Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

OVB - Rok 2008 vs. 2018: Další krize může být pro Evropu ještě hlubší

Možná už to mnozí zapomněli, ale finanční krize naplno vypukla před více než deseti lety.…

Ministryně Nováková: Účastí na CIIE naše práce s českými firmami nekončí, ale teprve začíná

Česká republika se zúčastnila akce China International Import Expo (CIIE) v elitní…

Doručovací služby nezvládají nápor před Vánoci. Poradíme, jak balík doručit s jistotou včas

Každý rok se situace opakuje. Přepravci jsou zaplaveni balíčky a nestíhají. Čas doručení…

Dusno kolem Klause mladšího: Fialy se na něj neptejte

Jan Novotný 30. října 2017, 12:03  -  Jan Novotný
30. října 2017, 12:03

Rozhovor se šéfem ODS Petrem Fialou, který vychází v aktuálním vydání týdeníku Euro, probíhal v nezvykle dusné atmosféře. Fialovi poradci si nepřáli žádné dotazy na úspěch či ambice Václava Klause mladšího, hlavního vnitrostranického soka současného předsedy.

Fialův mediální poradce František Cerha těsně před rozhovorem upozornil týdeník Euro, že otázky týkající se Václava Klause mladšího nejsou vítány. Na Fialova vnitrostranického soka se redakce přesto zeptala.

Klaus získal ve sněmovních volbách po Andreji Babišovi druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů a podle nich je současným nejpopulárnějším poslancem ODS. Zároveň v minulosti mnohokrát prosazoval vstup ODS do vlády, klidně i s hnutím ANO a Andrejem Babišem. To však Petr Fiala na rozdíl od něj odmítá. Na dotazy o Klausově současném postavení v ODS Fiala odpovídal podrážděně.

„Nerozumíte preferenčním hlasům,” reagoval na rozdíl mezi počtem preferencí pro sebe a pro Klause. Syn bývalého prezidenta získal v Praze celkem téměř 23 tisíc hlasů a dokázal díky tomu přeskočit ze třetího až na první místo. Fiala na jižní Moravě obdržel jen 13 tisíc hlasů.

Současný předseda ODS s Klausem prohrál i v procentuálním vyjádření: Klaus získal téměř 23 procent preferencí, Fiala necelých 19 procent. Praha a jižní Morava jsou přitom z hlediska počtu voličů srovnatelné volební kraje.

Nesoutěžil jsem o preference

„Jsem velmi spokojen s výsledkem, kterého jsme dosáhli. Jsem velmi rád, že jsme zvýšili počet svých voličů o 50 procent, jsem velmi vděčný, jakého výsledku jsme dosáhli na jižní Moravě, kde jsme navýšili počet hlasů o 70 procent,” poukazuje Fiala na „svůj” výsledek v Jihomoravském kraji.

„Já jsem nesoutěžil o preferenční hlasy, byl jsem celostátní lídr ODS a odpovídám za výsledek ODS,” reagoval na další dotaz k úspěchu Klause mladšího, ze kterého má jinak podle svých slov „radost jako i z dalších úspěchů”.

Klause nebude vyzývat ke kandidatuře do čela ODS na lednovém kongresu strany. „Budu rád, když si členové zvolí toho, komu věří,” sdělil pouze s tím, že zatím nemá „takové signály”, že by se Klaus chystal kandidovat na předsedu strany. Klaus to ale dosud nevyloučil.

Oficiální stanovisko vedení

Fiala se v uplynulém týdnu rozhodl usilovat o post předsedy Poslanecké sněmovny. V rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že jedním z hlavních důvodů je „vyvažování moci” v souvislosti s velkým úspěchem hnutí ANO ve volbách.

Fiala opakovaně odmítl vstup ODS do vlády hnutí ANO, kterému by se podle svých dřívějších vyjádření nebránil Václav Klaus mladší. Ačkoliv po volbách i on hlasoval pro společný postup - tedy odchod do opozice. Fiala se naopak nevyjádřil k možné podpoře Babišova menšinového kabinetu. Tuto variantu přitom v minulém týdnu taktéž odmítal.

Zatímco Fiala v uplynulých dnech dával rozhovory médiím a ujišťoval, že ODS se nechce podílet na budoucí vládě hnutí ANO, Klaus mladší sbíral síly na Šumavě a do vedení své strany se ironicky strefoval na Twitteru.

Celý rozhovor s Petrem Fialou najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 30. října a ke stažení je na www.alza.cz/euroSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 3.80

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky října zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Galerie: Co byste si mohli koupit, kdyby vám po Vánocích zbylo opravdu hodně peněz
Scania – komunální nástavby
Technologie
Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)
Ani Nokia 8.1 ještě pořád není high-end, ale načančaná střední třída
A zase jinak. Counter-Strike: Global Offensive je teď opravdu „zdarma“
Investování a obchodování s akciemi
Sportem proti stárnutí. Proč je pro naše zdraví důležitý aktivní pohyb?
Hry pro příležitostné hráče