Jaroslav Toman, OEZ Letohrad

07. února 2005, 00:00 - (pb)
07. února 2005, 00:00

ÚSPĚŠNÝ KRAJAN Kdo je nejbohatším podnikatelem v kraji? Tipy místních směřují ke spolumajiteli OEZ Letohrad Jaroslavu Tomanovi. Je generálním ředitelem firmy, vedle toho i šestinovým spolumajitelem tohoto podniku. Tedy první mezi šesticí rovných? „Nikoli!“ odpovídá se smíchem Toman.

**ÚSPĚŠNÝ KRAJAN

Kdo je nejbohatším podnikatelem v kraji? Tipy místních směřují ke spolumajiteli OEZ Letohrad Jaroslavu Tomanovi. Je generálním ředitelem firmy, vedle toho i šestinovým spolumajitelem tohoto podniku. Tedy první mezi šesticí rovných? „Nikoli!“ odpovídá se smíchem Toman. „Všichni jsme si rovni, je to jenom otázka společného rozhodnutí, co kdo dělá.“

OEZ - společnost s ručením omezeným a výhradně českým kapitálem - na trhu elektrotechnických výrobků působí už dlouhá desetiletí. Sám Jaroslav Toman v ní pracuje od roku 1976. V průběhu let dálkově vystudoval vysokou ekonomickou školu, stal se vedoucím oddělení ekonomiky práce a v roce 1990 obchodním ředitelem OEZ. Za dva roky ale firmu opustil - aby se o něco později s dalšími pěti společníky do firmy vrátil jako její spolumajitel. Do funkce generálního ředitele nastoupil předloni. Společnost pod jeho vedením prosperuje.

Za loňský rok její obrat pravděpodobně překročí jednu miliardu korun a podnik je dlouhodobě v černých číslech („Zisk loňského roku ještě není spočten,“ říká Toman). OEZ se stále více orientuje na export. Pro velkého výrobce jističů, rozvaděčů a dalších elektrotechnických zařízení je totiž náš trh těsný. Je mu těsné i domácí podnikatelské prostředí? „Myslím, že se to postupně lepší. Já doufám, a jistě nejsem sám, že se brzy dočkáme snížení daní,“ říká Toman. I bez toho se ale OEZ daří , což je patrné i na tom, že začíná být vidět. Je reklamním partnerem naší proslulé biatlonové reprezentantky Kateřiny Neumannové i fotbalové Sparty.

Být šestinovým podílníkem v ziskovém podniku s miliardovým obratem jistě neznamená třít bídu s nouzí. „Mám, co potřebuji. A myslím si, že zaslouženě. Manažer velkého podniku, to není ten, kdo shromažďuje na kontu miliony. To je především člověk, jehož činnost pochopitelně kvalitní - dává obživu desítkám a stovkám dalších lidí. A za to si zaslouží odpovídající odměnu.“ A podnikatel Toman dodává: „Vlastně jedna věc mě na podnikatelském prostředí mrzí. Stále ještě si řada lidí myslí: co podnikatel - to gauner!“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít