Pivovary přišly kvůli startu EET o odběratele, zdražovat začaly už předtím - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pivovary přišly kvůli startu EET o odběratele, zdražovat začaly už předtím

, čtk,
Pivovary přišly kvůli startu EET o odběratele, zdražovat začaly už předtím

Více než týden po startu elektronické evidence tržeb (EET) mají tuzemské pivovary o stovky odběratelů méně. Někteří výrobci ale čekají odliv restauratérů až v příštím roce. Pokud jde o vliv EET na ceny piva, zdražovaly velké pivovary už před příchodem evidence.

„Reálně nám ubylo zhruba 100 restaurací, především na vesnicích, podle našich obchodních zástupců ale toto číslo ještě není konečné. Pocity restauratérů jsou smíšené, zaznamenali jsme pozitivní i negativní reakce na EET,“ řekla ČTK Petra Winklerová, mluvčí Pivovaru Svijany. O zdražování piva kvůli EET informace nemá.

Plzeňský Prazdroj už dříve mluvil o stovkách zákazníků, kteří ukončili svůj provoz, tento počet však neměl překročit tisícovku. „Stále je velmi brzy hodnotit dopad EET na restaurace a hospody. Které z nich ukončení činnosti avizují a které skutečně skončí, uvidíme zřejmě až v lednu,“ dodala mluvčí Prazdroje Jitka Němečková. Prazdroj pivo zdražil před příchodem EET.

Skupina Heineken zdražila od listopadu pivo o 40 až 80 haléřů podle jednotlivých značek. „Evidujeme přibližně 20 uzavřených hospod a restaurací, ale pro provozovny budou kritické první tři měsíce. Všichni naši zákazníci pracují s EET, nicméně jim opatření zpomaluje provoz a vyvolává negativní reakce spotřebitelů,“ řekla ČTK mluvčí pivovarů Jana Pikardová.


Přečtěte si výměnu názorů k EET mezi Pavlem Páralem a Andrejem Babišem:

Štvanice na hostinské začíná

Babiš reaguje na Párala: Štvanice na EET pokračuje

Páral odpovídá Babišovi: Už je to tady, hospodští budou zdražovat

U Medvídků, pivnice


Brněnský minipivovar Lucky Bastard zatím u hospodských větší problémy v souvislosti s EET nevidí. „Odběratelé nakupují pivo stejně jako dříve,“ uvedl jednatel společnosti Jan Grmela. Ze strany hospodských podle něj na novinku pochvalná slova nezaznívají, už jen proto, že v některých případech trpí systém dětskými nemocemi a hospodským celá změna přidává práci. Podle Grmely se dá říct, že růst cen piva v hospodách probíhal už v průběhu roku a zavedením EET vrcholí.

Pivovar Hols Vratislavice registruje jen zhruba deset uzavřených provozoven na venkově. Podle Jaroslava Tomana z obchodního oddělení byly hlavním důvodem problémy s připojením na internet a také vysoké náklady na pořízení a provoz EET. Hospodští si podle něj stěžují, že je evidence zdržuje, mají také problémy s připojením. Někteří restauratéři podle něj ceny skutečně zvedli, aby pokryli zvýšené náklady.

Přerovský pivovar Zubr eviduje 16 zavřených provozoven. Pivovar Primátor z Náchoda odhadl, že v souvislosti s EET z řad jeho odběratelů ukončilo provoz přes 20 restaurací a hospod, většinou na venkově. Pro některé z nich bylo EET podle ředitele pivovaru Josefa Hlavatého posledním impulzem k ukončení podnikání, někdo přestal točit pivo a zaměřil se na stravování.


Dále čtěte:

Babiš kontroluje EET v praxi. Problémy nevidí a byrokracii odmítá

Kvůli EET? V listopadu skončilo i začalo dvakrát více hostinských


Ohodnoťte tento článek
Diskuze