Česko možná zaplatí pokutu 22 milionů za Faltýnkův střet zájmů při dotacích pro Agrofert

21. března, 16:48 - čtk
21. března, 16:48

Evropská komise zjistila pochybné rozdělování dotací pro holding Agrofert, který dříve patřil českému ministru financí a vicepremiérovi Andreji Babišovi. Česko by za to mělo zaplatit pokutu 800 tisíc eur (cca 22 milionů korun). Brusel zmíněný verdikt nepotvrdil a sdělil, že prověřování ze strany Bruselu ještě neskončilo. Naopak Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) sankci potvrdil. Chce ale rozhodnutí komise zvrátit a doufá, že Česko nakonec nic platit nebude.

Podle serveru Echo24 unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což EK potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF.

Faltýnek ale nařčení ze střetu zájmů odmítá. „Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada,“ řekl České televizi.

Také podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat. Fond se proto podle Novákové pokusí rozhodnutí EK zvrátit. „Věříme, že Česko nebude muset platit nic,“ řekla mluvčí fondu.

Podobně argumentuje i předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD). Dozorčí rada podle něj schvaluje uzávěrku SZIF a vyjadřuje se k jeho rozpočtu. „Jako dozorčí rada ale nerozhodujeme o poskytování dotací. Na toto jsou jiné orgány SZIF,“ uvedl Velebný v tiskové zprávě.

„Posuzování shody pokračuje. Jsme v pravidelném kontaktu s českými úřady a očekáváme, že procedura skončí do konce dubna 2017,“ sdělila tisková služba komise. Rovněž uvedla, že nehledě na to, co píšou česká média, komise obecně dbá na práva auditovaných tím, že nezveřejňuje podrobnosti k případu do ukončení prověrky. „Neposkytujeme komentář k žádným případům, které ještě nebyly rozhodnuty,“ zdůraznil Brusel.

Podobně se na pravidelné polední tiskové konferenci komise vyjádřil Daniel Rosario, mluvčí eurokomisaře pro zemědělství Phila Hogana. „Zůstáváme v kontaktu s odpovědnými orgány dotyčné země, v tomto případě České republiky, v průběhu celé procedury. Tato komunikace může mít různé formy a už to nebudu podrobněji komentovat,“ odpověděl Rosario na otázku, zda komise do Prahy odeslala dopis, na který se server Echo24 odvolává.


Čtěte dále:

Podvod? V žádosti o dotace na Čapí hnízdo měly být nepravdivé údaje

Solidarita s Babišem: Faltýnek opouští Agrofert

Faltýnek zůstává druhým mužem ANO


Server Neovlivní.cz následně zveřejnil kopii dopisu, který o udělení finančního trestu hovoří. Dopis obsahuje i argumentaci české strany, která je přesvědčena o tom, že ke střetu zájmů při rozdělování dotací nedošlo. Dozorčí rada Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), jejímž členem byl místopředseda ANO a někdejší člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek, podle české strany nemůže ovlivnit rozdělování dotací. Evropské úřady jsou ale přesto přesvědčeny, že ke střetu zájmů dochází. Pokud by se český stát s jejich závěry rozcházel, může vyvolat smírčí řízení.

Echo24 tvrdí, že unijní prověrka ukázala, že Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což Evropská komise potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF. Experti Evropské komise zdůrazňují, že střet zájmů existuje i tehdy, pokud Faltýnek sám neudělal nic nesprávného, uvádí Echo24.

Holding Agrofert donedávna vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu.


Přečtěte si komentář Pavla Párala:

14 důvodů, proč by Andrej Babiš neměl být ministrem financí


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít