Žijeme děj dávno natočených filmů, říká socioložka Reifová - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Žijeme děj dávno natočených filmů, říká socioložka Reifová

,
Žijeme děj dávno natočených filmů, říká socioložka Reifová
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Osy rýsujících se dilemat jsou ideální ke zvýšení polarizace a fragmentace, což vede k nedůvěře všech vůči všem a všemu, hlavně demokracii, říká socioložka Irena Reifová.

Strach. Návrat starostlivé a všudypřítomné moci, která na nás dohlíží na každém kroku. Zbožštění vědy, která v sobě sice nese velké vnitřní rozpory, přesto se k ní obracíme jako k jediné záchraně před virem, zázračné síle, která zachraňuje život. To jsou fenomény, které v souvislosti s pandemií koronaviru zaznamenává socioložka a teoretička médií z FSV UK Irena Reifová. Koronakrize podle ní potvrdila již rozběhnuté společenské trendy, ale odhalila i některé nové, například nutkavou potřebu být neustále zasypáván informacemi, abychom věděli, že něco děláme, žijeme.

Koronakrize posílila dominanci virtuální komunikace na úkor té přímé, fyzické. Sociální odstup a bezdotykovost, dříve hojně kritizované, najednou zachraňují životy a mentální zdraví. Nakolik dominance tohoto druhu komunikace proměňuje společnost?

Odpovím vám dvěma příběhy: Sherry Turkleová, psycholožka působící na Massachusetts Institute of Technology, vydala v roce 1995 knížku Life on Screen, v níž vítala možnost zkoušet a střídat na internetu různé identity a s tím i sociální role nebo vjemy reakcí okolí. Kyberoptimisticky vítala internet a jím zprostředkované možnosti komunikace jako šanci na zvýšení empatie, respektu k pluralismu a jinakosti. V roce 2011 ale vydala knížku Alone Together, která se k vlivu technologií na náš sociální život vyjadřuje hodně skepticky. Lidské kontakty nahrazují technologie, protože jsou, na rozdíl od živých lidí, lépe kontrolovatelné. Lidé jsou příliš nepředvídatelní, nároční, nelze je „vypnout“, snadno „odfriendovat“. Komunikace dospěla do robotického momentu, což deformuje, či dokonce vyprazdňuje naše lidství.

Druhý příběh je můj, ale…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?