Jaroslav Toman, OEZ Letohrad

07. února 2005, 00:00 - (pb)
07. února 2005, 00:00

ÚSPĚŠNÝ KRAJAN Kdo je nejbohatším podnikatelem v kraji? Tipy místních směřují ke spolumajiteli OEZ Letohrad Jaroslavu Tomanovi. Je generálním ředitelem firmy, vedle toho i šestinovým spolumajitelem tohoto podniku. Tedy první mezi šesticí rovných? „Nikoli!“ odpovídá se smíchem Toman.

**ÚSPĚŠNÝ KRAJAN

Kdo je nejbohatším podnikatelem v kraji? Tipy místních směřují ke spolumajiteli OEZ Letohrad Jaroslavu Tomanovi. Je generálním ředitelem firmy, vedle toho i šestinovým spolumajitelem tohoto podniku. Tedy první mezi šesticí rovných? „Nikoli!“ odpovídá se smíchem Toman. „Všichni jsme si rovni, je to jenom otázka společného rozhodnutí, co kdo dělá.“

OEZ - společnost s ručením omezeným a výhradně českým kapitálem - na trhu elektrotechnických výrobků působí už dlouhá desetiletí. Sám Jaroslav Toman v ní pracuje od roku 1976. V průběhu let dálkově vystudoval vysokou ekonomickou školu, stal se vedoucím oddělení ekonomiky práce a v roce 1990 obchodním ředitelem OEZ. Za dva roky ale firmu opustil - aby se o něco později s dalšími pěti společníky do firmy vrátil jako její spolumajitel. Do funkce generálního ředitele nastoupil předloni. Společnost pod jeho vedením prosperuje.

Za loňský rok její obrat pravděpodobně překročí jednu miliardu korun a podnik je dlouhodobě v černých číslech („Zisk loňského roku ještě není spočten,“ říká Toman). OEZ se stále více orientuje na export. Pro velkého výrobce jističů, rozvaděčů a dalších elektrotechnických zařízení je totiž náš trh těsný. Je mu těsné i domácí podnikatelské prostředí? „Myslím, že se to postupně lepší. Já doufám, a jistě nejsem sám, že se brzy dočkáme snížení daní,“ říká Toman. I bez toho se ale OEZ daří , což je patrné i na tom, že začíná být vidět. Je reklamním partnerem naší proslulé biatlonové reprezentantky Kateřiny Neumannové i fotbalové Sparty.

Být šestinovým podílníkem v ziskovém podniku s miliardovým obratem jistě neznamená třít bídu s nouzí. „Mám, co potřebuji. A myslím si, že zaslouženě. Manažer velkého podniku, to není ten, kdo shromažďuje na kontu miliony. To je především člověk, jehož činnost pochopitelně kvalitní - dává obživu desítkám a stovkám dalších lidí. A za to si zaslouží odpovídající odměnu.“ A podnikatel Toman dodává: „Vlastně jedna věc mě na podnikatelském prostředí mrzí. Stále ještě si řada lidí myslí: co podnikatel - to gauner!“

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít