Zakladatel Atari se vrací. S monstrprojektem virtuální reality

18. října 2016, 06:29  -  krz
18. října 2016, 06:29

Nolan Bushnell, jeden ze zakladatelů počítačové společnosti Atari, který pomáhal rozjet videoherní průmysl v hlubokých sedmdesátých letech, přichází se svým vlastním projektem virtuální reality. Domů si jej ale jen tak nekoupíte.

Tvorba virtuální reality ve velkém měřítku určená pro velkou plochu a vysoký počet hráčů zároveň. Tak lze charakterizovat záměr společnosti Modal VR a její stejnojmenné zařízení pro virtuální realitu. To je plně bezdrátové a hráčům má nabídnout virtuální zážitky hromadně sdílené na ploše o přibližné rozloze standardního fotbalového hřiště. „Myslíme si, že Modal VR představuje budoucnost virtuální reality,“ uvedl zakladatel společnosti Nolan Bushnell známý z herního pravěku působením ve firmě Atari.

Modal VR je zatím pouze prototyp a ani Bushnell ani současný ředitel společnosti Jason Crawford si zatím není jist jeho konečnou cenou. To samé lze říct o době vydání produktu. Podle mediálních spekulací však samotné zařízení, které v budoucnu počítá s využitím méně robustních a nenápadnějších periférií, vzhledem k ní oproti konkurenčním produktům Oculus Rift a Sony VR nebude určeno přímo domácnostem.

Modal VR si domů kvůli jeho ceně jen tak nekoupíte. (Video: YouTube)

Nejpravděpodobněji tak zařízení zamíří do velkých zábavních parků či arkádových heren. Využít jej mohou i firmy a instituce, protože u her ambice zařízení podle jeho tvůrců nekončí. Systém chce fungovat jako platforma. „Chceme firmám i jednotlivcům pomoci řešit problémy tak, že se na ně podívají z jiného úhlu,“ dodal. V podání Modal VR to platí doslova. Hráč si nasadí virtuální helmu a oblek s rukavicemi, který snímá každý jeho pohyb. Vše je plně bezdrátové a v budoucnu by se celé zařízení mělo stát méně robustním a nenápadnějším.

Ve virtuálním prostředí by mohli architekti například konzultovat vizualizace projektů s investory, realitní kanceláře by mohly předvádět interiéry nabízených nemovitostí. Muzea a kulturní instituce by je mohly využívat pro tvorbu virtuálních expozic či interaktivních prohlídek. Nabízí se i využití v turismu.

Podle Jasona Crawforda, výkonného ředitele Modal VR se společnost zaměřuje na hardware i software zároveň. Cílem je vyvinout intuitivní systém, říká Crawford. Bushnellova vize se pak podle něj shoduje s konceptem archaického Atari 2600. „Prostě otevřete krabici, zapojíte zařízení do elektřiny a můžete je začít používat,“ dodává.


O virtuální realitě čtěte více:

IMAX se vrhá na virtuální realitu. První kina postaví v USA

Virtuální realita jako součást života. Facebook představil nový Oculus

Platba ve virtuální realitě? Stačí kývnout


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít