J&T vydává dluhopisy za 2,7 miliardy. Shání peníze pro Euroveu

Tomáš Lemešani 11. října 2016, 12:52  -  lem
11. října 2016, 12:52

Bratislavský projekt Eurovea z dílny realitní divize finanční skupiny J&T vydává dluhopisy v hodnotě 100 milionů eur, tedy 2,7 miliardy korun. Peníze půjdou akcionářům a na expanzi.

Hlavním důvodem emise dluhopisů je podle odborníků vyplacení kapitálu hlavnímu akcionáři. Vlastní i základní kapitál společnosti Eurovea se má výrazně snížit.

Cenné papíry se zhodnocením 4,5 procenta vydá vlajková loď finanční skupiny - J&T Banka. „Trh nám ukázal, že je hlad po relativně bezpečné možnosti investování s vyšším výnosem, než nabízejí vklady v bankách,“ řekla slovenskému webu hnonline ředitelka J&T Banky Anna Macaláková.

Zpátečka původních investorů

Zájmem investorů si je Macaláková jistá a připomíná fakt, že dosavadní dluhopisové projekty banky byly vyprodány do půl roku. „Je důležité, že se jedná o konkrétní domácí úspěšné projekty, které lidé znají, vidí je, mohou si je takříkajíc osahat, a proto jim věří,“ říká Macaláková.

Podle nezávislých odborníků však nebude pozice nových investorů, kteří nakoupí dluhopisy Eurovea, rovnocenná s postavením těch původních. Po vyplacení původních investorů a následném snížení základního kapitálu bude zhruba 90 procent společnosti financováno z cizího kapitálu, tedy z bankovních úvěrů a dluhopisů.

Bankovní půjčky budou mít před zájmy nových menších investorů přednost, a tak budou úroky předně vyplaceny bankám a na menší věřitele se dostane až ve druhé řadě. V případě dobré ekonomické situace na trhu by to investory ovlivnit nemuselo, v případě recese si však na vyplacení peněz mohou jistou dobu počkat.

Tržba přes miliardu

Peníze z dluhopisů mohou podle slovenských Hospodářských novin znamenat také potvrzení předešlých spekulací o plánu finančníků rozšířit maloobchodní část projektu.

Projekt Eurovea, který investor realizoval šest let, navázal na historické centrum Bratislavy. Tvoří jej obchodní centrum, administrativní prostory, nábřežní promenáda, hotel a byty. Základy komplexu sahají do hloubky 16 metrů pod hladinu Dunaje a budovy představují také protipovodňovou ochranu slovenského hlavního města.

Akciovou společnost Eurovea vlastní finančník z J&T Peter Korbačka. V dozorčí radě sedí od letošního léta také jeho bratři Roman a Stanislav. Firmu ovládají přes kyperskou společnost Trenesma. Loni firma vydělala v tržbách 40,7 milionu eur, tedy 1,1 miliardy korun.


Čtěte také:

Skupina J&T koupila televizi JOJ

Rozkol v rodině J&T

ČNB kontroluje J&T Banku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít