J&T vydává dluhopisy za 2,7 miliardy. Shání peníze pro Euroveu

Tomáš Lemešani 11. října 2016, 12:52  -  lem
11. října 2016, 12:52

Bratislavský projekt Eurovea z dílny realitní divize finanční skupiny J&T vydává dluhopisy v hodnotě 100 milionů eur, tedy 2,7 miliardy korun. Peníze půjdou akcionářům a na expanzi.

Hlavním důvodem emise dluhopisů je podle odborníků vyplacení kapitálu hlavnímu akcionáři. Vlastní i základní kapitál společnosti Eurovea se má výrazně snížit.

Cenné papíry se zhodnocením 4,5 procenta vydá vlajková loď finanční skupiny - J&T Banka. „Trh nám ukázal, že je hlad po relativně bezpečné možnosti investování s vyšším výnosem, než nabízejí vklady v bankách,“ řekla slovenskému webu hnonline ředitelka J&T Banky Anna Macaláková.

Zpátečka původních investorů

Zájmem investorů si je Macaláková jistá a připomíná fakt, že dosavadní dluhopisové projekty banky byly vyprodány do půl roku. „Je důležité, že se jedná o konkrétní domácí úspěšné projekty, které lidé znají, vidí je, mohou si je takříkajíc osahat, a proto jim věří,“ říká Macaláková.

Podle nezávislých odborníků však nebude pozice nových investorů, kteří nakoupí dluhopisy Eurovea, rovnocenná s postavením těch původních. Po vyplacení původních investorů a následném snížení základního kapitálu bude zhruba 90 procent společnosti financováno z cizího kapitálu, tedy z bankovních úvěrů a dluhopisů.

Bankovní půjčky budou mít před zájmy nových menších investorů přednost, a tak budou úroky předně vyplaceny bankám a na menší věřitele se dostane až ve druhé řadě. V případě dobré ekonomické situace na trhu by to investory ovlivnit nemuselo, v případě recese si však na vyplacení peněz mohou jistou dobu počkat.

Tržba přes miliardu

Peníze z dluhopisů mohou podle slovenských Hospodářských novin znamenat také potvrzení předešlých spekulací o plánu finančníků rozšířit maloobchodní část projektu.

Projekt Eurovea, který investor realizoval šest let, navázal na historické centrum Bratislavy. Tvoří jej obchodní centrum, administrativní prostory, nábřežní promenáda, hotel a byty. Základy komplexu sahají do hloubky 16 metrů pod hladinu Dunaje a budovy představují také protipovodňovou ochranu slovenského hlavního města.

Akciovou společnost Eurovea vlastní finančník z J&T Peter Korbačka. V dozorčí radě sedí od letošního léta také jeho bratři Roman a Stanislav. Firmu ovládají přes kyperskou společnost Trenesma. Loni firma vydělala v tržbách 40,7 milionu eur, tedy 1,1 miliardy korun.


Čtěte také:

Skupina J&T koupila televizi JOJ

Rozkol v rodině J&T

ČNB kontroluje J&T Banku

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít