Z náborového nástroje se stala hrozba. Americká armáda zakázala aplikaci TikTok - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Z náborového nástroje se stala hrozba. Americká armáda zakázala aplikaci TikTok

,
Z náborového nástroje se stala hrozba. Americká armáda zakázala aplikaci TikTok

Ještě před několika měsíci používala americká armáda sociální síť TikTok jako nástroj pro nábor nových rekrutů. Nyní je však aplikace zakázaná na všech armádních zařízeních. Pentagon považuje TikTok za bezpečnostní hrozbu kvůli jejímu čínskému původu.

Zakázat aplikaci doporučilo armádě ministerstvo obrany, podle kterého při jejím používání hrozí zneužití osobních údajů. Zákaz platí pouze pro služební techniku, na soukromých telefonech mohou vojáci TikTok používat i nadále. Pentagon ovšem vyzývá vojáky ke zvýšené opatrnosti.

Ještě v listopadu si přitom náboráři TikTok pochvalovali. „Moji náboráři ji (TikTok) považují za velmi nápomocný pro vytváření krátkých videí k propagaci armády a náboru,“ řekl webu Military.com šéf náboru, generál Frank Muth.

Používání sociálních sítí k náboru umožňuje armádě nová strategie z roku 2018. Tehdy jí chybělo asi 6500 rekrutů. Sbor proto hledal nové cesty k tomu, aby oslovil mladé lidi. Na TikToku armáda cílila zejména na příslušníky generace Z. Loni armáda svůj náborový cíl splnila.


Glosa: Na kolik si ceníte svá data? Deset dolarů, nebo pizzu až do domu?


Ještě tvrdší opatření, než je americký zákaz, platí od loňského roku v Rusku. Vojáci mají ve službě zákonem zakázáno používat chytré telefony, notebooky a tablety. Ruští vojáci opakovaně na sociálních sítích zveřejňovali citlivé informace, které byly použity k mapování vojenských operací, někdy i v reálném čase.

TikTok vlastní čínská technologická společnost ByteDance. Dlouhodobě panují obavy o její napojení na vládu v Pekingu. Od prosince je síť vyšetřována americkou armádou kvůli nakládání s osobními daty uživatelů. Bezpečnostním rizikem jsou podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) také ruské aplikace, například FaceApp. FBI proto prověřuje veškeré aplikace a podobné produkty s ruským původem.

Čtěte dále:

Vaše zestárlá tvář. Mýty a fakta o fenoménu jménem FaceApp

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

FBI školí akademiky: obává se čínské špionáže

 Čínská špionáž, ilustrace

Ohodnoťte tento článek
Diskuze