Miliardová akvizice: chemický gigant Lanxess koupí americkou Chemturu

26. září 2016, 11:50  -  Daniel Džmuráň
26. září 2016, 11:50

K největší akvizici ve své historii se odhodlal německý chemický koncern Lanxess AG. Za americkou společnost Chemtura, jež se zaměřuje na výrobu speciálních chemikálií, zaplatí 2,7 miliardy dolarů (téměř 65 miliard korun). Transakce je součástí snahy německého holdingu o diverzifikaci produktového portfolia, uvedla agentura Reuters.

Transakce oceňuje akcie Chemtury na 33,5 dolaru za kus, což je o 18,9 procenta více, než činila jejich hodnota při páteční uzávěrce na newyorské burze. Přes víkend už investoři na informaci o prodeji zareagovali, a do pondělního obchodování tak titul vstoupil s cenou 32,7 dolarů za akcii, což znamená nárůst téměř o 16 procent. Transakce již byla schválena výkonnými orgány obou společností a podle prohlášení Chemtury bude dokončena v polovině roku 2017.

Vývoj akcií Chemtura Corp

„Investorům transakce přinese zhodnocení vkladů do našich aktivit, zaměstnancům a odběratelům pak benefity plynoucí z ukotvení naší společnosti v rámci silné globální struktury, jež disponuje dostatkem zdrojů na pokrytí rozmanité poptávky na trhu speciálních chemikálií,“ pochvaluje si v prohlášení ředitel Chemtury Craig Rogerson.

Akvizici si pochvaluje také kupce. „Budujeme globálního hráče na poli chemických přísad a výrazně posilujeme již tak profitující portfolio,“ řekl ředitel Lanxesssu Matthias Zachert v tiskové zprávě společnosti. Za pravdu mu dali i investoři na frankfurtské burze, jejichž zájem hned po oznámení prodeje vyhnal akcie koncernu o 8 procent na více než roční maximum. Německý konglomerát tak zaznamenal nejvyšší denní nárůst od roku 2009 a stal se nejvýkonnějším pondělním titulem v evropském indexu STOXX 600.

Vývoj akcií Lanxess AG

Koncern Lanxess se již delší dobu snaží diverzifikovat produkt, a snížit tak závislost na svém donedávna stěžejním byznysu, jímž je výroba syntetického kaučuku. Už loni na podzim se tak dohodl na prodeji poloviny svých kaučukových aktivit saúdskoarabskému ropnému gigantu Saudi Aramco. Transakce, za niž Lanxess inkasoval 3,1 miliardy dolarů (74 miliard korun), byla dokončena v dubnu tohoto roku. Novým jádrovým byznysem německého koncernu se pak stala výroba vysoce specializovaných substancí, jež se požívají při produkci léčiv, hnojiv, stavebních barviv či střešních krytin nebo při čištění vody.

Akvizice Chemtury, jež je jedním z předních světových hráčů ve výrobě přísad do maziv a zpomalovačů hoření, výrazně posílí pozici Lanxessu v tomto segmentu. Obrat divize chemických přísad se po začlenění americké firmy zvýší ze současných 850 milionů eur (23 miliard korun) na zhruba 2,35 miliardy eur (63,5 miliardy korun), uvádí Bloomberg. Transakce navazuje na koupi nizozemské firmy DSM v roce 2008 a brazilského Petroflexu o dva roky později. Celková prodejní suma ve výši 2,7 miliardy dolarů (téměř 65 miliard korun) je více než desetinásobkem ročního zisku EBITDA, uvedl anylytik UBS Patrick Rafaisz pro Reuters.

Dále čtěte:

Kolos je na světě. Bayer koupil Monsanto za 1,6 bilionu

Výrobci hnojiv Mosaic unikly milionů hektolitrů radioaktivní vody

Miliardová fúze nevyšla. Linde a Praxair ukončily jednání

Kellner se Šmejcem prodali podíl v ruském Polymetalu za osm miliard


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít