Války o vodu. Nový systém předpovídá násilí v Africe i Asii - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Války o vodu. Nový systém předpovídá násilí v Africe i Asii

,

Vědci představili plán včasného varování, jež má předcházet konfliktům o vodní zdroje. Nedostatek vody se zvyšuje zejména v některých oblastech Afriky a Asie.

Odborníci ze šesti organizací vyvinuli systém včasného vyrovnání, jež má předpovědět potenciální konflikty o vodu a vodní zdroje. Projekt Water, Peace and Security (WPS) finančně podpořila nizozemská vláda a byl také představen Radě bezpečnosti OSN.

Kombinuje několik faktorů. Kromě množství srážek a neúrody se jedná také o politické, ekonomické a sociální faktory, jež mohou vést k násilnému konfliktu o vodní zdroje. Varování by mělo předjímat možnou válku rok dopředu.

Nástroj předpokládá, že ke konfliktům může pravděpodobně dojít v roce 2020 v Iráku, Íránu, Mali, Nigérii, Indii a Pákistánu. Tým, který tuto aplikaci vytvořil, tvrdí, že jejich úspěšnost predikce oblasti ozbrojené srážky s počtem 10 obětí je 86 procent.

Až 5 miliard lidí bez vody

Riziko konfliktu kvůli nedostatku vody stoupá, do roku 2050 by bez přístupu k dostatečným zásobám vody mohlo být 5 miliard lidí. „Pomocí strojového učení identifikujeme vzorce ozbrojených konfliktů v historii na základě rizik v oblasti politiky, ekonomiky, demografie a nedostatku vody,“ vysvětlil Charles Iceland z World Resources Institute, jež se na projektu WPS podílí.


Svět se musí vypořádat s nedostatkem vody. Do šesti let bude „na suchu“ 1,8 miliardy lidí

Voda, ilustrační foto


Software používá 80 různých indikátorů na základě analýzy dat za posledních dvacet let. Pak může předpovídat možnou ozbrojenu srážku v následujících 12 měsících.

Eufrat a Tigris hlásí o 80 procent menší průtok

Klimatická expertka v organizaci International Alert Jessica Hartogová, jež usiluje o zabránění ozbrojených konfliktů na světě, míní, že největší pravděpodobnost války o vodu panuje v Mali a Iráku. Také ona na projektu spolupracuje.

Je podle vás kohoutková voda kvalitní?

V Iráku a Mali se snižuje průtok v řekách a klimatickou změnou a růstem populace se celá situace v těchto regionech dále zhoršuje. V Iráku vyšli loni lidé do ulic poté, co bylo 120 tisíc obyvatel hospitalizováno kvůli tomu, že vypili znečištěnou vodu. 70 procent vody v Iráku pochází z okolních zemí, hlavně z Turecka a Íránu. Od roku 1975 se průtok v řekách Eufrat a Tigris snížil o 80 procent.

V Mali zase má problém milion zemědělců a rybářů s nedostatkem vody v povodí řeky Niger. Hrozí eskalace konfliktu, protože se mají stavět další vodní přehrady, které povedou k tomu, že v řece bude vody výrazně méně.

Dále čtěte:

Na krásném Modrém Nilu. Etiopie se snaží využít svůj hydroenergetický potenciál

Sucho i na sněhu. Voda schází obcím už i během zimy

Izraeli dochází voda. Vysychající Galilejské jezero se má napájet z moře

Čeští houbaři a rybáři místo tání ledovců. Německý profesor radí, jak informovat o změnách klimatu

Kvetoucí byznys v éře sucha: odsolenou mořskou vodu pije už 300 milionů lidí

Stavba odsolovací továrny v Carlsbadu v Kalifornii, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze