Hala se Sisákem spouští výrobnu za dvě miliardy. Zvažují další investice

Tomáš Lemešani 24. října 2016, 14:49  -  Tomáš Lemešani
24. října 2016, 14:49

Zatímco jejich Via Chem chrání soud před věřiteli, jiná firma Petra Sisáka a Iva Haly ve velkém investuje. Spolchemie spouští novou výrobnu a myslí si na další rozšíření produkce.

Spolek pro chemickou a hutní výrobu, zkráceně Spolchemie, spustil novou výrobnu chlóru za 1,9 miliardy korun. Testovací výroba v Ústí nad Labem probíhala od počátku října.

„Nová elektrolýza je kombinací nejlepších dostupných technologií od předních světových výrobců. Hlavními komerčními produkty elektrolýzy jsou hydroxid draselný a sodný a chlór, který je zpracováván v rámci areálu do dalších produktů chlórové chemie. Nominální roční kapacita nového provozu bude 60 tisíc tun hydroxidu draselného a 43 tisíc tun hydroxidu sodného,“ potvrdil webu Euro.cz mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

Přechod na tuto novou výrobu je plánován do konce roku. Důvodem přechodu je dosažení souladu s evropskou legislativou. Podle mluvčího je Ústí teprve sedmou lokalitou v Evropě s touto technologií.

Další expanze

„Celkové náklady na výstavbu a zprovoznění nového zdroje a související infrastruktury dosáhnou téměř 1,9 miliardy korun, což je dozajista největší investice v novodobé historii Spolchemie,“ říká Charvát.

Nová membránová elektrolýza je situována v severní části areálu. Její výstavba začala v roce 2014 a již letos na jaře 2016 byly dokončeny stavební práce. Provoz je plně automatizován, proto nebyl nutný rozsáhlejší nábor. Spolchemie v současnosti zaměstnává 800 lidí v Ústí nad Labem a dalších 120 ve výzkumném ústavu v Pardubicích.

Chemický závod zvažuje i další rozšíření produkce. Záměr investic se pojí s projektem rozšíření výroby kyseliny chlorovodíkové. Ministerstvo životního prostředí před pár dny vydalo souhlasné stanovisko s téměř zdvojnásobením této produkce na 300 tisíc tun ročně. Jak však mluvčí firmy vysvětluje, projekt ještě není jistý a management společnosti ještě konečné rozhodnutí o realizaci neudělal.

Konkurz a podezření

Rozsáhlé investice společnosti, kterou vlastní kontroverzní podnikatelé Petr Sisák a Ivo Hala, vzbuzují emoce. Další firma z jejich područí Via Chem Group je totiž na hraně krachu a prochází soudem schválenou reorganizaci.

V květnu dokonce Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích požádalo soud o spuštění konkurzu na majetek firmy. Podle některých názorů by to mohlo být pro věřitele nevýhodné, protože by zpeněžením majetku získali pouze 3 až 5 procent z dlužné částky.

Majitelé Via Chem čelili podezřením z podvodu. Dluhopisy Via Chem Group koupila společnost Key Investments. Té svěřily stovky milionů městské části Praha 6, 10 a 13, města Sokolov, Lázně Bohdaneč a Votice. V kauze Key Investments, která je od roku 2012 v konkurzu, podle obžaloby přišlo 45 poškozených subjektů nejméně o 873 milionů korun.

Není jasné, kde peníze skončily. Indicie však ukazují, že Key Investments skrytě ovládá Sisák. Za manipulování insolvencí ohledně Via Chem Group je se Sisákem a Halou obviněno 13 lidí.

Zásah i ve Spolchemii

Miliardář Sisák byl kvůli kauze uvězněn, ale v dubnu po složení kauce ve výši 15 milionů korun celu opustil.

V kauze společnosti Via Chem Group vznesla policie obvinění ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu.

V souvislosti s případem v lednu kriminalisté zasahovali také v ústeckém závodě Spolchemie, kde měli zadržet neznámý počet lidí.


Čtěte také:

Státní zastupitelství v kauze Via Chem žádá konkurz

Obviněný Sisák byl na kauci propuštěn z vazby


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít