Menu Zavřít

Hvězdy, války a prachy

11. 6. 2017
Autor: Profimedia.cz

Sága oslavila čtyřicátiny. Z Hvězdných válek se stala kultovní záležitost, fenomén a především hvězdně výnosný merchandising, který jen autorovi vydělal 20 miliard dolarů

George Lucas (narodil se v roce 1944) byl jako malý kluk ovlivněn dobrodružnými příběhy komiksového hrdiny Flashe Gordona a chtěl jeho příběh zfilmovat. Flash se zrodil v 30. letech, v době ekonomické krize, a v poválečné Americe let padesátých se pak v televizi vysílaly černobílé filmové seriály, které byly natočeny ještě před druhou světovou válkou.


Boeing vyvíjí hypersonické letadlo do vesmíru. Čtěte více

Boeing XS-1. Studie.


Kdyby se vystudovanému Lucasovi podařilo v 70. letech získat práva k natočení filmu o Flashovi, žádný fenomén ani kult Star Wars by dnes neexistoval. „Dobrá, vymyslím si svého vlastního,“ konstatoval Lucas po neúspěšném jednání, jak si vybavil v jednom rozhovoru jeho přítel, Francis Ford Coppola, který jej tehdy doprovázel. Právě on režíroval Lucasovu prvotinu THX 1138, existenciální snímek z budoucnosti, v jaké byste netoužili žít. Odkaz na THX 1138 se poté ve Star Wars nejednou objevil.

Lucas hledal filmové studio, jemuž by se chtělo do projektu, který tehdy prezentoval jako sci-fi, ale dnes o něm mluví jako o „epické vesmírné opeře“. Uspěl až u 20th Century Fox.

Rozpočet činil osm milionů dolarů a film měl být uveden do kin ještě před Vánocemi 1976. Výsledkem bylo deset milionů a na plátna se Star Wars dostaly až 25. května 1977.

Letošní čtyřicátiny se však odehrály už 4. května. Jak to? Vysvětlením je věta, která patří k jedné z postav: „Ať síla provází tě“ (May the Force be with you). Respektive od ní odvozená slovní hříčka: „May the Fourth be with you“ (Květen čtvrtý ať provází tě).

Finanční genialita

Star Wars jako náhradu za Flashe Gordona lze označit za jeden z největších filmových „vynálezů“, přestože je více než zřejmé, kde všude se Lucas inspiroval (včetně díla A. Kurosawy), a že úspěch prvotní trojdílné vesmírné ságy z konce 70. a začátku 80. let si nemůže nechat jen pro sebe.

Lucasovou tvůrčí genialitou je, že vytvořil Galaxii, kde dobro bojuje se zlem, podobně jako dávno před ním Tolkien vymyslel svět, kde se v žánru fantasy odehrává totéž. K úspěchu Star Wars Lucasovi pomohl celý tým (kritikové vyzdvihují zejména význam střihu), kolegové z branže a také jeho tehdejší manželka Marcia.

Ta jej přesvědčila o zásadních změnách ve scénáři, které se týkaly důležitých postav: o smrti „džedáje“ Obi-Wan Kenobiho a návratu postavy Hana Sola do děje. Neméně zásadně přispěl Brian De Palma, jenž přepsal úvodní rolovaný text. Tento nápad Lucas převzal z černobílých filmů o Flashovi.

Genialita má ale hlavně finanční rozměr. Za scénář a režii prvního filmu ságy Lucas dostal 150 tisíc dolarů. Ve smlouvě si však vymínil, že mu půjde 40 procent zisku z merchandisingu. A právě to z něj udělalo miliardáře. Byly to Hvězdné války, které odstartovaly boom merchandisingu navázaného na filmový průmysl.

Meditovat o tom, já budu

Vznik Star Wars by se dal přirovnat ke komplikovanému těhotenství a porodu. Lucas opakovaně přepisoval scénář, dodával do něj další ingredience a upravoval postavy.

Korelliánský pašerák Han Solo, kterého ztvárnil Harrison Ford, měl původně vypadat jako monstrum se zelenou kůží a žábrami. Navíc Ford nebyl Lucasovou první volbou. Tuto roli, jednu z hlavních, předtím odmítly hvězdy jako Al Pacino či Kurt Russell. Ve hře byl také idol 70. let Burt Reynolds, který si (tehdy) vybíral filmy po dle toho, kde se budou točit a s kým se bude líbat…

Postava se zelenou pokožkou se ale nakonec součástí Star Wars stala. Přesněji řečeno postavička. Yoda, dvě stopy vysoký moudrý stařík a mistr řádu Jediů. Jednou z mála možností, jak tehdy mohli tvůrci dostat tak malého protagonistu na celuloidový pás, byla loutka.

 Ke Star Wars patří stormtroopeři, úderná pěchota Impéria bojující proti povstalcům

Ale ani loutkoherec a režisér Frank Oz (Malý krámek hrůz, Trhák pana Bowfingera) nebyl tím, koho by si Lucas vybral napoprvé. Oz Yodu neměl ani namluvit.

Jenže právě Ozův nakřáplý hlas a zejména jím vymyšlený Yodův používaný slovosled („Meditovat o tom, já budu“) jsou tím, co Star Wars dělá Hvězdnými válkami.

Hlas zpod masky

Jednu z hlavních záporných postav, Dartha Vadera, padlého rytíře, který se přidal k Temné straně Síly, hrál britský herec David Prowse. S mohutnou postavou, jejíž obličej zakrývala černá maska (podobná těm samurajským), ale neladil hercův mluvený projev. Prowse měl výrazný britský rurální akcent, kvůli němuž si jej kolegové dobírali a přezdívali mu „Darth Farmer“.

Barytonově zabarvený hlas Vaderovi ve finále propůjčil James Earl Jones. Hudba je další součástí kultu. I zde měl Lucas jinou představu – chtěl klasickou hudbu. Naštěstí mu to rozmluvil Steven Spielberg, s nímž později svěřili Fordovi roli netradičního archeologa Indiana Jonese. Spielberg Lucase seznámil se skladatelem Johnem Williamsem (Čelisti, E. T., Jurský park), jenž pro film zkomponoval nezaměnitelný hudební doprovod.

Lucas neměl scénář (původně „The Star Wars“) napsaný do posledního detailu, takže řada scén vznikala nebo se měnila během natáčení, další úpravy vznikaly při postprodukci, což film prodlužovalo prodlua prodražovalo.

Změny, změny a zase změny

Lucas na Star Wars neustále něco měnil a vylepšoval. (Poté, co své filmové dítě i s firmami a právy prodal před pár lety za čtyři miliardy dolarů studiu Walta Disneyho, už ale má smůlu.) Film byl původně uveden do kin pod názvem Star Wars, získal sedm Oscarů a vydělal 775 milionů dolarů. Později byl ale název změněn na Star Wars: Episode IV – A New Hope. To už v souvislosti s následujícími epizodami: The Empire Strikes Back (1980) a Return of the Jedi (1983).

Před uvedením další trilogie, která dějově předcházela té původní a která vstoupila do kin v letech 1999 až 2005, Lucas využil příležitosti, aby do již natočených „starých“ filmů implementoval nejen nové počítačově vytvořené efekty, ale také aby upravil dialogy, pozměnil některé scény a jiné nově přidal. To vše pochopitelně narazilo na odpor skalních fanoušků.

Zmatek v dabingu a překladech

Své o tom vědí i čeští fandové. Vidět jeden a tentýž díl v kině, v televizi, na videokazetě, na DVD nebo Blu-ray disku znamená vidět několik variant téhož. Liší se jména postav, různí se hlasy dabérů. Dartha Vadera v kinech a na véháeskách daboval Bohumil Švarc, ale na BR mu propůjčil hlas Jiří Klem. Postavu Hana Sola v kinech a na VHS češtinou obdařil Pavel Soukup, avšak na Blu-ray promlouvá hlasem Michala Dlouhého, který byl do té doby hlasově spojen s hlavním hrdinou Lukem Skywalkerem. A na prvních DVD český dabing vůbec nebyl.

Humanoidní protokolární droid C-3PO je jednou „sí trí pí ou“ a jindy zase „cé tři pé ó“, podobně je na tom zdánlivě nešikovný robot R2-D2.

Nejmarkantnější zmatek nastal u dvoumetrového chlupáče, který byl počeštěn na Žvejkala a také na Žvejka a který je též oslovován originálním jménem Chewbacca. Mimochodem – u této postavy Solova souputníka, jenž vydává jen zvuk „grrrh“, se Lucas inspiroval fenkou aljašského malamuta, kterou v té době měl. Když psal scénář, seděla u něj, a když někam jeli autem, dřepěla na místě spolujezdce. Jakže se jmenovala? Indiana.

Lego v ceně ojetého auta

Všichni ti, kdo Hvězdné války neviděli, li, jsou ochuzeni o souvislosti, o něco, čemu nemohou rozumět. Názorným příkladem je americký vojenský program, který v roce 1983 odstartoval tehdejší prezident Reagan pod názvem Strategic Defense Initiative (SDI), jenž je známější jako „Star Wars“.

Název vymysleli Reaganovi odpůrci v narážce na prezidentovu původní profesi hollywoodského herce. Takže pokud to ještě někdo neudělal, můžeme Lucasovi přičíst k dobru, že pomohl uzbrojit Sovětský svaz a napomohl k pádu komunismu, protože přesně to byl důsledek Reaganova programu.

 Vesmírný koráb galaktického pašeráka Hana Sola složený z pěti tisíc kostek stavebnice Lego je žádaným sběratelským kouskem

Marketéři nejedné firmy dnes u svých zákazníků automaticky počítají se znalostí Hvězdných válek. Zřejmě nejpropracovanější to má dánský výrobce hraček Lego. První smlouvu o využití práv s Lucasfi lm uzavřel s příchodem druhé trilogie (1999) a kontrakt má až do roku 2022.

Spojení kultovní stavebnice s kultovní filmovou sérií přináší také možnost jedinečného zhodnocení. Věřili byste, že za neotevřenou krabici s kostičkami Lego jsou dnes sběratelé ochotni zaplatit i několik tisíc dolarů? Věřit byste měli.

Podle specializovaného serveru BrickLink.com je aktuální průměrná cena stavebnice, o níž je řeč, 129 532 korun. Jde o jeden z největších setů, který kdy Lego dalo do prodeje – stavebnice vesmírné lodi Millennium Falcon z roku 2007 čítá přes pět tisíc kostiček. Před deseti lety se tento set pro sběratele (Ultimate Collector’s Series) prodával v USA za 499,99 dolaru a v Evropě za stejnou částku v eurech.

Jednou z mála výhod těch, kdo ještě Star Wars neviděli, je, že si mohou vybrat, kde začnou. Zda od prvního natočeného filmu, případně od nejnovějšího Rogue One, který dějově předchází nejstarší trilogii, či od prvního dílu ságy Skrytá hrozba. V tom případě se ale jako diváci připraví o momenty překvapení, když se v nověji natočených dílech vysvětlují některé části příběhu.

Požádat o radu, co je lepší, mohou některého z více než 15 tisíc obyvatel ČR, kteří při sčítání lidu v roce 2011 zaškrtli v kolonce víra jediismus jako svou „církev“. Věřit tomu můžete. Nejen u nás lidé takovou možnost mají.

Autor je spolupracovníkem redakce

Dále čtěte:

Vyhozený technik: SpaceX falšovala dokumentaci, aby urychlila vývoj raket

Další cíl arabských šejků: po ropě chtějí těžit vodu ve vesmíru

NASA chce udělat Mars obyvatelným pomocí magnetů. Začne do roku 2050

BRAND24

Bezprecedentní mise za 35 miliard: NASA vyšle sondu ke Slunci

Uspět v hudbě je jako vyhrát olympiádu, říká dirigent Villaume


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).