Vnučka výtvarníka Milera prohrála soud o Krtečka. Nemá na něj licenci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vnučka výtvarníka Milera prohrála soud o Krtečka. Nemá na něj licenci

, čtk,
Vnučka výtvarníka Milera prohrála soud o Krtečka. Nemá na něj licenci
Zdroj: čtk

Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou Krtečkem, je neplatná. Milerová tedy ke Krtečkovi nemá licenci ani právo poskytovat podlicence dalším výrobcům. Potvrdil to dnes pražský vrchní soud. Odvolací senát tak dal za pravdu správkyni dědictví Krtečkova autora Zdeňka Milera, právničce Mileně Fischerové. Rozhodnutí je pravomocné.

Soudy dospěly k závěru, že obsah licenční smlouvy, kterou Milerová uzavřela se svým nemocným dědečkem v září 2011, není dostatečně určitý. Výtvarníkova vnučka totiž v době podpisu smlouvy neznala počet a rozsah 375 licenčních kontraktů ke Krtečkovi, které byly uzavřeny dříve. „Ze smlouvy není zřejmé, jaká práva měla žalovaná (Milerová) nabýt,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Čurda.

Milerová argumentovala mimo jiné tím, že obecnou formulaci zvolil výtvarník záměrně, protože chtěl, aby jeho vnučka licenci získala v co nejširším rozsahu. „Je mi to samozřejmě líto, ale právní vada není moje chyba. Já jsem dělala maximum pro to, abych tu smlouvu obhájila. Uvidíme, jestli se budeme moct nějak domluvit, nebo ten byznys budeme muset zavřít,“ řekla novinářům po jednání. „Ta situace už byla vyčerpávající, takže někdy i prohra je výhra v tom, že máte jasno. Nejhorší je ta nejistota,“ doplnila.

Na otázku, zda bude stahovat předměty s Krtečkem z trhu, zatím Milerová nedokázala odpovědět. „Záleží to hodně na protistraně, jak se zachová. Bude se snažit co nejvíce hájit své obchodní partnery a eliminovat škody,“ dodala. Odhadla, že smluv uzavřela desítky.

Právník vítězné Fischerové Jiří Matzner předpokládá, že Milerová a její firma Little Mole bude muset své produkty stáhnout – obdobně, jako to po loňském prohraném sporu musela udělat její teta Kateřina se svou knihou Krtek na návštěvě. „Kdyby prodejci dále distribuovali, dopustili by se neoprávněného jednání. Takže by měli přestat prodávat,“ uvedl právník k předmětům, které nesou označení Little Mole. „Až dostaneme od soudu písemné vyhotovení rozsudku, můžeme se obrátit na jednotlivé distributory, televize, prodejce a vyzvat je, aby přestali,“ vysvětlil.


Spolehlivý „byznys plán“: padělky se v Česku prodávají stále dobře

 Příhraniční tržnice, ilustrační foto


„Rozsudek znamená jednu zásadní věc: zánik dvojkolejnosti. Tedy zánik toho, že se budou objevovat dva licenční partneři na stejný výrobek, na stejnou oblast trhu, na stejné území,“ podotkl Matzner. Označil to za výhru výtvarníkových dědiců, kteří se na vypořádání mnohamilionového dědictví stále nedohodli.

Fischerová zažalovala Milerovou také kvůli vydání výnosů z uzavřených smluv, protože peníze podle ní náleží všem dědicům. Pražský městský soud čekal s projednáním věci na rozsudek v dnešním sporu. „Budeme zkoumat výši výnosů. Máme zažalovány miliony, ale to neznamená, že to nebude víc,“ sdělil Matzner.

Správkyně dědictví označila dnešní rozhodnutí za potěšující. „S panem Milerem jsem spolupracovala v dobré shodě víc než 20 let a tu agendu jsme nikdy nevystavili žádným soudním sporům. Bylo to pro mě psychicky velmi zatěžující a jsem ráda, že to skončilo,“ řekla.

Ohledně dědického řízení si Fischerová netroufá odhadnout další vývoj. Existuje totiž několik závětí a postoje dědiců jsou podle ní „proměnlivé“. „Bylo by dobře, aby to skončilo už v zájmu udržení určité image licence Krteček. Žádný spor nepřispívá k dobré pověsti licence,“ uzavřela.

Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Miler zemřel 30. listopadu 2011 ve věku 90 let. Postava Krtka mu podle odhadu českých vydavatelů vynesla až 200 milionů korun, i dnes Milerovo dílo vydělává ročně miliony. Dědické řízení počítá s vdovou po Milerovi, dcerami Barborou a Kateřinou a synem Michaelem. Karolína Milerová žila v domácnosti svého dědečka od svých 14 let, kdy se přestala stýkat s matkou Barborou. Barbora Milerová se ve sporu o licenci už dříve zastala Fischerové.

Spor o Krtečka:

– Výtvarník Zdeněk Miler, jehož postavičku znají děti na celém světě, zemřel 30. listopadu 2011. Necelé tři měsíce předtím, v září 2011, uzavřel Miler licenční smlouvu se svou tehdy dvaadvacetiletou vnučkou Karolínou, podle které může poskytovat licence k výrobě předmětů s Krtkem. Tato smlouva, kterou zpochybnila správkyně práv spojených s výtvarníkovým dílem Milena Fischerová, se stala důvodem jedné z kauz kolem práv na Milerovo dílo.

– Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou Krtečkem, je podle dnešního pravomocného soudního verdiktu neplatná. Karolína Milerová tedy ke Krtečkovi nemá licenci ani právo poskytovat podlicence dalším výrobcům. Potvrdil to dnes pražský vrchní soud. Soudy dospěly k závěru, že obsah licenční smlouvy, kterou Milerová uzavřela se svým nemocným dědečkem v září 2011, není dostatečně určitý.

– Další spor vedla Fischerová s Milerovou dcerou Kateřinou. Výtvarnice Kateřina Milerová spolupracovala s otcem ještě za umělcova života. Po jeho smrti se rozhodla v jeho díle pokračovat. Vychází z dohody, kterou s otcem uzavřela v červenci roku 2011, tedy několik měsíců před jeho smrtí. Pražský vrchní soud však loni v září pravomocně rozhodl, že Kateřina Milerová nesmí nadále vydávat svou knihu Krtek na návštěvě a neprodané publikace musí stáhnout z trhu. Verdikt, který dal ve sporu za pravdu Fischerové, je pravomocný. Fischerová poukázala na to, že licenční dohoda je neplatná, protože neobsahuje ujednání o odměně. Milerová tak podle správkyně neměla a nemá oprávnění k nakládání s dílem. Středočeský krajský soud a následně i odvolací vrchní soud dospěly ke stejnému názoru.

– V roce 2017 Milerová vydala další knihu, Krtek a zahrádka, o té soud nerozhodoval.

– Milerova vnučka Karolína za účelem rozvíjení odkazu díla svého dědečka založila společnost Little Mole. Poté se na trhu objevily výrobky licencované touto společností, přestože Fischerová předtím uzavřela ve stejném segmentu výhradní smlouvu s někým jiným. Následně vypukl spor, ve kterém se správkyně Milerova díla mimo jiné snažila zpochybnit i výtvarníkův podpis pod dohodou s Karolínou Milerovu, ovšem neúspěšně.

– Ve sporu jde o výnosný obchod, podle odhadů médií se roční výnosy z licencí na postavu Krtka pohybují v milionech korun. Postavička je populární nejen v České republice, ale také v Německu i řadě dalších evropských zemí. Pod taktovkou Karolíny Milerové se pak před několika lety rozjela spolupráce s čínskými tvůrci, jejím výsledkem je kritikou nepříliš vstřícně přijatý seriál o 26 dílech, ve kterém Krtek prožívá nová dobrodružství po boku Pandy.

– Kromě sporu kolem licenční smlouvy Karolíny Milerové, ve kterém neuspěla například snaha soudu přimět obě strany k vzájemné dohodě, není vyřešeno ani dědictví po výtvarníkovi. Ten totiž podle dostupných údajů sepsal několik závětí, s jejichž obsahem nejsou někteří dědici spokojeni.

– Pravděpodobných dědiců je podle médií šest. S manželkou Emilií měl Miler dcery Kateřinu a Barboru, měl i syna z prvního manželství. Dalším možným dědicem je Milerova vnučka Karolína, která žila od svých 14 let s prarodiči. „Moje matka se o mě celý život nechtěla moc starat. V mých 14 letech to vygradovalo,“ řekla před časem týdeníku Euro. Svoji matku Barboru v pubertě nakonec opustila a odstěhovala se k dědovi.

– Miler pověřil advokátku Fischerovou správou dědictví jeho autorských práv po dobu od data jeho úmrtí do skončení dědického řízení notářským zápisem v říjnu 2006.

Čtěte také:

Unie se shodla na směrnici o digitálním copyrightu. Má posílit práva tvůrců

Komentář: Obsah beztrestně nevykradeš

Falešná kapela na turné: podvodník se vydával za hvězdu, nakonec se jí stal

Noty za miliardu. Hudebníci se během 110 let naučili spoléhat víc na sebe

Ohodnoťte tento článek
Diskuze