Menu Zavřít

Globální ekonomika roste. MMF varuje před obchodní válkou

18. 4. 2017
Autor: Images Money, CC BY 2.0, Flickr

Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta, zatímco loni dosáhlo 3,1 procenta. V jarním výhledu světové ekonomiky to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Na příští rok předpovídá další zrychlení, a to na 3,6 procenta. Rychleji porostou jak vyspělé, tak rozvíjející se ekonomiky, zejména díky růstu zpracovatelského sektoru, obchodu a investic.

Výhled na letošní rok je příznivější než předchozí prognóza z loňského října, kdy fond čekal zrychlení tempa růstu globální ekonomiky na 3,4 procenta. MMF dnes ale varoval, že hospodářské oživení ohrožují protekcionistické tendence v mezinárodním obchodě.

Pouze mírně proti loňsku zpomalí růst čínské ekonomiky, který ale bude rychlejší, než fond předpovídal loni na podzim. K růstu se vrátí Rusko, které si rovněž povede lépe, než fond předpovídal v předchozí prognóze.

V případě české ekonomiky čeká letos měnový fond zrychlení tempa růstu HDP na 2,8 procenta z loňských 2,4 procenta. Příští rok má ale růst české ekonomiky zpomalit na 2,2 procenta.

Čína zůstává silnou, Indie oslabuje

Ekonomická aktivita v druhé polovině loňského roku nabrala tempo, zvláště v rozvinutých zemích, upozornil fond. Růst je výraznější v USA, kde firmy více věří v budoucí poptávku. Japonské ekonomice pomáhá silný vývoz a některým zemím eurozóny, například Německu a Španělsku, se daří díky domácí poptávce. Růst rozvinutých ekonomik má letos i příští rok činit dvě procenta.

Silná zůstává Čína, zatímco Indie zpomaluje a Brazílie míří do hluboké recese. Všeobecně zůstává aktivita slabá v zemích zaměřených na vývoz komodit, zatímco geopolitické napětí brzdí některé země na Blízkém východě a v Turecku.

Oživení světové ekonomiky podle MMF navzdory zlepšené prognóze zůstává křehké. Hospodářské vyhlídky čelí rizikům v podobě chronicky pomalého růstu produktivity a politiky omezující volný obchod.

„Nejvýznamnější hrozbou je obrat směrem k protekcionismu, který by vedl k obchodní válce,“ uvedl hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld. Takový vývoj by podle něj způsobil růst spotřebitelských cen a pokles produktivity, což by vyústilo v nižší reálné příjmy domácností.

Budoucnost je v otevřených trzích

Předpokládá se, že obchodní protekcionismus bude hlavním tématem víkendového zasedání MMF a Světové banky (SB). Řadu zemí v poslední době znepokojuje růst protekcionistických tendencí ve Spojených státech. Nový americký prezident Donald Trump totiž slibuje, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny. Hrozí i vysokými dovozními cly.

CONTENT24

Minulý týden před protekcionismem v mezinárodním obchodě varoval generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. „Otevřené trhy zůstávají zárukou růstu a blahobytu,“ prohlásil.

Čtěte dále:

Globální dluh vyšplhal na 3,7 biliardy, dále roste

Otevřené trhy jsou zárukou blahobytu: Šéf OECD varoval před protekcionismem

Řecký dluh je neudržitelný, varuje MMF. Navzdory pokroku


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).