Vidím město veliké. Indonésie hledá peníze pro stavbu nové metropole - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vidím město veliké. Indonésie hledá peníze pro stavbu nové metropole

,
Vidím město veliké. Indonésie hledá peníze pro stavbu nové metropole
Zdroj: Shutterstock

Indonéskou metropoli Jakarta zasáhly největší záplavy za dekádu. Prezident Widodo urychleně shání peníze na stavbu nového hlavního města.

Zatímco další státy východní Asie straší koronavirus, Indonésie má i jiné starosti – katastrofální záplavy v hlavním městě Jakartě. První dva případy koronaviru zaznamenala čtvrtá nejlidnatější země světa s více než 270 miliony obyvatel až na počátku března, zato několik týdnů zemi drtily tropické deště.

V Jakartě si záplavy vyžádaly přes 60 mrtvých a tisíce lidí přišly o střechu nad hlavou. Pod vodou se ocitlo na 200 oblastí a ulic. Pobřežní velkoměsto, které má s aglomeracemi 30 milionů obyvatel, se v podstatě propadá do moře.

Do země se kopne v červnu

Příroda jako by chtěla potvrdit opodstatněnost ambiciózního plánu, který loni oznámil indonéský prezident Joko Widodo. Ten chce přenést sídlo vlády a většiny hlavních úřadů z přelidněného ostrova Jáva na zatím výrazně méně obydlené Borneo. Stavba nové metropole bude stát 34 miliard dolarů a přemístit se do ní má v první fázi až 1,5 milionu lidí. Následně by populace mohla postupně vzrůst na šest až sedm milionů.

Hlavním důvodem přesunu je, že se Jakarta postavená na původně bažinatém území propadá každý rok o 20 centimetrů a v současnosti stojí pod úrovní hladiny moře už dvě třetiny města. Tímto tempem bude do roku 2050 pod linií moře město celé.


Dopad klimatických změn: australské léto je dvakrát delší než zima. Za 70 let se prodloužilo o měsíc

\"\"

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?