Čínské testování léků: firmy zfalšovaly 80 procent studií

05. října 2016, 13:51  -  krz
05. října 2016, 13:51

Farmaceutické firmy v Číně ve velkém manipulovaly s daty klinických lékařských studií a ohýbaly je tak, aby jim vyšly preferované výstupy. Vyplývá to ze šetření čínského státního úřadu pro potraviny a léčiva SFDA, který přezkoumal celkem 1622 klinických studií zahrnutých v procesu schvalování nových farmaceutických preparátů.

Neplatných je podle zjištění úřadu až 80 procent klinických studií týkajících se léčiv, které jsou v různých fázích schvalovacího procesu. Buď nesplňují předpisy dané požadavky na objektivní analýzu, nebo mají nekompletní či zcela neexistující dokumentaci. V dalších případech pak bylo s daty manipulováno či byla dokonce zcela vymyšlena.

Zpráva, kterou publikovala čínská státní média, odhalila podvodné chování na téměř každé úrovni farmaceutického průmyslu. Zároveň poukázala na to, že některé společnosti skrývaly či odstraňovaly klinické záznamy týkající se potenciálně nepříznivých vedlejších efektů léčiv. Spolu s tím měly manipulovat s údaji tak, aby korespondovaly s jejich zamýšlenými výstupy.

Podvádělo se ve velkém

Mnoho z nových preparátů čekajících na schválení představovalo podle zprávy pouze kombinaci již existujících medikamentů. Nemálo výstupů a závěru farmaceutických studií bylo také sepsáno ještě před samotným uskutečněním klinických zkoušek. Podle závěrů čínských vyšetřovatelů podváděla většina firem, a dokonce i zástupci třetích stran, kteří měli na objektivitu klinických zkoušek dohlížet.

Čína přestala Venezuele půjčovat. Přečtěte si o tom:

Hřebík do rakve? Čína odstaví Venezuelu od peněz

Jak uvádí server Zmescience, pro samotné Číňany nemusí být výsledky šetření zase tak velkou novinkou. „Vymyšlená data klinických studií byla v Číně veřejným tajemstvím i před úřední inspekcí,“ řekl nejmenovaný ředitel čínské nemocnice stanici Radio Free Asia. „Nemyslím si, že 80 procent je přehnané číslo,“ sdělil čínským médiím Luo Liang, odborník na čínské zdravotnictví.

Systémový problém?

Podle Lianga problémy vyvěrají z toho, že čínské společnosti nejsou schopny při produkci léčiv západního typu dosáhnout zisku. „Čínský trh pro západní medicínu se buď příliš zaměřuje na generika, nebo na projekty se spoluúčastí zahraničních firem,“ dodává. Četné čínské farmaceutické společnosti se tak podle něj snaží vydělat na výrobě západních léčiv bez toho, aby do nich přinášely cokoliv vlastního.

Šetření čínských úřadů se zaměřilo pouze na produkty moderní medicíny západního typu. Žádosti o povolení léčiv, u nichž se objevilo podezření na podvržení studie, budou zamítnuty. Podle serveru Sciencealert se však ozývají hlasy, které naznačují, že by situace v tradiční čínské medicíně, o jejíž využití se z velké míry základní zdravotní pojištění opírá, nemusela být o moc lepší.


Jak je na tom Česko s Čínou obchodně? Přečtěte si:

Čína je třetím největším obchodním partnerem Česka

O Číně a byznysu čtěte více:

Apple otevře první výzkumné centrum v Číně. Zaměstná 500 lidí

Čína pustí k vysokorychlostní železnici soukromou firmu Fosun

Peníze za propagaci Číny. Wanda investuje do filmů od Sony


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít