Pavel Ryba: 2016 se může stát rokem prasklých bublin

25. března 2016, 06:48 -
25. března 2016, 06:48

Rok 2016 bude ve znamení významných změn v ekonomice a na finančních trzích, naznačily to alespoň poslední měsíce minulého roku. Bude to rok prudkých pohybů cen většiny aktiv. Podle obchodního ředitele Golden Gate CZ Pavla Ryby stojí za nerovnováhou centrální banky, které nulovými sazbami a tištěním peněz na finančních trzích vytvořily minimálně dvě bubliny.

Nulové sazby a nízké výnosy na státních dluhopisech vedly v posledních pěti letech k obřímu nárůstu objemu korporátních dluhopisů, které jsou navíc zatíženy poměrně nízkým úrokem. „Z tohoto pohledu jsou rizikové zejména dva trhy korporátních dluhopisů. Prvním jsou dolarové dluhy firem na rozvíjejících se trzích. Druhou hrozbou jsou v USA dluhy spojené s investicemi do alternativních způsobů těžby ropy,“ říká Ryba.

Většina úvěrů na rozvíjejících se trzích byla poskytnuta mezi lety 2010–2014. Od té doby dolar posílil o více než pětinu, čímž zvýšil dluhovou zátěž daných firem a ztížil splácení dluhu. Pokles ceny ropy pak způsobil, že tyto společnosti v USA těží ropu hluboko pod svými těžebními náklady a k tomu mají splácet ohromné množství dluhů, jež jim tuto nyní nerentabilní těžbu umožnily.

„Z rozvíjejících se trhů, ale i z trhu korporátních dluhopisů spojených s těžbou ropy mohou v roce 2016 přijít zprávy o neschopnosti splácet závazky, které mohou způsobit prasknutí bubliny korporátních dluhopisů. V důsledku toho může dojít k destabilizaci bankovního a finančního systému v USA a na celém světě,“ varuje Ryba.

Přehřáté akcie

Světové akcie jsou stále na historických maximech. Rok 2015 však potvrdil, že s největší pravděpodobností dosáhly svého vrcholu. V USA zakončily rok zápornou nulou nebo mírným poklesem. Levné peníze v USA končí. Kvantitativní uvolňování skončilo a USA přistoupily ke zvýšení sazeb.

Dolar prudce posiluje, a to v situaci, kdy světová ekonomika zpomaluje. Třetina zisků indexu SP500 pramení z Evropy, která zpomaluje, čelí uprchlické krizi a bojuje s deflací. Posilující dolar působí velké vrásky exportérům v USA. Navíc zvyšování sazeb prodraží obchody s akciemi na dluh. V prostředí, kde investoři neuvidí další prostor pro růst akcií a kde Fed zvýší sazby a prodraží tak investorům jejich úvěrování, začnou tito investoři stahovat kapitál z akcií. „Stačí velmi málo a akciové trhy projdou významnými propady v řádu desítek procent,“ predikuje Ryba.

Návrat realitní bubliny

Ceny nemovitostí při krizi roku 2008 ve světě klesaly. Díky nulovým sazbám a stimulům ze strany centrální banky však již více než tři roky v USA a ve Velké Británii opět rostou. V Číně navíc při krizi roku 2008 téměř nepoklesly a od té doby dále rostou.

Nejlevnější hypotéky v historii lidstva vyhnaly v těchto zemích ceny nemovitostí opět nahoru. „Potíž je v tom, že za těmito vysokými cenami nestojí koupěschopnost obyvatel, ale levný rostoucí dluh,“ vysvětluje Ryba. Trh nemovitostmi nejen v USA, ve Velké Británii a v Číně je tak prý zralý na splasknutí znovu nafouknuté bubliny. Pokles nemovitostního trhu a vlna nesplácených hypoték mohou být zdrojem velkých potíží na finančních trzích.


Čtěte také:

Jak máme zvládnout akciovou bublinu? Čína loni naléhavě žádala o pomoc

Ropa 2016: Rok čekání na obrat

Zlato letos podražilo o pětinu, cena kovu poroste dál

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít