V USA řádí děsiví klauni. McDonald’s kvůli tomu stahuje ambasadora

14. října 2016, 12:52  -  krz
14. října 2016, 12:52

Davová hysterie ohledně záhadných a hrozivě vyhlížejících klaunů v USA nepolevuje. Trpí kvůli ní nejen prestiž profesionálních šašků, ale i maskot a hlavní dětský ambasador McDonald’s Ronald McDonald. Řetězec rychlého občerstvení nyní jeho vystoupení na veřejnosti omezuje.

USA se v posledních měsících zmocňuje davová hysterie způsobená záhadnými a hrozivě vyhlížejícími klauny. Poprvé propukla v srpnu ve státě Jižní Karolína poté, co se zde údajně „zlí“ lidé v masce klaunů snažili nalákat děti z místních usedlostí do okolních lesů. Klauni byli následně spatřeni i v dalších státech a do října fenomén pronikl i do dalších zemí. Lidé v maskách klaunů děsili obyvatele v Kanadě, Austrálii i britském Birminghamu.

Nepřímým důsledkem hysterie je v USA negativní dopad na jeden z hlavních marketingových symbolů řetězce rychlého občerstvení McDonald’s, klauna Ronalda McDonalda. McDonalds, který se v poslední době v USA potýká s nižšími zisky, se rozhodl reagovat a figuru klauna stáhnout do ústraní. „Řetězec McDonald’s a jeho franšízové prodejny si uvědomují aktuální atmosféru na lokálních trzích týkající se klaunů,“ stojí v prohlášení firmy, které cituje NBC News.


Dále čtěte:

Bez mobilu ani ránu: víc než polovina lidí cítí úzkost bez telefonu v dosahu

Za lepší reputaci. Tyson Foods investuje do burgeru pro vegany


V roce 2011 přitom Ronald McDonald ustál kritiku, která se na řetězec snesla kvůli tomu, že se prostřednictvím klauna spolu s hračkami snaží udat produkty dětské klientele. „Ronald McDonald je ambasador McDonald’s a tak to také zůstane,“ postavil se za klauna tehdejší výkonný ředitel řetězce Jim Skinner.

Amerika se bojí klaunů. (Video: YouTube)

Podle studie americké organizace Corporate Accountability International (CAI) z roku 2010 utratí McDonalds každoročně jen v USA na reklamu více než miliardu dolarů. Podle tehdejší ředitelky kampaní CIA Deborah Lapidusové neexistuje efektivnější způsob jak na dětské zákazníky zacílit, píše web Treehugger. Ronald McDonald je jako Joe Camel jedenadvacátého století, uvedla Lapidusová s odkazem na kresleného maskota cigaret Camel, kterého tabáková společnost využívala mezi lety 1987-1997.

Přečtěte si o konspirační přednášce, která ovládla Lucernu:

Lidé jsou převlečení ještěři. Za konspirační konferenci Češi platili i dva tisíce

McDonalds není jediný, koho současná hysterie kolem klaunů v USA trápí. Stěžují si i profesionální klauni. „Mám kvůli tomu méně představení a nedávno mi odřekli jednu narozeninovou oslavu,“ postěžovala si časopisu Vice profesionální klaunka Wendy Minsonová-Bushová. Podle druhé z klaunek Megan Kicinské se profesionální klauni často stávají terči útoků poděšených obyvatel.

Prodejci kostýmů před nadcházejícím Halloweenem si naopak mohou mnout ruce. Masky klaunů jdou totiž na odbyt. Podle listu Washington Post jejich prodej narostl meziročně o 300 procent.

Výběr z letošního řádění klaunů v USA
29. srpna 2016. Obyvatelé Greenvile County v Jižní Karolíně spatřili osobu v kostýmu klauna, jak se snaží nalákat místní děti do přilehlého lesa.

14. září 2016. Dvě děti ve státě Georgia tvrdí, že je pronásledovali dva muži v maskách klaunů okolo šesté hodiny ranní.

21. září 2016. Jedenáctiletá dívka ve státě Georgie je zadržena, protože přinesla do školy nůž. Podle svých slov se jím chtěla bránit proti klaunům, kteří unáší v okolí lidi do lesů.

30. září 2016. Dva sedmnáctiletí byli zadrženi kvůli přepadení řetězce rychlého občerstvení, kterého se dopustili v maskách šašků.

3. října 2016. Stovky studentů Penn State University se vydávají na noční lov klaunů v okolí kampusu, který trvá až do brzkých ranních hodin.

9. října 2016. Dvaadvacetiletý Gabriel Harding byl zadržen na svém motocyklu v masce klauna. Údajně měl záměrně děsit lidi.

11. října 2016. Muž v děsivém kostýmu klauna byl zadržen v Indian Trail v Severní Karolíně poté, co policisté v jeho batohu našli marihuanu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít