Úterní globální kybernetické útoky zasáhly i Česko

28. června 2017, 12:41 - čtk
28. června 2017, 12:41

Úterní vlna kybernetických útoků, jejichž původci požadují výkupné za odšifrování napadených zařízení, postihla i Česko. Podle Národního bezpečnostního úřadu ale Česko výrazněji napadeno nebylo. Antivirová firma Kaspersky Lab zatím celosvětově zaznamenala zhruba 2000 napadených uživatelů.

„Ukrajina hlásí mimořádné výpadky IT v bankovním sektoru, energetických rozvodných sítích a poštovních společnostech. Mezi významně postiženými zeměmi je i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky,“ uvedla antivirová společnost Eset. Mezi zasaženými zeměmi firma jmenovala také Španělsko a Indii, podle Kaspersky Lab jsou mezi napadenými také instituce z Polska, Velké Británie, Německa, Francie a USA. Hackeři žádají od svých obětí platbu 300 dolarů (zhruba 7000 korun) v bitcoinové měně, jinak napadená zařízení neodšifrují.

Nový škodlivý software se podle Esetu šíří podobně jako vyděračský program WannaCry, jehož útok zasáhl před více než měsícem statisíce počítačů, a navíc využívá nástroj pro vzdálenou instalaci a spouštění libovolných aplikací. „Škodlivému kódu stačí, aby infikoval jediný počítač a dostal se tak do firemní sítě, kde pak malware může získat administrátorská práva a šíří se do dalších počítačů,“ uvedl analytik Esetu Robert Lipovský.


Stojí ruští hackeři i za katarskou krizí? Čtěte více


Bezpečnostní analytik společnosti Kaspersky Lab David Emm uvedl, že se s největší pravděpodobností jedná o nový škodlivý software. Zatím se podle něj zdá, že se jedná o komplexní útok, na kterém se podílí několik aktérů.

Firmy zjišťují škody

Terčem útoku se stala mimo jiné francouzská stavební skupina Saint-Gobain. Ta působí i v České republice, v tuzemských závodech však provoz narušen nebyl. Napadena byla i ruská pobočka české skupiny Home Credit, která podle agentury Reuters uvedla, že nepřišla o žádná klientská data a že bankovní operace narušeny nebyly. Česká republika nicméně podle Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) výrazněji napadena nebyla.

Společnost Saint-Gobain oznámila, že po úterním útoku se postupně vrací chod všech systémů k normálu. Dodala také, že vyděračský virus (ransomware) nijak neovlivnil její zákazníky či výrobní linky. Kvůli ochraně dat byly vypnuty všechny její IT systémy.

„V některých případech šlo o preventivní opatření, i když počítače třeba napadeny nebyly. Naše české závody ale dál vyrábějí,“ řekl mluvčí firmy Jakub Benda. V České republice má skupina Saint-Gobain celkem čtyři společnosti, devět značek, 14 výrobních závodů a téměř 4000 zaměstnanců.

Postižena byla i realitní pobočka francouzské banky BNP Paribas. „Mezinárodní kybernetický útok zasáhl i naši nebankovní pobočku Real Estate. Přijali jsme nezbytná opatření, abychom útok okamžitě zastavili,“ uvedla dnes banka v prohlášení. Divize BNP Paribas Real Estate poskytuje poradenské, realitní a investiční služby především v Evropě a zaměstnává zhruba 3500 lidí.

V ukrajinských obchodech francouzského řetězce Auchan ransomware postihl platební terminály. „Auchan byl zasažen jen na Ukrajině, jako následek nefungovaly v úterý platební terminály. Dnes již ale vše řádně funguje,“ uvedla mluvčí společnosti. Dodala, že firma obchody kvůli platebním potížím neuzavřela.

Auchan působí v 17 zemích a 65 procent jeho tržeb pochází ze zahraničí. Na Ukrajině řetězec provozuje jedenáct hypermarketů, ve kterých zaměstnává 3600 lidí.

Již v úterý bylo známo, že ransomware napadl počítače a elektronickou infrastrukturu například dánského rejdaře Maersk, britské reklamní společnosti WPP, nizozemské zasilatelské firmy TNT, amerického výrobce léků Merck či největší ruské ropné společnosti Rosněfť.

Přečtěte si také:

Ruští hackeři prý napadli americký volební software. Kreml to popírá

WikiLeaks: CIA se při hackování umí vydávat za Rusy


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Auta
Smrtelná nehoda autonomního Uberu: Dostupné podrobnosti…
První neoficiální fotky ukazují, jak bude vypadat nastupující generace Subaru Forester
Filtry pevných částic (DPF) v ojetinách: Kde se vzaly a jaké jsou jejich typy
SUV Lotus dostane platformu od Volva. Má se začít Porsche Macan bát?
Samořiditelné auto poprvé zabilo člověka. Uber projekt pozastavil
Technologie
AMD slibuje opravu chyb Ryzenů „během týdnů“. Díry jsou ve firmwaru, výkon prý neklesne
Malá vylepšení Cortany. Stáhněte si Windows 10 Insider Preview build 17127
Výzkum potvrdil, že navštěvování pirátských stránek zvyšuje riziko nakažení malwarem
Google chce naučit lidi platit za online zprávy
Švýcaři nabízí 10Gb/s internet za hubičku. Korea chce tak rychlou síť pro všechny
Hry pro příležitostné hráče