Vítkovicím se přihlásilo na 500 věřitelů. Požadují 74 miliard

10. listopadu 2016, 17:42 - čtk
10. listopadu 2016, 17:42

Téměř 500 věřitelů přihlásilo do insolvenčního řízení se společností Vítkovice Power Engineering (VPE) ze strojírenského holdingu ostravského miliardáře Jana Světlíka pohledávky dohromady za víc než 74,3 miliardy korun. Insolvenční správce David Vandrovec ale nakonec uznal pohledávky jen za 3,7 miliardy korun. Drtivá většina popřených pohledávek je podmíněných. Insolvenční správce doporučil řešit úpadek firmy reorganizací.

Mezi největší věřitele patří banky - Česká spořitelna, Komerční banka a HSBC, z firem pak například skupina ZVVZ. Zpráva insolvenčního správce, která má 1814 stran, byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku.

Ostravský soud poslal firmu VPE do úpadku v srpnu. Za loňský rok společnost vykázala ztrátu téměř 454 milionů korun a ve ztrátě skončí podle insolvenčního správce i letos, ztráta se odhaduje na 335 milionů.

Server ihned.cz uvedl, že Vandrovec si ve zprávě stěžuje na kooperaci s manažery VPE i na vnitřní fungování firmy. „Dlužník nemá s ohledem na velikost a složitost svých zakázek dostatečně nastavené projektové řízení, procesy a v principu ani informační systémy,“ uvedl správce v dokumentu.

Nefunkční vnitřní systémy se podle Vandrovce projevují i při spolupráci správce, jeho ekonomických poradců ze společnosti Tarpan Partners a vedení Vítkovice Power Engineering. „Žádost o zaslání seznamu běžících smluv, kterých je zhruba 70 tisíc, si namísto pár kliknutí v registru smluv údajně vyžádala 1,5 měsíce práce 29 zaměstnanců firmy,“ uvedl server.

Přes všechny výhrady ale insolvenční správce doporučil reorganizaci firmy, která je podle něj lepším řešením než konkurz a rozprodej VPE. Server uvedl, že správce ale klade několik podmínek - firma potřebuje nový krizový management, musí si zajistit provozní financování a správce navrhuje také omezení dispozičních práv Vítkovic s jejich majetkem.

Hutní montáže jsou na prodej. Zájemci už se hlásí. Čtěte více:

Klíčová firma Vítkovic na prodej. Světlík nabízí Hutní montáže

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková řekla, že doporučení a názor insolvenčního správce bere firma v potaz, ale ne vše lze jednoznačně akceptovat s ohledem na charakter společnosti, například na její působení v zahraničí, kde je jiná legislativa a dlouhodobě budované osobní vztahy důležité pro obchod. „Nicméně stále se snažíme připravit průchozí reorganizační plán, který by byl podle našeho mínění nejlepším řešením pro věřitele, partnery, běžící zakázky i zaměstnance. Stanoviska se přirozeně vyjasňují postupně. V tom nevidíme nic negativního - ani ze strany pana správce, ani ze strany naší. Objem dat, která poskytujeme, je enormní a to při normálním chodu podniku. Čili mnohé věci si vyjasňujeme doslova 'za běhu',“ řekla mluvčí.

Jak se úpadek VPE bude řešit, budou rozhodovat věřitelé na schůzi na konci listopadu. Jsou dvě možnosti: reorganizace, nebo konkurz. Při konkurzu by se majetek firmy začal rozprodávat a výtěžek by si rozdělili věřitelé. Při reorganizaci by podnik fungoval dál podle schváleného reorganizačního plánu.

Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Machinery Group. Zabývají se výstavbou a dodávkami elektráren. Do problémů se firma dostala kvůli potížím s výstavbou elektárny Adularya v Turecku i kvůli krizi evropské energetiky. Firma zaměstnává 1200 lidí. Insolvenční návrh na ni podala brněnská společnost Wetag, později se k němu připojilo i představenstvo samotné krachující firmy.

Problémy mají i další firmy ze skupiny, v úpadku skončily rovněž Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi. Situaci skupiny chce Světlík řešit mimo jiné prodejem některých dceřiných společností, například Hutních montáží.


Dále čtěte:

Kdo zachrání Vítkovice?

Světlík vytvořil pro svůj lahvárenský podnik nový holding


Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít