Zemřel válečný veterán od Dunkerque, kterého nechtělo ministerstvo obrany povýšit - Euro.cz

Přihlášení

Zemřel válečný veterán od Dunkerque, kterého nechtělo ministerstvo obrany povýšit

,
Zemřel válečný veterán od Dunkerque, kterého nechtělo ministerstvo obrany povýšit
Zdroj: Army.cz

Třiadevadesátiletý četař ve výslužbě Josef Švarc zemřel v pátek 17. července v Lanškrouně.

Informaci o smrti druhoválečného veterána potvrdil Radim Vetchý, starosta Lanškrouna. “Pohřeb se koná ve středu 22. července ve smuteční síni na lanškrounském hřbitově,” sdělil Vetchý webu Euro.cz.

Švarc přišel na svět 27. září 1926 v Lupenicích na Rychnovsku. Kvůli tomu, že se narodil do smíšeného česko-německého manželství, jak uvádí web Československé obce legionářské, musel v dubnu roku 1944 nastoupit do Hitlerovy armády a byl odveden do Francie.

V srpnu téhož roku se dostal do amerického zajetí, odkud se do konce roku na vlastní žádost dostal do řad československé armády v Británii. Jako člen obrněné brigády pak několik měsíců obléhal francouzský přístav Dunkerque, než německé jednotky kapitulovaly.

A přestože se řada vojáků ve výslužbě po druhé válce dočkala několikanásobných povýšení, Švarc, jenž z armády odešel v roce 1946 a mnoho let pracoval v lanškrounské Tesle, zůstával stále četařem.

Ještě v roce 2017 radní Lanškrouna žádali o Švarcovo povýšení do hodnosti plukovníka, ministerstvo obrany však odmítlo. Personální rada resortu prý nenašla důvod pro jeho povýšení. “Potupa,” řekl tehdy sám Švarc regionálnímu Deníku.

Diskuze