Úřady loni méně kontrolovaly porušování cenových norem. Obnovitelné zdroje unikly pozornosti úplně

04. června, 11:37 - čtk
04. června, 11:37

Úřady loni méně kontrolovaly i méně pokutovaly porušování cenových předpisů. Počet kontrol proti roku 2015 loni klesl o více než 1100 na 3158 kontrolních akcí. Ceny obnovitelných zdrojů energie Energetický regulační úřad nekontroloval. Uvádí to pravidelná zpráva o cenové kontrole, kterou vláda předložila Sněmovně.

Objem pravomocně uložených pokut z uzavřených kontrol, po případných odvoláních potrestaných viníků, pak představoval 78 milionů korun. Z nich se pak podařilo vybrat pokuty za celkem 26 milionů korun, což byl proti předcházejícímu roku pokles o 146 milionů korun.

Vláda ve zprávě uvádí, že výsledky kontrol i nadále potvrzují nedostatečné respektování cenových předpisů ze strany značné části kontrolovaných subjektů. Celkově lze konstatovat, že výsledky činnosti prokazují, tak jako v minulých letech, odůvodněnost výkonu cenové kontroly a nutnost jejího dalšího pokračování i v dalších letech, uvádí zpráva.

Úřady při 14 kontrolách nezjistily žádné předražování mléčných výrobků pro žáky ve školách. Při 20 kontrolách cen pitné a odpadní vody padly za chybnou kalkulaci cen pokuty v celkovém objemu 1,1 milionu korun. Některé firmy neoprávněně zahrnovaly do cen i nesouvisející náklady.

Stejně jako v předchozích letech neunikly pozornosti úřadů ani služby v pohřebnictví. Při 11 kontrolách padly pokuty za celkem 179 tisíc korun. V některých případech byla cena pronájmu obřadní místnosti vyšší než cena stanovená obcí. Specializovaný finanční úřad také čtyřikrát kontroloval možné zneužití hospodářského postavení, pochybení ale neshledal.


Přečtěte si také:

Stát omezí ziskovost zelené energetiky. Nadměrné zisky odčerpá


Energetický regulační úřad při 15 kontrolách potrestal firmy celkovou pokutou přes 222 milionů korun. V teplárenství byl nejčastějším důvodem nepřiměřený zisk a neoprávněné náklady, například odpisy neodpovídající skutečné výši majetku.

Energetický regulační úřad se ale loni nevěnoval kontrole cen v oblasti obnovitelných zdrojů energie, přestože na něj od loňského roku tato působnost přešla se změnou energetického zákona ze Státní energetické inspekce. Úřad však žádné cenové kontroly obnovitelných zdrojů nezahájil s argumentací, že se současně nezměnil zákon o působnosti orgánů v cenové kontrole, ve kterém je tato kontrola svěřena energetické inspekci, uvádí vláda. Podle vlády však tento zákon obsahuje obecné zmocnění ERÚ pro kontrolu cen v energetice. „Výše uvedený postup ERÚ ve svém důsledku znamená, že nad oblastí, ve které se objem vyplácených podpor pro letošní rok pohybuje na úrovni zhruba 44 miliard korun, není vykonáván cenový dozor,“ uvádí vláda.

Státní energetická inspekce loni žádné nové kontroly cen elektřiny u obnovitelných zdrojů nezahájila. Dokončila jen akce z roku 2015, u nichž byly uloženy a zaplaceny pokuty až loni. Celkem šlo o 68 milionů korun.

Čtěte více:

Babiš má na ministerstvu chyby v účtech za 100 miliard, tvrdí NKÚ

Nachytat, potrestat. Finanční správa vede tři roky daňový džihád

Restaurace stále podvádějí, cizincům účtují vyšší ceny


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít