Čína v počtu miliardářů zvýšila náskok na USA

13. října 2016, 20:04  -  Daniel Džmuráň
13. října 2016, 20:04

Nejbohatším Číňanem je stejně jako loni realitní a zábavní magnát Wang Jianlin, jenž v posledním roce výrazně zamíchal kartami v Hollywoodu. Vyplývá to z právě publikovaného žebříčku výzkumné společnosti Hurun. Také letos žije v říši středu více dolarových miliardářů než ve Spojených státech.

Nejen že Čína dokázala své loňské vítězství v pomyslném souboji dvou miliardářských velmocí obhájit, svůj náskok na Spojené státy dokázala letos dokonce navýšit. Podle žebříčku žije nyní v zemi již 594 boháčů, jejichž majetek přesahuje miliardu dolarů (24,5 miliardy korun). Ve Spojených státech disponuje takovým majetkem jen 535 lidí. Zároveň však žádný z čínských miliardářů nefiguruje ve dvacítce nejbohatších lidí světa, zatímco Američanů je na samotné špičce hned třináct, upozorňuje CNN s odkazem na žebříček časopisu Forbes.

Šanghajská instituce Hurun vydává přehled nejbohatších Číňanů každoročně od roku 1999. Jde o jakousi čínskou obdobou známějšího žebříčku amerického časopisu Forbes. Podle BBC jde o jedno z nejsledovanějších a nejpřesnějších měřítek bohatství v Číně. Největší část čínských dolarových miliardářů žije podle Hurunu v Pekingu. Následuje Šen-čen, Šanghaj a Chang-čou.

Zábavní nájezdník

První příčku v žebříčku s výmluvným názvem Rich List obhájil realitní magnát Wang Jianlin, jehož jmění odhaduje Hurun na 32,1 miliard dolarů (785,7 miliardy korun). Zdrojem Jianlinova bohatství je nadnárodní konglomerát Wanda Group, jenž je podle magazínu The Economist největším privátním developerem v Číně. Prostřednictvím skupiny vlastní miliardář také nejrozsáhlejší síť pětihvězdičkových hotelů na světě a mnoho dalších aktiv v oblasti zábavního průmyslu, turismu a retailu.

V posledním době se Jianlin několikrát dostal do středu pozornosti díky akvizičním nájezdům na americký zábavní průmysl. Aktivní období zahájil letos v lednu nákupem filmového studia Legendary Entertainment. Za tvůrce blockbusterů Jurský park, Batman či Godzilla zaplatil původním majitelům 3,5 miliardy dolarů (85,7 miliardy korun). V nákupech pokračoval nejbohatší Číňan i během roku, když utratil další 2,3 miliardy dolarů (56,3 miliardy korun) za dvojici řetězců multikin, amerického Carmike a britského Odeon & UCI, čímž upevnil své skupině pozici největšího provozovatele kin na světě. Zatím posledním významným zářezem v oboru je pak zářijová dohoda o strategickém partnerství s hollywoodským studiem Sony Pictures, jímž si Jianlin zajistil otevřené dveře v samotné Mekce zábavního průmyslu. Již na začátku roku 2015 se stal čínský miliardář také dvacetiprocentním vlastníkem fotbalového klubu Atlético Madrid.

Přeměna čínského byznysu

Na druhém místě je magnát a zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma, jehož majetek se za poslední rok rozrostl o 41 procent na hodnotu 30,6 miliardy dolarů (749 miliardy korun). Na bronzové příčce pak figuruje další podnikatel v internetových službách Pony Ma. Zakladatel společnosti Tencent disponuje majetkem za 24,6 miliardy dolarů (602,2 miliardy korun).

Pomyslným skokanem roku v žebříčku společnosti Hurun se stal Yao Zhenhua z investiční a realitní skupiny Baoneng. Hodnota jeho majetku vzrostla od loňského vydání o 820 procent na 17,2 miliardy dolarů (421 miliardy korun), což jej v konečném účtování zařadilo na čtvrtou pozici.

„Yaův investiční model je dokonalou ukázkou nové vlny tvorby bohatství v Číně,“ říká předseda výzkumníků z Hurun Rupert Hoogewerf. „Před dvaceti lety pokládali úspěšní lidé základní kameny svého bohatství v oblasti obchodu. Později nastoupila výroba, reality, IT a dnes se vše točí kolem kapitálových trhů a investic,“ poukazuje Hoogewerf na přeměnu prostředí v čínském byznysu.

Nejbohatší Číňani 2016

Jméno (loňské umístění) Majetek (mld. USD) Změna majetku Zdroj majetku Obor podnikání Věk
1. Wang Jianlin (1) 32,1 - 2 % Wanda Group Reality, kultura 62
2. Jack Ma (2) 30,6 + 41 % Alibaba E-commerce, finančnictví 52
3. Pony Ma (4) 24,6 + 38 % Tencent IT, zábava 45
4. Yao Zhenhua (231) 17,2 + 820 % Baoneng Investice, reality 45
5. Zong Qinghou (3) 16,7 - 17 % Wahala nápoje 71

Zdroj: žebříček Hurun

Dále čtěte:

Majetek českých miliardářů poprvé překročil hranici 1 bilionu korun

Miliardářské dědění: v banku jsou téměř 4 biliony dolarů

Na dva dny opět nejbohatší. Ortega sesadil Gatese

Nejbohatší Afričan chce koupit Arsenal. Do čtyř let, slibuje


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít