Důl Paskov táhne OKD dolů, podle firmy ohrožuje i ostatní provozy

03. listopadu 2016, 19:51 - čtk
03. listopadu 2016, 19:51

Další prodlužování těžby černého uhlí v Dole Paskov prohlubuje ekonomické potíže společnosti OKD, která je od května v úpadku, a mohlo by v budoucnu vést k zastavení všech provozů. Při schůzi věřitelského výboru OKD to uvedl Petr Kuhn, který byl na schůzi výboru jedním ze zástupců OKD. Kvůli Paskovu se podle něj i odboráři ve firmě začínají stavět proti sobě.

Zápis ze schůze, které se Kuhn v říjnu účastnil, byl zveřejněn dnes. Na odstupné pro zaměstnance, kteří by při zavření Dolu Paskov přišli o práci, firma nemá peníze. Podle Kuhna uskutečnění sociálního programu s odstupným ve výši desetinásobku platu není reálné. Nelze podle něj navíc vyloučit, že bez státní podpory nebude moci firma vyplatit ani odstupné ve výši tří plus jednoho platu. Peníze na sociální program podle Kuhna zřejmě nebude možné čerpat z úvěrového rámce ve výši 700 milionů korun, který OKD v srpnu schválila vláda.

„Jakmile se toto stane zjevným, tak schopnost motivovat zaměstnance Dolu Paskov k další práci bude velmi snížena. Odbory potvrzují, že otázka financí je zcela stěžejní pro zachování klidu mezi zaměstnanci,“ uvádí zápis.

Rovněž z něj vyplývá, že základní odborové organizace v jednotlivých závodech se nyní kvůli Dolu Paskov staví proti sobě. „Ostatní organizace mají zájem, aby ostatní provozy pokračovaly, a nejsou schopny ovlivnit kolegy z Paskova, aby snížili své nároky,“ stojí v zápisu.

NWR schválila likvidaci. Čtěte o tom:

Akcionáři NWR schválili dobrovolnou likvidaci

Podle zástupců OKD by s ohledem na možnosti v Dole Paskov nebyla těžba rentabilní, ani kdyby se cena uhlí podstatně zvedla. Pokles ceny uhlí byl kromě předluženosti jedním z důvodů, proč se OKD dostalo do existenčních potíží. Ceny koksovatelného uhlí, které tvoří i zhruba 90 procent produkce Paskova, v posledních měsících na trzích výrazně rostly. Podle některých analytiků je ale jen otázkou času, kdy zase klesnou.

„Dlužník v této souvislosti informuje o aktuálním stavu vyjednávání s odběrateli a mimo jiné uvádí, že někteří odběratelé indikovali, že pokud by měly být ceny uhlí nadále na stávající úrovni, o uhlí z Dolu Paskov pravděpodobně nebudou mít zájem,“ uvádí se v zápise ze schůze věřitelského výboru OKD

Kuhn na schůzi uvedl, že představenstvo OKD pravděpodobně v nejbližších dnech rozhodne o ukončení těžby v Paskově v lednu. „Pracovní poměry je pak nutno ukončit v listopadu,“ uvedl.

V reakci na snahy o zrušení sociálního programu odboráři OKD, kteří jsou již od února ve stávkové pohotovosti, vydali prohlášení, ve kterém žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady firmy. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík tento týden řekl, že by podle odborů bylo možné ukončení těžby v Paskově posunout o dva nebo tři měsíce, tak aby se vyřešily problémy se sociálním programem a odstupným. Rozdávat výpovědi před Vánocemi je podle něj naprosto nemorální

O uzavření Dolu Paskov hovořilo OKD poprvé už v roce 2013. Chtělo tam těžbu ukončit na konci roku 2014. Místo toho se ale dohodlo se státem na prodloužení těžby. Termín uzavření dolu od té doby ještě vedení OKD oficiálně neoznámilo, už letos v březnu však výkonný ředitel OKD Antonín Klimša ve firemních novinách uvedl, že to má být na konci roku.

Vedení OKD tento týden sdělilo, že pro firmu začíná hledat strategického partnera, od nějž očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistí financování útlumu. V dolech nyní pracuje i s dodavatelskými firmami okolo 12 tisíc lidí. Na Dole Paskov pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD.


Čtěte dále:

Miliardář Krúpa si v Bruselu stěžuje na Polsko za podporu dolů

OKD čelí 20 žalobám za neuznané pohledávky. Věřitelé požadují 13 miliard

Důl Paskov se nebude zavírat dříve než v květnu 2017


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít