Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Kyberválka drogových kartelů: odborníci tápou, co s ilegálním darknetem

28. listopadu 2017, 06:40  -  frn
28. listopadu 2017, 06:40

Na největším nelegálním internetovém trhu světa, kterému se říká darknet a můžete se na něm pohybovat anonymně, nyní zuří válka. Odborníci na kybernetickou kriminalitu a bezpečnost netuší, co se na podzemní šifrované síti, kde si můžete koupit drogy i zbraně, odehrává. Přiklánějí se však k názoru, že o vliv bojují drogové kartely.

Nejnovější vlnu útoků na síti darknet pozoruje minimálně měsíc Emily Wilsonová, IT-analytička firmy Terbium Labs ze své kanceláře v Baltimoru. Pro firemní klienty sleduje na anonymní síti úniky dat o jejich byznysu. Na největších platformách panuje chaos, někdo chce zřejmě narušit obchod s drogami, daty, zbraněmi i pornografií.

„Neznámí útočníci zahltili devět největších zbývajících trhů útoky DDoS,“ citoval Wilsonovou německý server wired.de. Platformy jsou často nedostupné.

Situace se dostává mimo kontrolu a provozovatelé těchto stránek se snaží stávající klienty uklidnit, že dělají vše pro to, aby nelegální obchody mohly pokračovat. Podle nich se ale jedná o koordinovaný útok na všechny stránky. S tím souhlasí i analytička Wilsonová. Už několik let sleduje trhy zejména přes prohlížeč Tor, ale k podobnému chaosu nikdy dříve nedocházelo.

Na darknetu se střetávají hackeři, teroristé, obchodníci všeho druhu, ale také státní zástupci, tajné služby, bezpečnostní firmy.

Chaos se stupňuje od 4. července, kdy byla platforma Alphabay, zejména využívaná pro obchod s drogami, vypnuta společně se zmražením milionů dolarů v kryptoměnách. Ostatní markety jsou na darknetu od té doby přetíženy.

Co říká o Darknetu wiki
Darknet market (temný trh) nebo také cryptomarket je ilegální komerční webová stránka na speciálním neveřejném webu zvaném „Darknet“, který funguje přes Tor nebo I2P. Primárně funguje jako černý trh pro prodej nebo zprostředkování transakcí zahrnujících léky, kyber-zbraně, zbraně, padělané peníze, údaje z kradených kreditních karet, padělané doklady, nepovolená léčiva, steroidy a další nelegální zboží, ale i zboží legální.
Většina obratu všech Darknet marketů je tvořena ilegálními drogami, z čehož vyplývá, že současná legislativní situace ve většině zemí světa napomáhá síle celého černého trhu včetně jeho internetové varianty.
Současné markety se vyznačují používáním anonymního přístupu (typicky Tor), platbami v bitcoinech, službami pro úschovu měny v průběhu transakce a zpětným hodnocením prodávajících jako na eBay.

Zdroj: wikipedia

Většina obchodníků s drogami se z AplhaBay přesunula na tržiště Hansa, uvedl v létě šéf Europolu Rob Wainwright. K uzavření AplhaBay i Hansa pak došlo 20. července v rámci operace Bayonet, na které se kromě Spojených států a Kanady podílel i Europol. Na trzích se obchodovalo s 350 tisíci různých položek a bylo na nich až 40 tisíc obchodníků.

Nizozemská policie, jež se na zátahu také podílela, pak na darknetu uveřejnila přezdívky obchodníků i kupců, aby další od obchodů odstrašila. „Sledujeme lidi, kteří jsou aktivní na trzích darknet a nabízejí nelegální zboží a služby,“ napsala policie. „Jste jedním z nich? Pak máte naši pozornost.“

Útoky nevede policie

Na darknet se zaměřila i německá policie po útoku šíleného střelce loni v Mnichově. Osmnáctiletý pachatel si zbraň opatřil právě přes tuto nelegální síť. I když se mohou zdát současné útoky DDoS na další trhy darknetu logickým pokračováním boje policie proti nelegálnímu obchodu s drogami a zbraněmi, podle Wilsonové to není pravděpodobné. To tvrdí i německý policista Peter Vahrenhorst z centra proti počítačové kriminalitě v Düsseldorfu. Jeho tým chce viníky pochytat, ne útočit na jejich stránky.

Podle něj se nyní posilují vazby přímo mezi obchodníky a uživateli, aniž by využívali centrální platformu. Takto funguje například projekt OpenBazaar. I když podle jeho tvůrce Sama Pattersona byl určen pro kohokoliv, kdo chce přímo něco někomu prodat, na trhu se dají sehnat i drogy. Například deset gramů kokainu za 800 dolarů.


Jak vydírat kasína? Čtěte více:

Ruský hacker si hraje na Robina Hooda. Obírá kasína na automatech


Černý trh na internetu není u konce, potvrdil Christian Rückert, expert na kybernetický zločin na univerzitě v Erlagenu. Za DDoS útoky mohu teoreticky stát tajné služby, nikoliv policie, protože by tím porušila mezinárodní zákony.

Protože se útoky zaměřují zejména na obchody s drogami, mohlo by jít o válku mezi drogovými klany. „Vzniká dominantní hráč, který se na darknetu dříve nevyskytoval,“ myslí si Martin Dittus z Oxford Internet Institute. Podle něj chce získat na síti monopolní postavení.

Tomuto vysvětlení přitakává i Wilsonová. Letní policejní zátah proti kybernetickým zločincům spíše povede k další decentralizaci nelegálních obchodů na internetu a znesnadní práci vyšetřovatelů po celém světě, míní časopis Wired.

Dále čtěte:

Zátah proti darknetu. USA a EU vyřadily nelegální tržiště

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválkuSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
BMW představuje prototyp nového boxeru s oldschoolovým designem
Technologie
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Honor má nové logo. Podobné jako Huawei, ale v barvách Twilight
Hry pro příležitostné hráče