Postavte servery nebo končíte. Ruský zákon komplikuje YouTube existenci

01. prosince 2016, 06:04  -  krz
01. prosince 2016, 06:04

Rivalita mezi Západem a Východem se stupňuje i v online světě. Před necelými dvěma týdny v Rusku kvůli legislativě skončil LinkedIn. Nyní mohou místní zákonodárci v zemi řádně zkomplikovat existenci serveru YouTube a jeho vlastníkovi, jímž je americký Google.

Blíží se konec globální internetové svobody, zamýšlí se komentář serveru Daily Signal v souvislosti s nedávným ruským zákazem sociální sítě LinkedIn. Informační válka je v plném proudu a tendencí dostat web pod kontrolu přibývá i na Západě, kde se sociální sítě s Facebookem a Googlem v čele rozhodly potírat vše, co dle jejich názoru spadá do kategorie tzv. „fake news“ (falešného zpravodajství).

Nyní vrací úder v Putinově Rusku. Do státní dumy tam minulý týden zamířil zákon, který podle spekulací listu Kommersant může ze země vyhnat největšího a nejpopulárnějšího zprostředkovatele videoobsahu na světě, server YouTube.


==== Přečtěte si, jaký bude osud hackera Nikulina, který údajně útočil na LinkedIn: ====

O hackera Nikulina je zájem. Chtějí ho Spojené státy i Rusko


Zákon z dílny dvojice poslanců Andreje Lugovoje (Liberální demokratická strana) a Šamsala Saralijeva (Jednotné Rusko) se zaměřuje na online služby nabízející uživatelům zprostředkovaný profesionální videoobsah. Návrh stanovuje omezení zahraniční spoluúčasti při ukládání dat takových služeb na úroveň dvaceti procent a týká se všech zprostředkovatelů, které sleduje alespoň sto tisíc Rusů měsíčně. Takovou sledovanost YouTube, které se celosvětově měsíčně chlubí více než miliardou diváků, nesporně ve 146milionovém Rusku hravě překoná.

Bylo zablokování LinkedIn v Rusku jen začátkem? Čtěte více:.

Cenzura, nebo boj o data? LinkedIn je jen začátek

YouTube podle agentury Tass právně spadá pod definici zprostředkovatele (organizátora) audiovizuálních služeb, kde vlastní obsah přidávají sami uživatelé. Problémem ale je, že kromě toho zahrnuje i obsah profesionální, přičemž mezi oběma neexistuje žádné rozlišení či rozeznatelné hranice.

Google, který YouTube od roku 2006 vlastní, sice v Rusku disponuje servery pro mezipaměť, v případě, že by zákon prošel, by však musel investovat do rozvoje další infrastruktury. Pokud by právní nároky nesplnil, hrozilo by mu, že bude muset videa přenášet ze serverů umístěných v zahraničí. A to by se negativně projevilo na kvalitě a rychlosti přenášeného signálu.

Podobný zákon již Rusové schválili nedávno. Týkal se osobních údajů a povinnosti zahraničních firem umisťovat je na serverech na území Ruské federace. Sociální síť LinkedIn se nové legislativě odmítla přizpůsobit, a proto v Rusku skončila úplně.


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít