Vyschlá kaskáda. Chlouba československého inženýrství na Vltavě ztrácí svůj účel - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vyschlá kaskáda. Chlouba československého inženýrství na Vltavě ztrácí svůj účel

,
Vyschlá kaskáda. Chlouba československého inženýrství na Vltavě ztrácí svůj účel
Zdroj: Jan Mihaliček

Nádrž odpadků. Zhruba tak v minulých týdnech vypadala orlická přehrada, když z ní vytekly miliony kubíků vody a podél obnažených břehů se objevily stovky kilogramů odpadků. A přestože správci vodu vypustili záměrně, aby mohli opravit hráz a lodní výtah, razantně nízká hladina – klesla o sedm metrů – společně s extrémně suchou zimou bez sněhu naznačila, jak by to na Orlíku mohlo vypadat za několik let.

„Doufám, že tohle vidím naposled,“ přeje si asi padesátiletá žena, která se v několika únorových dnech zapojila do dobrovolného úklidu nádrže. „Je to zvláštní pohled, když je tolik vody pryč, ale mám to tu radši v létě po dešti, když má hladina krásnou barvu, a hlavně je přehrada plná,“ těší se na červencová odpoledne, která tu prý tráví v jedné z mnoha chatek na břehu.

Přehrada Orlík, od jejíhož napuštění letos uplyne šedesát let, se stala pravidelným prázdninovým útočištěm pro tisícovky Pražanů a Středočechů. Zdejší příjemné mikroklima a celkový ráz se však mohou rychle změnit. Původní smysl vltavské kaskády, která měla fungovat především jako zásobárna vody pro průmysl a turbínové elektrárny, hospodářství a vylepšování toků, se rychle vytrácí. A mizí i tolik skloňovaná ochranná funkce kaskády před povodněmi.

\"\"


Důvod je jednoduchý – dlouhodobý nedostatek vody. „Revize historických materiálů připomněla, že velké povodně v povodí Vltavy byly dříve daleko častější než dnes,“ stojí v analýze, kterou si Povodí Vltavy nechalo kvůli budoucnosti kaskády vypracovat.

Podle oslovených odborníků je přitom dobrá kondice přehrad na…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?