Dusno kolem Klause mladšího: Fialy se na něj neptejte

Jan Novotný 30. října 2017, 12:03  -  Jan Novotný
30. října 2017, 12:03

Rozhovor se šéfem ODS Petrem Fialou, který vychází v aktuálním vydání týdeníku Euro, probíhal v nezvykle dusné atmosféře. Fialovi poradci si nepřáli žádné dotazy na úspěch či ambice Václava Klause mladšího, hlavního vnitrostranického soka současného předsedy.

Fialův mediální poradce František Cerha těsně před rozhovorem upozornil týdeník Euro, že otázky týkající se Václava Klause mladšího nejsou vítány. Na Fialova vnitrostranického soka se redakce přesto zeptala.

Klaus získal ve sněmovních volbách po Andreji Babišovi druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů a podle nich je současným nejpopulárnějším poslancem ODS. Zároveň v minulosti mnohokrát prosazoval vstup ODS do vlády, klidně i s hnutím ANO a Andrejem Babišem. To však Petr Fiala na rozdíl od něj odmítá. Na dotazy o Klausově současném postavení v ODS Fiala odpovídal podrážděně.

„Nerozumíte preferenčním hlasům,” reagoval na rozdíl mezi počtem preferencí pro sebe a pro Klause. Syn bývalého prezidenta získal v Praze celkem téměř 23 tisíc hlasů a dokázal díky tomu přeskočit ze třetího až na první místo. Fiala na jižní Moravě obdržel jen 13 tisíc hlasů.

Současný předseda ODS s Klausem prohrál i v procentuálním vyjádření: Klaus získal téměř 23 procent preferencí, Fiala necelých 19 procent. Praha a jižní Morava jsou přitom z hlediska počtu voličů srovnatelné volební kraje.

Nesoutěžil jsem o preference

„Jsem velmi spokojen s výsledkem, kterého jsme dosáhli. Jsem velmi rád, že jsme zvýšili počet svých voličů o 50 procent, jsem velmi vděčný, jakého výsledku jsme dosáhli na jižní Moravě, kde jsme navýšili počet hlasů o 70 procent,” poukazuje Fiala na „svůj” výsledek v Jihomoravském kraji.

„Já jsem nesoutěžil o preferenční hlasy, byl jsem celostátní lídr ODS a odpovídám za výsledek ODS,” reagoval na další dotaz k úspěchu Klause mladšího, ze kterého má jinak podle svých slov „radost jako i z dalších úspěchů”.

Klause nebude vyzývat ke kandidatuře do čela ODS na lednovém kongresu strany. „Budu rád, když si členové zvolí toho, komu věří,” sdělil pouze s tím, že zatím nemá „takové signály”, že by se Klaus chystal kandidovat na předsedu strany. Klaus to ale dosud nevyloučil.

Oficiální stanovisko vedení

Fiala se v uplynulém týdnu rozhodl usilovat o post předsedy Poslanecké sněmovny. V rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že jedním z hlavních důvodů je „vyvažování moci” v souvislosti s velkým úspěchem hnutí ANO ve volbách.

Fiala opakovaně odmítl vstup ODS do vlády hnutí ANO, kterému by se podle svých dřívějších vyjádření nebránil Václav Klaus mladší. Ačkoliv po volbách i on hlasoval pro společný postup - tedy odchod do opozice. Fiala se naopak nevyjádřil k možné podpoře Babišova menšinového kabinetu. Tuto variantu přitom v minulém týdnu taktéž odmítal.

Zatímco Fiala v uplynulých dnech dával rozhovory médiím a ujišťoval, že ODS se nechce podílet na budoucí vládě hnutí ANO, Klaus mladší sbíral síly na Šumavě a do vedení své strany se ironicky strefoval na Twitteru.

Celý rozhovor s Petrem Fialou najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 30. října a ke stažení je na www.alza.cz/euro


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 3.80

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste ho letos odevzdali?
Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
Auta
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás…
Příští Volkswagen Golf se začne vyrábět už za rok a půl na nové platformě
Alfa Romeo 6C si brousí zuby na Porsche 911. Uvidíme ji možná už letos
Seat Leon FR 1.4 ACT v dlouhodobém testu: španělský Golf se vším všudy
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta se ale stal propadák
Technologie
Opera umožňuje vybrat více stránek najednou nebo převzít tapetu z plochy
APU Raven Ridge pro desktop oficiálně podporují paměti DDR4 na 2933 MHz
Nejlevnější cesta k HBO vede přes SledováníTV: tuhle IPTV si pustíte úplně všude a je i ve Full HD (vyzkoušeno)
Hledání min, Liero a další hry, se kterými jste prokrastinovali v 90. letech bez internetu
Tide Pod Challenge? Lidé kvůli youtuberům konzumují prací prášek
Hry pro příležitostné hráče