Česká naděje na léčbu rakoviny. Přípravek „Kellnerova“ Sotia vykázal slibné protinádorové účinky - Euro.cz

Přihlášení

Česká naděje na léčbu rakoviny. Přípravek „Kellnerova“ Sotia vykázal slibné protinádorové účinky

,
Česká naděje na léčbu rakoviny. Přípravek „Kellnerova“ Sotia vykázal slibné protinádorové účinky
  • Přípravek SOT102 eliminoval nádorové buňky u myších modelů s buňkami pacientů s karcinomy různých orgánů

  • Testování u opic a potkanů ukázalo, že aplikace přípravku  je živými organismy dobře snášená

  • V současné době připravuje Sotio žádost o registraci klinické studie

Přípravek s označením SOT102 má potenciál eliminovat nádorové buňky u karcinomu žaludku a slinivky břišní. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky prezentovala biotechnologická společnost Sotio na prestižním mezinárodním kongresu Americké asociace pro výzkum rakoviny.

Přípravek SOT102 eliminoval nádorové buňky u všech 10 testovaných myších modelů s buňkami pacientů s karcinomy žaludku, slinivky, jater, tlustého střeva a plic. Testování u opic a potkanů ukázalo, že aplikace přípravku SOT102 v terapeutických dávkách je živými organismy dobře snášená, a to bez významných vedlejších účinků, uvádí firma.

SOT102 je přípravek na bázi tzv. antibody-drug conjugates (ADC), která umožňuje cílené dodání vysoce účinné chemoterapie pomocí protilátek rozpoznávajících bílkoviny specifické pro nádorové buňky.

„Přípravky ADC jsou velkou nadějí pro budoucnost léčby nádorových onemocnění, ale dosavadní úspěchy byly limitovány nízkou stabilitou a krátkou dobou působení často provázenou vážnými vedlejšími účinky,“ řekl generální ředitel Sotio Radek Špíšek. „Závěry z našeho preklinického výzkumu přípravku SOT102 naznačují nejen jeho bezpečnost, ale rovněž vysokou účinnost u nádorových modelů. Na základě těchto výsledků jsme se rozhodli pro realizaci klinické studie, do níž bychom chtěli zařadit první pacienty na začátku roku 2022.“

Čeští vědci chtějí léčit nádory pomocí autonomních robotů. Na vývoj dostanou 20 milionů

Na vývoji přípravku Sotio spolupracuje se švýcarskou firmou NBE-Therapeutics. V současné době se připravuje žádost o registraci klinické studie, která se bude zaměřovat na pacienty s karcinomem žaludku a slinivky břišní.

Společnost Sotio patří do skupiny PPF nedávno tragicky zesnulého Petra Kellnera. Její vznik inicioval před 11 lety sám český miliardář, když zavolal tehdejší přednostce Ústavu imunologie v Motole profesorce Jiřině Bartůňkové. „Chvíli trvalo, než jsme uvěřili, že je to opravdu on,“ vzpomínal před časem Špíšek v rozhovoru s Milošem Čermákem. Zanedlouho ale podle svých slov pochopil, že ze strany PPF je „upřímná snaha vybudovat seriózní biotechnologickou firmu, která dělá věci správně.“