Jak rychle poslat peníze po Evropě? Zkuste SEPA platbu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak rychle poslat peníze po Evropě? Zkuste SEPA platbu

,
Jak rychle poslat peníze po Evropě? Zkuste SEPA platbu
Zdroj: shutterstock

Je levnější než standardní transakce, její vyřízení trvá o poznání kratší dobu a poplatky si obě strany rozdělí rovnoměrně. Takto by se ve stručnosti dal charakterizovat nástroj zvaný SEPA platba. Kde a v jakých případech je výhodné této možnosti využít a co vše k jejímu zrealizování potřebujete?

SEPA platba slouží k převodu peněz v eurech do zahraničí v rámci Evropské unie. Kromě plateb v eurech v rámci Evropské unie se SEPA platby mohou posílat do Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska, Monaka nebo na Island. Tyto země jsou smluvními státy Dohody o Evropském hospodářském prostoru (EHS). Češi mohou SEPA platby posílat ze svého účtu vedeného v korunách, stačí je zadat jako zahraniční platbu a zvolit si jako měnu eura.

Za zahraniční platby si banky standardně účtují nemalé poplatky, a nejinak je tomu i v případě SEPA plateb. Ty však mají tu výhodu, že se do celkové ceny nepromítají další poplatky bank, které se na platbě podílejí, a odesílatel i příjemce tak předem ví, kolik za SEPA platbu zaplatí.

Jde to i zadarmo a rychleji

Existuje přitom možnost, že ani jeden z nich nemusí zaplatit nic. To potvrzuje i Aleš Dubský, ředitel pro český trh AKCENTY CZ: „Naše společnost nabízí svým klientům z řad firem a podnikatelů odchozí i příchozí SEPA platby zdarma, pokud u nás dosáhnou alespoň na Individuální cenový program VIP. K tomu jim přitom stačí zobchodovat s námi 250 tisíc eur za rok, tedy přibližně 20 tisíc eur měsíčně, či jejich ekvivalent.“

Jak Dubský dodává, nabídka se přitom netýká pouze stávajících klientů, ale také těch nových. „Individuální cenové programy jsme schopni poskytnout i novým klientům, kteří tak mohou ihned výrazně ušetřit, a to nejenom na výhodných kurzech, ale také na nulových poplatcích.“

Výhodou SEPA plateb celkově je jejich rychlost, musí totiž přijít na účet druhé strany během tří pracovních dní. Platební instituce AKCENTA CZ to však umí mnohem rychleji. „V řadě případů jsme schopni platbu zrealizovat ještě v ten samý den, standardně potom v den následující. To je jedna z dalších konkurenčních výhod, které mohou naši klienti využít,“ uzavírá Dubský.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze