Stropnického pomník aneb Jak ANO obralo vojáky o 600 milionů​

Ondřej Stratilík 15. dubna, 10:07  -  Ondřej Stratilík
15. dubna, 10:07

V davovém nadšení ohledně budoucího oživení karlínských kasáren si pojďme připomenout, jak hnutí ANO připravilo českou armádu o téměř 600 milionů korun.

Za 590 milionů by armáda mohla mít jeden moderní evropský vrtulník včetně výzbroje a ještě by několik desítek milionů zbylo, dvanáct zmodernizovaných houfnic DANA nebo pět pandurů. Prostě i pro vojsko představuje obnos poměrně zásadní balík peněz.

V únoru 2014 mělo ministerstvo obrany tyhle peníze nadosah. Stačilo jen dokončit prodej chátrajících kasáren v pražském Karlíně, kde už čekal zájemce. Nové vedení ministerstva obrany v čele s Martinem Stropnickým (ANO) však obchod zastavilo. Ministr ani jeho kolegové dodnes věrohodně nevysvětili, proč takhle zakročili.

Samozřejmě se dá chápat, že Stropnický se jako novopečený šéf resortu bál, co že mu to jeho předchůdci připravili a nechtěl se spálit. Třeba tím, že prodá kasárny pod cenou a někdo na něj podá trestní oznámení. V takovém případě ale nebylo nic jednoduššího, než podpis kontraktu o něco odsunout a nechat si zkontrolovat cenové posudky.


Přečtěte si další komentáře Ondřeje Stratilíka:

Žádný Azimut, natož Chlapci a chlapi

Ženský paradox ministra Stropnického

Dvouprocentní menšina


Martin Stropnický ovšem bez rozmyslu obchod se společností Griva Art Ivany Tykač zrušil. Přestože nabídnutá cena zhruba o devět milionů překonala minimální požadovanou částku. „Možná, že se to někomu bude zdát jako soutěž, která proběhla úplně v pořádku, ale já k této skupině lidí patřit nemohu,“ hájil se Stropnický, aniž by jakkoliv své domněnky rozvedl.

Kasárny chtěl prodat v novém tendru, který svěřil náměstkovi a faktickému šéfovi resortu Jiřímu Borovci. Požadovaná cena vyskočila na 620 milionů a úředníci oslovovali i zahraniční zájemce. Bezvýsledně. Stropnický si vylámal zuby. Kupovat už nechtěl nikdo. Ani Ivana Tykač.

A co na to ministerstvo? Prý žádná potíž. Peníze má v karlínských kasárnách „uloženo“ a je jedno, jestli se prodají teď nebo za pět let.


Přečtěte si, co všechno by čeští vojáci chtěli:

Česká armáda má velké oči: řadu nákupů musí kvůli financím osekat


Neprodaly se však nikdy. Bezúplatně je získalo ministerstvo spravedlnosti, jehož záměrem je udělat ze starobylých kasárna justiční palác. To si ovšem vyžádá mnohamiliardovou investici, na níž v nejbližších letech nebude mít ministr Robert Pelikán (za ANO) peníze. A tak raději celý komplex - podle informací týdeníku Respekt až na šest let - převedl na Matěje Velka, který jej oživí dočasnou galerií, kavárnou i kulturním programem.

Pražáci jásají, srdce Karlína se opět rozbuší a hnutí ANO je spokojeno, jak chytře to celé vymyslelo. Udělalo si dobrou reklamu mezi mladými a státní kasu to nestálo ani korunu. Jenže realita je úplně jiná. Státní kasu to stálo 590 milionů.

Dnešním pohledem, kdy se ukazuje, že ministerstvo obrany nic nenakupuje, a tudíž nedokáže utratit přidělené peníze, je zřejmé, že se Martin Stropnický v únoru 2014 tak velkého balíku peněz prostě bál. V případu karlínských kasárna se skrčil do polohy mrtvého brouka, který radějí nic nedělá a pod maskáčovou bundou čeká na další volby. Ostatně tuhle vítěznou strategii vyznává dodnes. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.


Z české armády dále čtěte:

Druhý pokus. Stropnického lidé jednají v USA o vrtulnících

Kam s ní? Armáda kvůli nové generálce rozehrála škatulata


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít