Začnou pojišťovny opravdu podnikat?

11. února 2008, 00:00 - Martin Ježek
11. února 2008, 00:00

PRIVATIZACE POJIŠŤOVEN - V Česku je nyní devět zdravotních pojišťoven. Lidem nabízejí téměř totéž, nijak zvlášť si nekonkurují. A to by právě chtěla změnit navrhovaná reforma zdravotnictví, která mění pojišťovny na akciové společnosti.

Zdravotní pojišťovny budou, pokud Poslanecká sněmovna schválí zdravotní reformu, od roku 2009 důležitým hráčem. To ony budou nakupovat péči pro pacienty a nabízet jim výhody i smlouvy šité na míru. Budou vydělávat a zisk si rozdělí se svými klienty ve formě bonusů. Přání zdravotníků, aby si lidé vybírali lékaře, které by pak pojišťovny platily, ministerstvo nevyslyšelo. Naopak veškerou moc nad pacienty i lékaři budou mít pojišťovny. Ony budou zodpovědné za to, aby se pacient dostal k dobrému lékaři, nepříliš daleko od svého bydliště a nečekal na vyšetření nebo na zákrok příliš dlouho.

Ředitel odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt míní, že pacienti na této změně vydělají.

Reforma přeje připraveným

Jedna z nových pojišťoven, která vznikne na zelené louce, bude součástí soukromého zdravotnického impéria Agel, za nímž stojí ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Než se stačila většina movitých podnikatelů rozkoukat, stihl už získat licenci na vlastní zdravotní pojišťovnu. Pokud chce, aby opravdu vznikla, musí do roka získat 50 tisíc pojištěnců. Bude je samozřejmě přetahovat odjinud. Základem budou jeho zaměstnanci, za které ročně zdravotním pojišťovnám odvádí dvě miliardy.

Společnost Agel vlastní nebo provozuje 10 nemocnic a jednu polikliniku na Moravě. Právě Chrenkovy aktivity a prozíravost, s níž je připraven na změny ve zdravotním pojištění, kritizují lékaři. „Úplně nejhorší je privatizace v jedné finanční skupině, která bude vlastnit zdravotnická zařízení i pojišťovnu. V USA je to například zakázané. Ministr Tomáš Julínek prosazuje konflikt zájmů,“ tvrdí místopředseda lékařské odborové komory Lukáš Velev.

Pozor, tunel!

Velké obavy mají odpůrci převodu zdravotních pojišťoven na akciovky z jejich následného tunelování. „Aby hrály fér, bude na ně dávat pozor nový úřad dohledu nad zdravotními pojišťovnami,“ oponuje obavám mluvčí ministerstva zdravotnictví Cikrt. Jeden z navrhovaných reformních zákonů se týká právě vzniku nového kontrolního úřadu, který by měl hlídat finanční zdraví pojišťoven.

„Obavy z tunelování jsou hloupé, protože v zákoně bude přesně dáno, co musejí pojišťovny s penězi dělat. Chceme, aby dosahovaly zisku, to je motivační záležitost. Ale o zisk se budou muset podělit s pojištěnci a jen malou část si budou moci nechat, diskutuje se o dvaceti procentech,“ tvrdí Cikrt.

Akciovky ohrožují koalici

Ovšem nejenom zdravotnická veřejnost, ale i politici vidí transformaci zdravotních pojišťoven na akciové společnosti mnohem méně optimisticky než ministerstvo. Například lidovci se rozhodli právě tento záměr blokovat. „Přeměna zdravotních pojišťoven na akciové společnosti je zcela nepřijatelná. Ministerstvo se vůbec netají tím, že chce pojišťovny prodat,“ uvádí poslanec za křesťanské demokraty a člen zdravotního výboru sněmovny Ludvík Hovorka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít