Pavel Páral: Reformy nám nehrozí, hádky ano

31. ledna 2014, 10:59 - Pavel Páral
31. ledna 2014, 10:59

Leckdo si to ještě pamatuje. V roce 2010 vznikla po volbách koalice s fenomenální podporou 118 hlasů ve sněmovně. Co si pro pohodlné vládnutí více přát? Jenže premiér byl z ODS a ministr financí z TOP 09 a neměli se rádi. A Víta Bártu neměl rád nikdo.

ODS chtěla šetřit a nezvedat daně. Kalousek chtěl šetřit, ale tušil, že to nebude stačit, a tak chtěl trochu přimáčknout živnostníky a sjednotit DPH. A také nemilosrdně sáhnout na sociální výdaje. Bártovci měli zase manuál svého gurua, který předepisoval, že si nesmí vzít více než deset procent provize ze státní zakázky a na sociální výdaje že se nesahá. ODS chtěla reformu penzí s nepovinným spořením, TOP 09 chtěla spoření povinné a VV vlastně ani nevěděly, co chtějí.

Není divu, že reforma penzí skončila paskvilem, který bude navíc zrušen. Daně se měnily tolikrát, až se z toho rozpadla ODS. A VV se rozpadaly před každým zásadnějším rozhodnutím. Názorová rozpornost účastníků koalice byla velmi silná a paralyzovala vládu při přijímání důležitých reformních kroků. Tak dlouho vydržela jen proto, že v ní seděli zkušení politici zvyklí dělat i krvavé kompromisy, protože na konci je třeba voličům předvést alespoň nějaký výsledek. To se sice nakonec i kvůli policejnímu puči nepodařilo, ale mělo by to být významným poučením pro novou vládu.

Tato vládní koalice je totiž názorově mnohem rozdílnější než ta minulá. ČSSD šla do voleb s programem zvýšení daní. Hlavně bohatým a firmám. ANO slibovalo, že žádné daně nezvýší, a Babiš s nebezpečnou samozřejmostí parafrázuje staré známé Špidlovo „zdroje jsou“. Lidovci uvidí, co se jim vyplatí. Ale hlavně potřebují dotáhnout restituce církevního majetku.
Čtyři pětiny členů vlády nemají žádné politické zkušenosti a speciálně pro Babiše je kompromis sprosté slovo. Chce vládnout jako ve firmě a v Agrofertu žádné menšinové akcionáře netrpí a kompromisní dohody nepěstuje. Koaliční smlouva je proto sestavena tak obecně, že si ji každý z členů koalice může vyložit po svém. Ostré spory budou pod povrchem neustále doutnat a občas vyšlehne nebezpečný plamínek.

Sobotka ví, že když se bude vládnout podle Babiše, tak je mrtvým předsedou ČSSD, o nějž si za chvilku nikdo neopře ani kolo. Socialisté se začnou štěpit a hádat, jak mají už léta ve zvyku. Za veselého pochechtávání znějícího z Hradu. Lidovci budou z tohoto střetu chtít vytěžit, věrni své pověsti, co se dá. A navíc všichni mají tak málo poslanců, že si dovedou jen těžko přestavit, že by jich po předčasných volbách mohli mít ještě méně, takže strach z voleb přestává fungovat.
Tohle uskupení bude mít tolik starostí s vlastním přežitím, že jeho schopnost změnit zemi nějakými smysluplnými reformami prostě musí být řádově menší než u Nečasovy a Kalouskovy koalice. Ale třeba se stane nějaký zázrak.


Čtěte také:

Ovládl Rusnokovu vládu klientelismus? Sobotka to prověří

Náměstci budou známi v pondělí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít