Vnitro nás má za pitomce. Takže nám rozdá na obranu pistole

Holec 09. ledna, 12:50  -  Petr Holec
09. ledna, 12:50

Ministr vnitra Milan Chovanec šlápl do volebního roku, jako by spíš než „Slávkovi“ chtěl posloužit sám sobě. Od ledna funguje Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, což je něco jako vnitrácké ministerstvo pravdy slídící na webu. Současně chce vnitro svěřit ústavním zákonem obranu naší bezpečnosti i jednotlivým majitelům zbraní.

Nebezpečněji jsem se snad necítil, ani když na vnitro kdysi nastoupil mladý upřímný šmírák Stanislav Gross. Chovancovi jako by unikla ironie jeho argumentace, což ovšem v případě téměř bakaláře z plzeňských práv zas tolik nepřekvapí. Pokaždé, když ministra vnitra vidím a slyším v televizi, mám nutkání zamknout znovu dveře od bytu.

Zatímco zřízením „centra pravdy“ nám Chovanec v podstatě říká, že jsme pitomci, jimž informace musí filtrovat vnitro, což zní ještě strašidelněji než z Orwella, svěřením veřejné bezpečnosti do rukou individuálních držitelů zbraní nám naopak říká, že pro objektivní vyhodnocení situace žádný filtr nepotřebujeme a rovnou můžeme pálit jako myslivci. Tak jsme tedy pitomci, nebo ne?

Ne že by svět samozřejmě nebyl plný paranoiků, diktátorů, autokratů i prezidentských kandidátů šířících hlavně na webu cinknuté nebo i zcela vymyšlené zprávy. Má ale na pravdu fakt dohlížet zrovna vnitro, nad jehož pravdami potřebujeme i v demokraciích snad nejintenzivnější nezávislý dohled? Právě vnitro si totiž s pravdou často rozumí podobně dobře jako třeba Tomio Okamura: nezřídka mu stojí v cestě.


Podle německého tisku využívá Chovanec hysterie v zemi. Čtěte více:

Die Welt: V Česku po berlínském útoku stoupla hysterie


Málokoho proto překvapí, jak to dopadne, když na pravdu začne dohlížet stát. Na Facebooku se okamžitě objevily falešné stránky Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, do kterých se nechytil nikdo jiný než hradní terorista Jiří Ovčáček. Že Chovancův boj za pravdu nakonec udělá největšího trolla (nebo trotla?) právě z Ovčáčka, je jistě další hezká ironie. Bohužel to ale zároveň ukazuje, jak úspěšný asi vnitrácký boj za pravdu bude, když už teď díky němu máme tolik verzí pravdy, že nevíme, která je fakt ta pravdivá.

Ano, Česku se sice muslimští uprchlíci, migranti i potenciální teroristé stále vyhýbají jako čert kříži, protože ani je nic neděsí tak jako naše mrzké platy a státní podpora, v lidech ale přesto vzbuzují čím dál větší strach a obavy, že i u nás jednou nějaký blázen zabije náklaďákem několik lidí – a že to nebude polský řidič kamionu na vlakovém přejezdu.

Ministr vnitra ucítil další PR šanci a nejen těm, kteří se vyzbrojují až teď, chce nadejít ústavním zákonem: ten by majitelům zbraní svěřil právo bránit nejen svou vlastní bezpečnost. „Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot a podílet se tak na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů České republiky,“ zní nevinná větička, jak by pravil klasik, jíž chce vnitro dostat do ústavy.

Nikdy jsem neměl problém s tím, když někdo použije zbraň při své vlastní obraně nebo ochraně vlastního majetku; zákon dodržující občan vždy musí mít přednost před tím, kdo se ho rozhodl porušit tím, že vás třeba oloupí. Ostatně jak říká i Chovanec: policie ani armáda nemůžou být všude.


Horáček a Robejšek? To už radši Zeman… Přečtěte si komentář Petra Holce:

Jestli jsou alternativou Horáček s Robejškem, nechte mi radši Zemana


Mému pocitu bezpečí ale určitě nepřidá, pokud budu vědět, že na mou bezpečnost na ulici i kdekoli jinde dohlíží i spousta neviditelných a samozvaných obránců pořádku a zákona. Naopak: někteří z nich jsou úplně stejní paranoikové jako spiklenci z webu a čekají jen na to, až z nich někdo jako Chovanec udělá vojáky. Není občas od věci inspirovat se Izraelem, jen k tomu ale potřebujete izraelskou historii, tradici a zkušenost.

Pamatujete ještě na nebohého Pákistánce, z nějž hned v Berlíně udělali teroristu, protože vypadal nějak pákistánsky a z místa útoku na vánočním trhu radši utíkal? Představte si ozbrojeného horlivce bez profesionálního výcviku i institucionální odpovědnosti, co začne na místě za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot zajišťovat zbraní vnitřní pořádek, bezpečnost a ochranu územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů České republiky. Na pravdu už pak bude pozdě.

Přečtěte si další komentáře autora:

Jsem hnusný populista

Myšlenkové paradoxy profesora Klause

Sobotka bouchl do stolu... A všichni se znovu smějí


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít