Vaše snaha ochránit své lidi před koronavirem na mě udělala dojem, napsal Trump v dopise Kim Čong-unovi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vaše snaha ochránit své lidi před koronavirem na mě udělala dojem, napsal Trump v dopise Kim Čong-unovi

ČTK,
Vaše snaha ochránit své lidi před koronavirem na mě udělala dojem, napsal Trump v dopise Kim Čong-unovi
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump v dopise pochválil severokorejského vůdce Kim Čong-una za nasazení, s nímž chrání svou zemi před pandemií koronaviru. Informovala o tom dnes severokorejská agentura KCNA. Podle Pchjongjangu je to důkaz, že oba politici spolu mají „pevné osobní vztahy“. Severní Korea dnes vypálila dvě balistické rakety krátkého doletu, šlo v pořadí už o třetí podobný test od začátku března.

KCNA neuvedla, kdy Trumpův dopis do KLDR dorazil, podle ní však šéf Bílého domu „vyjádřil záměr poskytnout spolupráci při protiepidemických opatřeních a uvedl, že na něj snaha vůdce Kima ochránit svůj lid před vážnou hrozbou nákazy udělala dojem“.

Severní Korea zatím oficiálně neohlásila žádný případ nákazy koronavirem na svém území, místní státní média však hovoří o opatřeních pro boj s virem jako o otázce „národní existence“. Podle expertů by epidemie v KLDR mohla mít těžké následky vzhledem k málo rozvinutému zdravotnickému systému a nedostatku zdravotnických pomůcek. KLDR sousedí s Čínou, kde se virus koncem loňského roku objevil poprvé.

Jednání o denuklearizaci uvízla na mrtvém bodě

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného summitu Trumpa s Kim Čong-unem loni v únoru v Hanoji.

Vaše snaha ochránit své lidi před koronavirem na mě udělala dojem, napsal Trump v dopise Kim Čong-unovi
2.1 (42.22%) 18 hlasování
Diskuze