Do Británie vejde úvěrová krize

12. září 2007, 13:20 - Kerry Capell
12. září 2007, 13:20

Vysoké ceny za bydlení a závislost na finančních službách činí ekonomiku zranitelnou

Mohla by být některá země více vystavena současnému úvěrovému skřípotu než Spojené státy? Ano, vsadili jste správně. Oním místem je Velká Británie. Na rozdíl od většiny svých evropských kolegů sdílí Británie s Amerikou celou řadu finančních rysů. A problémů. Přístup k levným půjčkám pomáhal po desetiletí bezpříkladnému růstu. S tím, jak se ceny domů během uplynulé dekády ztrojnásobily, vyrostly rychleji než v USA. Útraty konzumentů raketově vylétly vzhůru a nyní tvoří téměř dvě třetiny celkových výdajů v zemi. Celkově je britská ekonomika závislejší na finančních službách, než je tomu ve Spojených státech.
Sečteno dohromady, „Británie bude pravděpodobně trpět mnohem bolestivěji než USA“, pakliže bude neklid na trhu pokračovat, říká Danny Gabay, ředitel společnosti Fantom Consulting z Londýna. O kolik bolestivěji? Gabay i mnozí další ekonomové si myslí, že roční růst by mohl v Británii klesnout na polovinu ze tří procent, kolem nichž se v posledních letech pohyboval.

Zhruba polovina britského růstu za posledních osmnáct měsíců vzešla z finančních a obchodních služeb – vše z účetních a právních rad v nemovitostech. Tyto segmenty společně přinesou 30 procent britského národního příjmu, mnohem více než v USA, říká Peter Spencer, profesor ekonomie na University of York. Jestliže výpadek ve finančních službách přibrzdí účelový odkup akcií, fůze, akvizice a nabídky úvěrových derivátů, mohly by být ztraceny tisíce pracovních míst, primárně v bankách, makléřství a jiných finančních službách, odhaduje společnost Centrum pro ekonomické a obchodní výzkumy (CEBR).
V USA jsou zákazníci klíčovým prvkem ekonomiky – a dnes patří mezi nejzadluženější na světě. Britští zákazníci dluží 2,7 bilionu dolarů na úvěrových kartách, hypotékách a jiných spotřebitelských půjčkách – neboli více než je celý ekonomický výkon země. Dluh domácností a jeho procento podílu na hrubém příjmu po odečtení daní je 166 procent ve srovnání s americkými 127 procenty. Pak sotva překvapí, že v minulém roce musely britské banky odepsat osmnáct miliard dolarů jako nedobytné pohledávky. Většinou šlo o spotřebitelské půjčky.
Takové odpisy mohou stát na počátku pádu cen bydlení. Navzdory malému růstu příjmů zůstávají spotřebitelské výdaje velké, jelikož si Britové museli půjčovat i přes rostoucí hodnotu svých domů. To by nebyl problém, kdyby ceny za bydlení díky vyšší poptávce stoupaly v příštích pěti letech o dalších 40 procent, jak předpovídá Národní federace bydlení (NHF) podporující „dostupné bydlení“.
Ovšem někteří ekonomové jsou méně optimističtí. Průměrný dům nyní stojí v přepočtu 370 tisíc dolarů, téměř jedenáctinásobek průměrného platu, čímž je bydlení méně dostupné, než tomu bylo v posledních patnácti letech. Nejnovější data za měsíc srpen ukazují, že inflace cen domů roste o 9,5 procenta ročně, ale tempo začíná zpomalovat. V oblasti Yorkshiru, Walesu a jinde ceny dokonce klesají. To jsou již negativní známky a vlastníci domů začali pociťovat nepříjemnosti v podobě pěti po sobě jdoucích vzestupů úrokových sazeb na 5,75 procenta za minulý rok. Zabavení majetku a osobní bankroty během první poloviny roku 2007 stouply o 30 procent ve srovnání se stejným loňským obdobím. Jamie Dannhauser, ekonom londýnské společnosti Lombard Street Research, říká: „Potíže se budou jen zvětšovat.“

Ačkoliv většina lidí věří, že centrální Bank of England nezvýší v dohledné době sazby, očekává se, že náklady na hypotéky porostou. Krize na finančních trzích zvedla náklady na půjčování pronajímatelům, kteří přesunou břímě těchto nákladů na zákazníky, z nichž mnozí mají proměnlivé sazby. Základní hypoteční sazby stouply v tomto létě o 2,5 procentního bodu. Přestože „sub-prime“ dluh činí na britském trhu asi deset procent (ve srovnání s 25 procenty v USA), stoupá popularita takzvaných „self-cert“ půjček, kdy nakupující nemusejí dokládat svůj příjem. Někteří makléři odhadují, že tvořily až třetinu nových hypoték poskytnutých v minulém roce.
Je ale zřejmé, že by to nemělo způsobit významné poškození dvou pilířů britské ekonomiky. Maurice Fitzpatrick, analytik u londýnských daňových poradců Grant Thornton, říká: „Protože ekonomický růst tolik závisí na výdajích spotřebitelů a na londýnské City, může mít

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít