Jaroslav Toman, OEZ Letohrad

07. února 2005, 00:00 - (pb)
07. února 2005, 00:00

ÚSPĚŠNÝ KRAJAN Kdo je nejbohatším podnikatelem v kraji? Tipy místních směřují ke spolumajiteli OEZ Letohrad Jaroslavu Tomanovi. Je generálním ředitelem firmy, vedle toho i šestinovým spolumajitelem tohoto podniku. Tedy první mezi šesticí rovných? „Nikoli!“ odpovídá se smíchem Toman.

**ÚSPĚŠNÝ KRAJAN

Kdo je nejbohatším podnikatelem v kraji? Tipy místních směřují ke spolumajiteli OEZ Letohrad Jaroslavu Tomanovi. Je generálním ředitelem firmy, vedle toho i šestinovým spolumajitelem tohoto podniku. Tedy první mezi šesticí rovných? „Nikoli!“ odpovídá se smíchem Toman. „Všichni jsme si rovni, je to jenom otázka společného rozhodnutí, co kdo dělá.“

OEZ - společnost s ručením omezeným a výhradně českým kapitálem - na trhu elektrotechnických výrobků působí už dlouhá desetiletí. Sám Jaroslav Toman v ní pracuje od roku 1976. V průběhu let dálkově vystudoval vysokou ekonomickou školu, stal se vedoucím oddělení ekonomiky práce a v roce 1990 obchodním ředitelem OEZ. Za dva roky ale firmu opustil - aby se o něco později s dalšími pěti společníky do firmy vrátil jako její spolumajitel. Do funkce generálního ředitele nastoupil předloni. Společnost pod jeho vedením prosperuje.

Za loňský rok její obrat pravděpodobně překročí jednu miliardu korun a podnik je dlouhodobě v černých číslech („Zisk loňského roku ještě není spočten,“ říká Toman). OEZ se stále více orientuje na export. Pro velkého výrobce jističů, rozvaděčů a dalších elektrotechnických zařízení je totiž náš trh těsný. Je mu těsné i domácí podnikatelské prostředí? „Myslím, že se to postupně lepší. Já doufám, a jistě nejsem sám, že se brzy dočkáme snížení daní,“ říká Toman. I bez toho se ale OEZ daří , což je patrné i na tom, že začíná být vidět. Je reklamním partnerem naší proslulé biatlonové reprezentantky Kateřiny Neumannové i fotbalové Sparty.

Být šestinovým podílníkem v ziskovém podniku s miliardovým obratem jistě neznamená třít bídu s nouzí. „Mám, co potřebuji. A myslím si, že zaslouženě. Manažer velkého podniku, to není ten, kdo shromažďuje na kontu miliony. To je především člověk, jehož činnost pochopitelně kvalitní - dává obživu desítkám a stovkám dalších lidí. A za to si zaslouží odpovídající odměnu.“ A podnikatel Toman dodává: „Vlastně jedna věc mě na podnikatelském prostředí mrzí. Stále ještě si řada lidí myslí: co podnikatel - to gauner!“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít