Pád města hazardu. Atlantic City přechází pod stát

Adam Štěpánek 12. listopadu 2016, 12:36  -  stp
12. listopadu 2016, 12:36

Finančními potížemi zmítané Atlantic City, známé pro svá kasina, přichází o kontrolu nad vlastním městem. Státu New Jersey se nelíbil navržený plán na nastartování ekonomiky a město převzal pod sebe.

Atlantic City bylo dříve považováno za odpověď východu na Las Vegas, když v roce 1976 schválilo hazard. Kasina však postupem let přestala lákat a město se dostalo do problémů. Před dvěma lety přišlo o čtyři podniky, letos zavřel například i populární Trump Taj Mahal. O práci přišlo celkově více než deset tisíc lidí.

Výnosy z městské daně klesly od roku 2010 o 70 procent, z 21 miliard dolarů na šest miliard. Město, ve kterém žije necelých 40 tisíc lidí. má dluhy ve výši 500 milionů dolarů.

Od srpna provozovalo město už jen sedm kasin a akutně řešilo, jak se vyhnout bankrotu. Na nějaký čas jej zachránila půjčka od státu New Jersey ve výši 74 milionů dolarů. Ta však byla podmíněna navržením jasného ekonomického plánu, jak se pádu vyhnout.

Přečtěte si více o pádu slavného kasina Trump Taj Mahal:

Trump Taj Mahal zavírá. Kasino potopila stávka

Vedení Atlantic City přišlo s návrhem, který se New Jersey vůbec nelíbil. Nefiguroval v něm například požadovaný vyrovnaný rozpočet na rok 2017, navíc obsahoval manko v celkové výši 106 milionů dolarů. Finanční rada státu proto rozhodla jasným poměrem 5:0 o pětiletém převzetí města.

New Jersey tak bude mít možnost prodávat městské nemovitosti, vyjednávat za město smlouvy a zároveň propouštět pracovní sílu. Navíc mu připadnou například pozemky pod bývalým letištěm nebo městská vodárna.


Dále čtěte:

Videohry jako hazard: americká kasina spouští novinku

Las Vegas čeká velký sportovní boom. NHL je jen začátek


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít