Zakladatel Atari se vrací. S monstrprojektem virtuální reality

18. října 2016, 06:29  -  krz
18. října 2016, 06:29

Nolan Bushnell, jeden ze zakladatelů počítačové společnosti Atari, který pomáhal rozjet videoherní průmysl v hlubokých sedmdesátých letech, přichází se svým vlastním projektem virtuální reality. Domů si jej ale jen tak nekoupíte.

Tvorba virtuální reality ve velkém měřítku určená pro velkou plochu a vysoký počet hráčů zároveň. Tak lze charakterizovat záměr společnosti Modal VR a její stejnojmenné zařízení pro virtuální realitu. To je plně bezdrátové a hráčům má nabídnout virtuální zážitky hromadně sdílené na ploše o přibližné rozloze standardního fotbalového hřiště. „Myslíme si, že Modal VR představuje budoucnost virtuální reality,“ uvedl zakladatel společnosti Nolan Bushnell známý z herního pravěku působením ve firmě Atari.

Modal VR je zatím pouze prototyp a ani Bushnell ani současný ředitel společnosti Jason Crawford si zatím není jist jeho konečnou cenou. To samé lze říct o době vydání produktu. Podle mediálních spekulací však samotné zařízení, které v budoucnu počítá s využitím méně robustních a nenápadnějších periférií, vzhledem k ní oproti konkurenčním produktům Oculus Rift a Sony VR nebude určeno přímo domácnostem.

Modal VR si domů kvůli jeho ceně jen tak nekoupíte. (Video: YouTube)

Nejpravděpodobněji tak zařízení zamíří do velkých zábavních parků či arkádových heren. Využít jej mohou i firmy a instituce, protože u her ambice zařízení podle jeho tvůrců nekončí. Systém chce fungovat jako platforma. „Chceme firmám i jednotlivcům pomoci řešit problémy tak, že se na ně podívají z jiného úhlu,“ dodal. V podání Modal VR to platí doslova. Hráč si nasadí virtuální helmu a oblek s rukavicemi, který snímá každý jeho pohyb. Vše je plně bezdrátové a v budoucnu by se celé zařízení mělo stát méně robustním a nenápadnějším.

Ve virtuálním prostředí by mohli architekti například konzultovat vizualizace projektů s investory, realitní kanceláře by mohly předvádět interiéry nabízených nemovitostí. Muzea a kulturní instituce by je mohly využívat pro tvorbu virtuálních expozic či interaktivních prohlídek. Nabízí se i využití v turismu.

Podle Jasona Crawforda, výkonného ředitele Modal VR se společnost zaměřuje na hardware i software zároveň. Cílem je vyvinout intuitivní systém, říká Crawford. Bushnellova vize se pak podle něj shoduje s konceptem archaického Atari 2600. „Prostě otevřete krabici, zapojíte zařízení do elektřiny a můžete je začít používat,“ dodává.


O virtuální realitě čtěte více:

IMAX se vrhá na virtuální realitu. První kina postaví v USA

Virtuální realita jako součást života. Facebook představil nový Oculus

Platba ve virtuální realitě? Stačí kývnout


Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít