Schaefferová: Škodův palác neprodáme, ale refinancujeme

 Boříková 01. června 2016, 17:29  -  Hana Boříková
01. června 2016, 17:29

Praha dostane slevu 860 milionů. Domácímu magistrátních úředníků umožní dohoda získat lepší podmínky u bank.

Jsem ráda, že jsme se tu dnes sešli. Jevilo se to, že příběh Škodova paláce nikdy neskončí. Tak přivítala ve středu novináře ve své rezidenci primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Dům si Praha pronajala v roce 2006 za primátorování Pavla Béma na dvacet let za zhruba 4,5 miliardy korun. Už v té době média upozorňovala na značně nestandardní obchod, který se jevil výhodným jen pro majitele budovy – známého realitního magnáta Sebastiana Pawlowskiho. Stejně se jevil následujícím politickým reprezentacím, které se pokoušely různými způsoby vztahy se svým domácím narovnat ve prospěch města.

Teď primátorka Krnáčová oznámila, že Praha se po několika letech sporů a neúspěšných soudů konečně dohodla s vlastníkem paláce – společností Copa Retail – na snížení nájemného. Město bude nově platit za nájem budovy na Jungmannově náměstí o 33 procent méně, což do roku 2028 činí úsporu zhruba 860 milionů korun. Praha se za to vzdala kupní opce na palác, kterou mohla uplatnit od roku 2021. O tom, jak dohodu a více než tříleté dohadování s radnicí hodnotí majitel Škodova paláce, si týdeník Euro povídal s Abigail Schaeffer, členkou představenstva společnosti Guyana Holding, vlastníka společnosti Copa Retail.

Dosáhla jste to, co jste chtěla?

To, co jsme chtěli, bylo uklidnit vztah s naším nájemníkem. Jestliže rada města a zastupitelstvo dohodu schválí, ano, dosáhli jsme, co jsme chtěli.

Proč to trvalo tak dlouho? Poslední tři roky nabízíte radnici v podstatě to samé, na co jste si teď plácli.

Město vyjednalo lepší dohodu, než jsme původně nabízeli. A až současné vedení mělo dost rozumu, že zasedlo k jednacímu stolu.

O co je pro Prahu teď dohoda výhodnější?

Původní nabídka zněla na 20-ti procentní slevu. Dohoda teď představuje 33-ti procentní slevu. Vyjednávací tým města si ji tvrdě odpracoval.

Celkem by mělo město do roku 2028 ušetřit na nájemném nějakých 860 milionů, tvrdí. Vy jste ochotni vyměnit 860 milionů za klid s nájemníkem? To nezní zrovna jako dobrý obchod.

Tak to není. Já jsem se po celé Evropě účastnila jednání o nemovitostních transakcích v objemu zhruba dvou miliard eur. Nikdy jsem ale nenarazila na nájemní smlouvu s tak nestandardními ujednáními, jako obsahuje smlouva na Škodův palác. Právě za taková ujednání nám pak platilo město vyšší nájemné, než to obvyklé. Slevu poskytujeme, protože odstraňujeme prvky, které navyšovaly náklady a rizika nám a našim financujícím partnerům. Proto logicky muselo být nájemné vyšší.

Máte na mysli předkupní právo a kupní opci města na palác od roku 2021?

Nejen to. Takových ujednání bylo ve smlouvě víc.

Jaká další?

Pro nás byly důležité limity financování nemovitosti. Smlouva obsahovala ustanovení, které limitovalo výši zadlužení, které může vlastník vůči budově mít. To nás nutilo udržovat poměrně komplikovanou korporátní strukturu, která prodražuje bankovní úvěry. Další ustanovení například umožňovalo městu dělat v budově úpravy, o kterých samo rozhodne, a my bychom je museli bez důkazu, že to tak skutečně je, akceptovat a o tu částku snížit fakturaci z nájmu. Tady je ale potřeba říci, že město toto svoje právo nikdy nezneužilo. Další ustanovení například zakazovalo bankám, aby mohly inkasovat nájem přímo od města.

Poté, co se město vzdalo kupní opce, tedy můžete budovu prodat. Uděláte to?

Ale my jsme budovu mohli prodat vždy. Dříve ke změně vlastníka také již několikrát došlo. Podívejte, ta opce znamenala jen, že město může od roku 2021 žádat, abychom mu budovu prodali. Ve smlouvě už ale nebyl stanoven mechanismus výpočtu ceny, takže je pravděpodobné, že bychom za pět let skončili kvůli ceně opět u soudu, pokud by město chtělo palác koupit. Budovu si může město kdykoli koupit, k tomu kupní opci nepotřebuje.

Škodův palác je zatížen úvěry ve výši zhruba tří miliard korun, že? Když se jej nechystáte prodat, chystáte se tedy úvěry přefinancovat? Jinak mi celá dohoda z vaší strany nedává smysl.

Přesnou míru dluhového zatížení nevím. A ano, po úpravě nájemní smlouvy dosáhneme samozřejmě na mnohem lepší podmínky. Nechystáme se prodat, ale refinancovat

Takže jste opravdu nevzdali 860 milionů za klid…tomu bylo těžké uvěřit

To skutečně ne. Proto pro nás bylo tak důležité, že se vedení města konečně pustilo do vyjednávání na obchodním základě.

Jak moc výjimečná zkušenost pro Vás bylo bezmála tříleté přesvědčování několika politických garnitur, abyste se dohodli?

Velmi. Bylo pro nás nepochopitelné, proč si od nás náš partner nevezme, co chce, a co mu my chceme dát.

Proč jste chtěli prodloužit nájemní smlouvu o 1,5 roku?

Tak to v byznysu chodí. Já jsem chtěla prodloužení o dvacet let, ale město to nepřijalo.


O osudu Škodova paláce čtěte více

Sleva pro Prahu. Nájem Škodova paláce bude lacinější

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít