Vítkovicím se přihlásilo na 500 věřitelů. Požadují 74 miliard

10. listopadu 2016, 17:42 - čtk
10. listopadu 2016, 17:42

Téměř 500 věřitelů přihlásilo do insolvenčního řízení se společností Vítkovice Power Engineering (VPE) ze strojírenského holdingu ostravského miliardáře Jana Světlíka pohledávky dohromady za víc než 74,3 miliardy korun. Insolvenční správce David Vandrovec ale nakonec uznal pohledávky jen za 3,7 miliardy korun. Drtivá většina popřených pohledávek je podmíněných. Insolvenční správce doporučil řešit úpadek firmy reorganizací.

Mezi největší věřitele patří banky - Česká spořitelna, Komerční banka a HSBC, z firem pak například skupina ZVVZ. Zpráva insolvenčního správce, která má 1814 stran, byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku.

Ostravský soud poslal firmu VPE do úpadku v srpnu. Za loňský rok společnost vykázala ztrátu téměř 454 milionů korun a ve ztrátě skončí podle insolvenčního správce i letos, ztráta se odhaduje na 335 milionů.

Server ihned.cz uvedl, že Vandrovec si ve zprávě stěžuje na kooperaci s manažery VPE i na vnitřní fungování firmy. „Dlužník nemá s ohledem na velikost a složitost svých zakázek dostatečně nastavené projektové řízení, procesy a v principu ani informační systémy,“ uvedl správce v dokumentu.

Nefunkční vnitřní systémy se podle Vandrovce projevují i při spolupráci správce, jeho ekonomických poradců ze společnosti Tarpan Partners a vedení Vítkovice Power Engineering. „Žádost o zaslání seznamu běžících smluv, kterých je zhruba 70 tisíc, si namísto pár kliknutí v registru smluv údajně vyžádala 1,5 měsíce práce 29 zaměstnanců firmy,“ uvedl server.

Přes všechny výhrady ale insolvenční správce doporučil reorganizaci firmy, která je podle něj lepším řešením než konkurz a rozprodej VPE. Server uvedl, že správce ale klade několik podmínek - firma potřebuje nový krizový management, musí si zajistit provozní financování a správce navrhuje také omezení dispozičních práv Vítkovic s jejich majetkem.

Hutní montáže jsou na prodej. Zájemci už se hlásí. Čtěte více:

Klíčová firma Vítkovic na prodej. Světlík nabízí Hutní montáže

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková řekla, že doporučení a názor insolvenčního správce bere firma v potaz, ale ne vše lze jednoznačně akceptovat s ohledem na charakter společnosti, například na její působení v zahraničí, kde je jiná legislativa a dlouhodobě budované osobní vztahy důležité pro obchod. „Nicméně stále se snažíme připravit průchozí reorganizační plán, který by byl podle našeho mínění nejlepším řešením pro věřitele, partnery, běžící zakázky i zaměstnance. Stanoviska se přirozeně vyjasňují postupně. V tom nevidíme nic negativního - ani ze strany pana správce, ani ze strany naší. Objem dat, která poskytujeme, je enormní a to při normálním chodu podniku. Čili mnohé věci si vyjasňujeme doslova 'za běhu',“ řekla mluvčí.

Jak se úpadek VPE bude řešit, budou rozhodovat věřitelé na schůzi na konci listopadu. Jsou dvě možnosti: reorganizace, nebo konkurz. Při konkurzu by se majetek firmy začal rozprodávat a výtěžek by si rozdělili věřitelé. Při reorganizaci by podnik fungoval dál podle schváleného reorganizačního plánu.

Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Machinery Group. Zabývají se výstavbou a dodávkami elektráren. Do problémů se firma dostala kvůli potížím s výstavbou elektárny Adularya v Turecku i kvůli krizi evropské energetiky. Firma zaměstnává 1200 lidí. Insolvenční návrh na ni podala brněnská společnost Wetag, později se k němu připojilo i představenstvo samotné krachující firmy.

Problémy mají i další firmy ze skupiny, v úpadku skončily rovněž Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi. Situaci skupiny chce Světlík řešit mimo jiné prodejem některých dceřiných společností, například Hutních montáží.


Dále čtěte:

Kdo zachrání Vítkovice?

Světlík vytvořil pro svůj lahvárenský podnik nový holding


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít