Vyvraždění cikánské komunity nacisty není holokaust, tvrdí starosta Libomyšle - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vyvraždění cikánské komunity nacisty není holokaust, tvrdí starosta Libomyšle

,
Vyvraždění cikánské komunity nacisty není holokaust, tvrdí starosta Libomyšle
Zdroj: Profimedia.cz

Památný den romského holokaustu, který připadá na neděli 2. srpna, řada obcí a měst uctí vyvěšením romské vlajky. Třeba ale starosta středočeské Libomyšle se proti takové připomínce ostře postavil.

„Nevidím sebemenší důvod nazývat vyvraždění cikánské komunity nacisty romský holocaust,“ odepsal Václav Červenka (SNK) na žádost seskupení Dikhas, jež v minulých týdnech obeslalo přes šest tisíc emailových adres měst a obcí. Dikhas žádalo české a moravské radnice o uctění mezinárodního památného dne.

A Červenka dále ve své odpovědi, jíž má týdeník Euro k dispozici a na níž jako první upozornil web Romea.cz, napsal: „Rom – občan 20. století – nepracuje, provádí trestnou činnost, žije z dávek na úkor pracujícího bělocha. S cikánem nemá nic společného – možná zabarvení.“

Týdeník Euro proto starostu Libomyšle oslovil s dotazem, jak svůj email myslel a z jakého důvodu nepovažuje vyvraždění a zplynování tisícovek Romů a Sintů v druhoválečných koncentračních táborech za holokaust. Červenka nejdřív odpověděl, že nic takového neřekl a ani nenapsal a že jde o výmysl. Když jej později týdeník Euro konfrontoval s jeho emailem ze 14. července, odvětil jen, že nic komentovat nebude a zavěsil.

Jak uvedla Libuše Martínková ze seskupení Dikhas, řada radnic reagovala vstřícněji. Romskou vlajku například už v pátek vyvěsil úřad Prahy 7 či starosta Nové Vsi u Mělníka.

V Evropě se Památný den romského holokaustu připomíná 2. srpna – tento den a noc v roce 1944 totiž nacisté zlikvidovali takzvaný cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince, během pár hodin tehdy zemřelo 4200 Romů a Sintů. Celkově tam bylo zavražděno dvacet tisíc romských a sintských vězňů a vězenkyň.

„Z českých zemí bylo dohromady do Osvětimi deportováno více než 5500 osob. V Osvětimi byli vězněni ve zvláštním ,cikánském táboře‘. Po válce se domů vrátilo pouze asi 500 deportovaných českých Romů. Poválečná romská populace v Čechách a na Moravě se následkem nacistického ,řešení cikánské otázky‘ snížila na asi 800 osob,“ uvádí ve svém odborném textu Petr Lhotka z Muzea romské kultury.

Vyvraždění cikánské komunity nacisty není holokaust, tvrdí starosta Libomyšle
3.4 (68.75%) 16 hlasování
Diskuze