Menu Zavřít

Žádné maso, ovoce ani zelenina. Libanonci nemají na jídlo, zemi hrozí potravinová krize

21. 5. 2020
Autor: ČTK/AP/Hassan Ammar

Libanon stojí na prahu potravinové krize, což je situace, která by ještě před deseti byla nepředstavitelná, napsal premiér Hasan Dijáb pro čtvrteční list The Washington Post. Mnoho Libanonců už podle něj přestalo kupovat maso, ovoce a zeleninu a brzy možná nebudou mít ani na chleba. Dijáb se odvolává také na zjištění organizace Human Rights Watch a na Světovou banku, které varovaly, že více než polovina libanonských domácností bude mít letos problém zajistit si jídlo.

Současná situace má podle Dijába několik příčin. Vedle nedostatečného financování zemědělského sektoru k situaci významně přispěla finanční krize a rychlé oslabování libanonské libry, následkem čehož se podle premiéra ceny dovážených potravin více než zdvojnásobily.

Špatný stav ekonomiky pak ještě vyostřila pandemie koronaviru, která vedla k narušení dodavatelských řetězců. Osmdesát procent obilovin plyne do země z Ukrajiny a Ruska, připomněl premiér. Rusko však v dubnu rozhodlo a pozastavení vývozu obilí a Ukrajina o přijetí stejného opatření uvažuje.

Pomůže Mezinárodní měnový fond?

Ve svém článku premiér uvádí, že jeho vláda bude krizi řešit několika způsoby. Chystá se rozšířit záchrannou sociální síť, která by měla ochránit nejzranitelnější občany. Vláda se pokouší zajistit, aby supermarkety a další obchody nepřispívaly k umělému vytváření inflace. A Libanon se chystá požádat o podporu Mezinárodní měnový fond.

Premiér se domnívá, že světové organizace by měly vystoupit proti omezením exportu. Vytváření bariér považuje Dijáb v kontextu krize, která se týká celého světa, za kontraproduktivní. Světové instituce jako Světový potravinový program (WFP) by podle něj měly pro země s nízkými a středními příjmy zajistit potravinovou bezpečnost.

BRAND24

Dijáb také apeluje na USA a Evropskou unii, aby vytvořily mimořádný speciální fond na podporu zemí Blízkého východu, a předešly tak závažné potravinové krizi, která by mohla vést k přílivu uprchlíků do Evropy.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).