Bitcoinová pyramida? Český Maximus Coin před úřady prchl na Maltu

26. září 2016, 12:43  -  Jonáš Kříž
26. září 2016, 12:43

Těžíme bitcoiny po Česku. Tak se začátkem září prezentovala společnost Maximus Coin v rámci PR článku na serveru CoinTelegraph. „Náš cloud mining je nejvýnosnější,“ holedbal se v něm údajný zástupce firmy sídlící v Česku Pavel Veselík. O pár týdnů později je všechno jinak.

„V čem tkví skutečné tajemství podnikání,“ klade si Veselík řečnickou otázku v citaci sponzorovaného článku pro server CoinTelegraph. „Přece v tom činit ve správný čas správná rozhodnutí. V Maximus Coin nabízíme uživatelům možnost stát se investory,“ říká muž, který je na internetu i v živnostenském rejstříku ve spojitosti s firmou nedohledatelný. „I člověk s minimálním kapitálem může investovat do těžby a získat zajímavé zisky,“ dodává.

Společnost, která v ČR zakotvila v srpnu (údajně), na svých internetových stránkách láká na vidinu až třísetprocentního zhodnocení vstupních investic během dvou měsíců. Uživatelům zároveň slibuje vysokou míru zabezpečení a transparentnost. Vše funguje na tzv. těžbě v cloudu. Zcela hypoteticky by vaše investice měla sloužit rozvoji či pronájmu vyspělé počítačové infrastruktury. Těžit bitcoiny je v současné době hardwarově vysoce náročné. Aby těžbu urychlili, spojují bitcoinoví „farmáři“ své počítače do výkonných sítí.

Bitcoinové letadlo

Jak vyplývá z některých indicií, Maximus Coin ve skutečnosti bitcoiny vůbec netěžil. „Maximus Coin byla hra Ponziho schématu a již zkrachovala. Nejednalo se o žádnou opravdovou bitcoinovou společnost,“ sdělil serveru Euro.cz nejmenovaný zdroj blízký české bitcoinové scéně, programátor, který se na problematiku kryptoměn zaměřuje.

Bude bitcoin patřit jednomu muži? Přečtěte si:

Autor bitcoinu chystá patentové impérium

Jeho slova potvrzuje i Karel Fillner, který provozuje odborný magazín o kryptoměnách btctip.cz. „Podle toho, co Maximus Coin uvádí na webu, se bezpochyby jedná o Ponzi schéma,“ uvedl pro Euro.cz. „Až 1,5procentní výnos denně patří k obvyklým výdělkům, slibovaným v systémech typu cloud mining, nebo HYIP,“ dodává. A všechny podle Fillnera končí obvyklým způsobem. Za několik týdnů až měsíců jejich stránky mizí i s penězi investorů.

Ponziho schéma odpovídá tomu na způsob pyramidy. Financování slíbeného zhodnocení prostředků stávajících investorů pochází z investic a vkladů těch nově příchozích. Ve většině zemí je takové jednání ilegální.

Zasáhla komunita

Maximus Coin se podle všeho již v ČR nenachází. Podle Fillnera to spíše než s legislativou souvisí s tím, že si díky zaplacenému PR článku na CoinTelegraph podvodné firmy „všimli členové české bitcoinové komunity a patřičným způsobem na ní začali na sociálních sítích reagovat“. A takový druh publicity si Maximus Coin nepřál.

Že se v ČR již nenachází, Maximus Coin potvrzuje. „Přestěhovali jsme svou kancelář na Maltu kvůli nejasné české legislativě,“ sdělila Euro.cz v e-mailové korespondenci mluvčí společnosti, která se představila pouze jako Linda. „Nebyli jsme schopni v České republice ohledně bitcoinových transakcí získat licenci. To proto, že žádná taková v zemi ve skutečnosti neexistuje,“ dodává. Pavel Veselík, který v Česku dělal „tajemné“ firmě zástupce, již podle Lindy pro Maximus Coin nepracuje.

Propagátor přes kopírák. Najatý herec se objevuje hned v několika podobných projektech. (Video: YouTube)

Podle Fillnera nelze české kořeny projektu vyloučit ani potvrdit. „Osoba Pavla Veselíka však bude zřejmě podobně důvěryhodná jako najatý herec v propagačním videu na webu společnosti,“ dodává. Toho si podle Fillnera můžete za pár dolarů pronajmout na serveru Fiverr.com a „jako přes kopírák jej najdete i v některých dalších podobných projektech“.

Blíží se změna?

Transakce s virtuálními měnami v ČR zatím nepodléhají zákonu o platebním styku a ani žádným jiným kontrolním mechanismům. To by se mohlo již začátkem příštího roku změnit novelou zákona 253/800 sbírky o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu z návrhu Ministerstva financí.

Vzhledem k decentralizované povaze bitcoinové sítě však technicky regulovat transakce mezi jednotlivými účastníky podle Fillnera nelze. „V tomto případě tak spíše půjde o regulaci a kontrolu možnosti směny digitálních měn za národní měny jednotlivých států tedy koruny, eura a podobně,“ dodává.

S neexistující legislativou v ČR mají problém i skutečné „poctivé“ bitcoinové společnosti. „Vím o pár případech, kdy firmy optimalizují své struktury kvůli nejasné legislativě. Jsem si ale jistý, že nejsou ochotny o tom mluvit do médií, aby nepřitáhly pozornost náležitých úřadů,“ uzavírá zdroj serveru Euro.cz.


O technologiích čtěte více:

Virtuální svět pro každého. Odvětví se má demokratizovat

Vzor bitcoin. Čtyři banky společně pracují na digitální měně

Miliarda za TCP Cloud. Českou firmu kupuje americký Mirantis


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít