Zemřel Arnošt Polák. S bombardéry RAF útočil na hitlerovské ponorky

Ondřej Stratilík 12. října, 14:50  -  Ondřej Stratilík
12. října, 14:50

Byl jedním z posledních žijících členů 311. československé bombardovací perutě RAF, prezident Miloš Zeman mu letos v červnu udělil Medaili za statečnost. Plukovník Arnošt Polák zemřel ve středu 27. září.

Úmrtí čtyřiadevadesátiletého veterána potvrdilo české velvyslanectví v Londýně. „Plukovník zemřel v Anglii,“ oznámila ambasáda.

Díky tomu, že Arnošt Polák odešel za Kanál hned v roce 1946, nepotkal jej stejný osud jako většinu jeho kolegů ze západních armád. Tedy vyhazov z armády a většinou i několik let strávených ve věznicích a pracovních lágrech.

„Kamarád měl byt po rodičích v Jungmannově ulici. V tom bytě jsem s ním bydlel i já. Jednoho dne přišlo nařízení od města Prahy, že se byt zabavuje a že proti tomu není odvolání. Přijel vůz, odvezl nábytek a nastěhoval se tam místostarosta, komunista. Tak jsem si řekl: ‚Rodinu tady nemám a takové poměry, kde tě můžou vyhodit z bytu a není proti tomu odvolání, tak tady být nechci,‘“ vzpomínal v roce 2008 pro Paměť národa.

Po sedmi letech si tak zopakoval útěk z roku 1939. Tehdy jako mladý židovský chlapec prchal před Hitlerem. „Jelikož mi bylo 16 let, tak na mne nespadaly zákony o emigraci. Proto nás jako děti Němci pustili ven. Jediný problém bylo to, jak se dostat do Anglie. Pomohli nám kvakeři. Odjel jsem z Wilsonova nádraží, přes Německo a Nizozemí, lodí do Anglie. Nebylo to velké dobrodružství, bylo to štěstí,“ vysvětloval. Velkou část jeho rodiny nacisté zlikvidovali v koncentrácích.

Od farmy k armádě

V Británii se Arnošt Polák nejdřív živil na farmě, pak se přihlásil do československé zahraniční armády. Jako střelec a telegrafista zamířil k letectvu, přidělili jej k 311. bombardovací peruti. Tam létal v bombardérech Vickers Wellington, později v B-24 Liberator.

Úkolem letky bylo hlídkovat nad Atlantským oceánem a likvidovat německé ponorky. „Létali jsme ve výšce 300 až 400 metrů. Když jsme měli na radaru, že je něco na vodě, a zjistili jsme, že je to ponorka, tak pilot zamířil rakety. Když byla ponorka pod vodou, tak jsme shodili hlubinné pumy. Ponorka se většinou během několika vteřin potopila. Poté jsme tam museli kroužit a zjišťovat, jestli jsme ponorku nezasáhli,“ popisoval.

Polákův liberator se však několikrát dostal i do kritických situací. To když jej odhalily německé křižníky a spustily hustou palbu, nebo se letoun vracel z dlouhých misí s prázdnými nádržemi.

Po válce se na chvíli ukázal doma, jako vojenský telegrafista sloužil v dopravních strojích létajících do ciziny. V roce 1946 odešel do Anglie a založil si tam obchod. „Bylo to hrozné. Každý měl velké starosti. Všichni jsme věděli, co tady dělají se zápaďáky,“ litoval kolegů, kteří zůstali v Československu.

Po revoluci se Arnošt Polák často objevoval i v Česku. Naposledy o něm bylo slyšet během letošní červnové cesty Miloše Zemana do Londýna. Plukovník byl jedním z veteránů, kteří od českého prezidenta získali Medaili za statečnost.

Přečtěte si komentáře Ondřeje Stratilíka:

Budeme tleskat, nebo brečet?

Dohoda z Letné

KSČM aneb Když Se Černý Mýlí

Pane ministře, na slovíčko

Krátká paměť pana generála

Máte transportér? A mohl bych ho vidět?


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 4.50

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít