Mafiánům nosil obálky s výpalným přímo ministr, tvrdí slovenský gangster

Tomáš Lemešani 11. ledna, 18:30  -  lem
11. ledna, 18:30

Slovenský exministr financí a dopravy Ján Počiatek měl bratislavské mafii platit, aby mohl podnikat. Výpalné za „bezpečnost“ restaurace, kterou spoluvlastnil s ministrem vnitra prý nosil gangstrům v obálce osobně.

Vyplývá to ze spisu k usnesení Nejvyššího soudu Slovenské republiky, který rozhodoval o prodloužení vazby jednoho z členů mafiánské skupiny takzvaných „Takáčovců“.

Na tento fakt upozornil podle serveru etrend.sk jeden z pachatelů obžalovaných za sérii kriminálních činů. „Takáčovci“ ještě donedávna vydírali restauraci Steam & Coffeee a bar Harley, které patří současnému ministru vnitra Robertu Kaliňákovi a exministru Jánu Počiatkovi.

„Tam nám peníze jako výpalné předával Ján Počiatek a později společník Robo, jehož přezdívali Tuke,“ uvádí obžalovaný J. Walzer.

Druhou jmenovanou osobou myslí Róberta Pintéra, který je obchodním partnerem Počiatka a Kaliňáka a který v současnosti působí v resortu vnitra jako generální ředitel Sekce movitého a nemovitého majetku.

Obžalovaný Walzer podle spisu vypovídal i o formě výplaty své mzdy. „Výplatu jsem dostával v hotovosti od Tibora Füleho (jeden z bossů Takáčovců, pozn. red.),“ říká Walzer. Tyto peníze byly podle něj „z výpalného z podniku Steam & Coffee“.

Oba ministři v médiích odmítají tvrzení obžalovaného. S mafií prý nikdy do styku nepřišli a nevědí o žádném vyplácení výpalného.

Lavinu nečekaných tvrzení spustil zátah policistů Národní kriminální agentury z loňského května. Speciální jednotky udělaly rozsáhlou razii na část jižní větve Takáčovské skupiny kolem Tibora Füleho. Několik mužů bylo obviněno ze založení zločinecké skupiny a dalších trestných činů. Třináct mužů vzal soudce Specializovaného trestního soudu do vazby. Část právě z důvodu, aby nezastrašovala svědky. Ačkoli mělo několik z nich získat svobodu po pár měsících a část se měla dostat zpoza mříží v lednu 2017, po námitce prokurátora byla vazba všem obviněným prodloužena do července příštího roku.

„Obviněný R. B. se měl podle prokurátora společně s obviněným H. S. zabývat vybíráním výpalného z podniků Steam & Coffee a Harley v Bratislavě, přičemž tato činnost nebyla časově ohraničená. Má přitom jít o jednoho z nejstarších členů zločinecké skupiny ´Takáčovci´, který měl v minulosti působit jako ochránce předního člena skupiny,“ uvádí se v usnesení soudu.

Skupina Takáčovců funguje od konce 90. let minulého století. Z bratislavské městské části Ružinov se rozšířila na celou Bratislavu a její okolí. Jméno nesou po zavražděném Jánu Takáčovi. Je známá raketýringem, prodejem drog, ale i zastrašováním a vraždami.

Čtěte také:

Luxusní byty a daňová kouzla. Sestřelí ministra Kaliňáka „jeho člověk“?

Mečiarův pobočník Lexa žaluje zesnulého exprezidenta

Velké vábení. Slováci chtějí v příštím roce investice za 54 miliard


Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít