Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Rondo.cz nabízí řešení, jak získat a udržet zákazníky. Výše platby je přizpůsobená možnostem firem

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Autorům knihy o Babišovi hrozí pokuta od úřadu pro kontrolu politických stran

21. září 2017, 15:39 - čtk
21. září 2017, 15:39

Autorům knihy o Adreji Babišovi Žlutý baron hrozí pokuta až 100 tisíc korun od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Úřad s nimi vede správní řízení, rozhodnutí vydá do konce října. Autoři, novináři Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka, postup úřadu označují za šikanu.

Žlutého barona napsali novináři Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka, jde o soubor dvanácti reportáží a rozborů o podnikání a politickém působení předsedy ANO a bývalého ministra financí. Autoři v prohlášení uvedli, že je úřad viní kvůli propagaci jejich knihy. Údajný přestupek prý spočíval v zadání inzerce v médiích a výlepu plakátů. Autoři dodali, že kvůli organizaci propagačního turné založili spolek Svoboda projevu, nešlo však podle nich o žádnou politickou stranu či hnutí, které by měl dohledový úřad kontrolovat.

„Představa Úřadu, že nám lze upřít právo propagovat naši práci, jak nejlépe a nejúčinněji dovedeme, je fatálním nepochopením podstaty nezávislé žurnalistiky a jejího významu pro existenci demokratické společnosti,“ uvedli autoři v prohlášení. Podle nich je „skandální, že v České republice působí úřad, který může takto zasahovat do svobodné novinářské práce“. Doplnili, že případný verdikt rozhodující o údajném přestupku nebudou respektovat. Právní zástupce autorů knihy Antonín Továrek ve svém vyjádření označuje argumentaci Úřadu za „bezprecedentní zásah do ústavně zaručené svobody projevu a tisku“ a požaduje bezodkladné zastavení řízení.


Hned čtyři lídři stran vydali před volbami knihu. Čtěte komentář Petra Weikerta


Člen úřadu Tomáš Hudeček řekl, že po zahájení správního řízení je svoláno jednání, kde mohou účastníci řízení předkládat důkazy nebo se k důkazům vyjadřovat. Následně mají účastníci zhruba dva týdny na vyjádření. „Pak, pokud protistrana nenavrhuje žádné další důkazy, se spis uzavírá,“ uvedl Hudeček. Na rozhodnutí o tom, zda byl spáchán přestupek, má úřad 60 dní od začátku zahájení řízení. V tomto případě by rozhodnutí mělo padnout do konce října. Pokud úřad dospěje k závěru, že šlo o přestupek, hrozí autorům knihy pokuta 10 tisíc až 100 tisíc korun.

Kniha je rozdělena do tří částí. První se zabývá způsobem, jakým Andrej Babiš řídí firmy Agro Jevišovice, Kostelecké uzeniny, hustopečský zemědělský podnik a Vodňanskou drůbež. Jde o firmy ze skupiny Agrofert, kterou Andrej Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu. Druhá část knihy se věnuje způsobu, jakým Babiš podle autorů bohatne na dotacích a dalších příjmech z veřejných rozpočtů. Ve třetí část pak autoři popisují způsoby, jakými Babiš podle nich zneužívá svůj podíl na politické moci ke svému osobnímu prospěchu.


Rozum v trezoru. Veřejnoprávní televize od května schvaluje film o Babišovi


V pondělí úřad udělil první pokutu. Kvůli nedostatečně označené předvolební reklamě musí Občanská demokratická aliance (ODA) zaplatit 19 tisíc korun. Aliance se hodlá bránit správní žalobou, která ale nemá odkladný účinek. Úřad pro dohled nad stranami dosud zahájil správní řízení s osmi subjekty, jejich jména do voleb nebude zveřejňovat. Je mezi nimi hnutí ANO, a to kvůli knize Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím, která podle úřadu nebyla náležitě označena povinnou informací o zadavateli a zpracovateli. Nejčastěji úřad subjektům vytýká neoznačení volebních materiálů informacemi o zadavateli a zpracovateli nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace.

Přečtěte si také:

Předseda spisovatel

Je to kampaň! A to zásadně odmítám

Už přišel kouzelník? Kapesní průvodce politickými sliby, verze 2017



Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
10 příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění
Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?
Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019
7 zlozvyků, kterými škodíte svému autu
Na co všechno pamatovat při změně práce
Auta
Nové BMW M340i xDrive naznačuje, že příští M3 bude opravdu…
Zimní vs. letní pneumatiky: Jak se liší brzdění z rychlosti 200 km/h na suchu u Porsche 911?
Dnes je to na den přesně 65 let od chvíle, kdy Seat vyrobil svůj úplně první automobil
Test Kia Ceed a Ceed SW 1.0 T-GDI: V jednoduchosti je krása
Autem roku v ČR se pro rok 2019 stane Kia, Ford, BMW, Peugeot nebo Subaru
Technologie
Windows 10 October 2018 Update: místo okrajových funkcí zlepšováky pro každý den [recenze]
Skoro 1200 filmů v čudu. Alza zrušila svou online videopůjčovnu
Šeptanda: Samsung Galaxy S10 bude mít díru v displeji
Fotky GeForce GTX 1060 s GDDR5X: uvnitř osekaná GTX 1080, vydání je asi blízko
Týdny čekání končí. Distribuce Windows 10 October 2018 Update pokračuje
Hry pro příležitostné hráče