Když Babiš kandiduje s ODS

 Weikert 10. ledna, 11:00  -  Petr Weikert
10. ledna, 11:00

Jestli někdo může opravdu znepříjemnit život Andreji Babišovi, může to být jen člověk jeho formy. Aktuálně jeden takový míří do prvního patra politiky. Miliardář a podnikatel Ivo Valenta je na námluvách u ODS.

Andrej Babiš a Ivo Valenta si jsou v lecčems podobní. Oba mají velké peníze, oba mají média (Valenta má podíl v Parlamentních listech), Babiš s Valentou mají také velké známosti a styl podnikání, za který by titul gentleman roku nikdy nedostali. Jen majitel hazardního kolosu Synot Valenta je odsouzený za korupci ve fotbale, což Andreje Babiše nepotkalo zejména proto, že fotbal nepatří do jeho holdingu.

Oba muži se také bytostně nesnáší a Ivo Valenta už drahnou dobu přemýšlí, jak Babišovi vrátit všechny ústrky, které jemu a jeho byznysu Babiš dělá. Vlastně i v tomhle jsou si oba bohatí muži podobní, jdou do politiky proto, aby ochránili svůj obchod.

Valenta ale dosud nepřekročil svůj regionální stín. Na Uherskohradišťsku se bez něj nic důležitého neodehraje, z regionu se dostal až do Senátu, ale Praha je Praha a tam Ivo nevládne. Prosadit se zkoušel se Stranou svobodných občanů, jeho miliony ale skoku do vysoké politiky nepomohly.


ODS našla partnera do sněmovních voleb. Finišuje dohodu se Soukromníky


Valenta už několik let sponzoruje ODS, a tak jeho Strana soukromníků, za niž se dostal do Senátu, hledá nového partnera právě v podobě občanských demokratů. Podle šéfa ODS Petra Fialy je pravděpodobné, že obě partaje půjdou spolu do sněmovních voleb. Mají společné téma – boj proti EET, společnou ikonu – Václava Klause a také společného nepřítele – Andreje Babiše.

Pro Valentu by byl vstup jeho kapitálu do sněmovny klíčový. Upoutal by pozornost, získal nové kontakty a po boku ODS větší vliv na tvorbu legislativy. Také by raz dva dokázal vytočit ministra financí, což se v politickém marketingu vždycky počítá.

Jen pro ODS by byla spolupráce s Valentovými Soukromníky chybná. Několik let práce šéfa Petra Fialy, který přesvědčuje veřejnost, že jeho partaj už nevoní kolínskou mafiánů z devadesátých let, by bylo rázem pryč. Někdejší monacký rezident Valenta totiž ztělesňuje vše, co stranu definovalo od jejích dřevních dob a také to, proč ji voliči přestali nakonec věřit.

Jestli ODS vadí střet podnikání, médií a politiky, jestli jí vadí k podmínce odsouzený korupčník ve Sněmovně, jestli jí vadí vše, co kritizuje na Babišovi, měla by se od Valenty držet dál. V opačném případě si může odepsat i těch pár procent, které ji ještě drží nad hranicí volitelnosti.

Přečtěte si další komentáře autora:

S tebou jo a s tebou ne

Losování s Andrejem

Přetahovaná o Zemana


Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít