V Česku je téměř 24 tisíc bezdomovců, nejvíce v Moravskoslezském kraji a v Praze - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

V Česku je téměř 24 tisíc bezdomovců, nejvíce v Moravskoslezském kraji a v Praze

, čtk,
V Česku je téměř 24 tisíc bezdomovců, nejvíce v Moravskoslezském kraji a v Praze
Zdroj: čtk

V Česku žilo na jaře letošního roku 23 830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce lidí bez domova je v Moravskoslezském kraji a v Praze. Výrazně převažují muži. Zhruba polovina bezdomovců žije venku nebo využívá přechodné noclehárny pro lidi bez přístřeší. Vyplývá to ze sčítání a odhadu, které v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

Sčítání se uskutečnilo ve 403 obcích, v nichž žije dohromady více než polovina obyvatel Česka, ve 232 azylových domech, 19 domech na půl cesty, 188 nemocničních zařízeních a 35 věznicích. K celkovému počtu výzkumný ústav dospěl takzvanou extrapolací těchto dat, tedy odhadem na základě získaných údajů.

Polovina lidí bez domova využívá využívá sociálních a ubytovacích služeb a pobývá v azylových domech, obecních ubytovnách pro lidi bez přístřeší, v domech na půl cesty nebo byli v době sčítání v nemocničních zařízeních (nejčastěji psychiatrických léčebnách) či ve vězení.

Mezi bezdomovci přespávajícími venku a v noclehárnách je 80 procent mužů. V azylových domech je poměr rozdílný. Žije v nich 30 procent žen, 38 procent mužů a 32 procent dětí.


Social Watch: Česko je v pasti levné práce, dusí ho i exekuce a nerovnosti
 Exekuce, ilustrační foto


„Lidé bez domova z námi sčítaných kategorií jsou přitahováni především většími městy s populací nad 20 tisíc obyvatel. Zjednodušeně lze říct, že čím větší obec je, tím větší má předpoklady, že se v ní budou osoby bez domova koncentrovat. Nejvyšší koncentrace osob bez domova proto nalezneme v těch krajích, jejichž populace žije především ve větších městech,“ uvedl výzkumný ústav v závěrečné zprávě.

V Moravskoslezském kraji žije asi 3540 bezdomovců, v hlavním městě zhruba 3250 a v Jihomoravském kraji přibližně 2450. Naopak v Jihočeském a Libereckém kraji je bezdomovců méně než 800.

Nejvyšší podíl bezdomovců pak je Karlovarském kraji, a to tři procenta. V Moravskoslezském kraji to je 2,92 procenta a v Ústeckém kraji 2,75 procenta.

Dále čtěte:

Magnet na migranty: do Česka přijíždí za prací rekordní počet lidí

Bezdomovectví je pro rozpočty nákladnější než sociální bydlení, ukazují výzkumy

Social Watch: Největšími problémy Česka jsou nedostupné bydlení a růst exekucí

Social Watch: V Česku přetrvávají nerovné podmínky pro ženy a muže

Stát couvá z boje proti chudobě. Z 15 opatření třetina nevznikne