Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Úterní globální kybernetické útoky zasáhly i Česko

28. června 2017, 12:41 - čtk
28. června 2017, 12:41

Úterní vlna kybernetických útoků, jejichž původci požadují výkupné za odšifrování napadených zařízení, postihla i Česko. Podle Národního bezpečnostního úřadu ale Česko výrazněji napadeno nebylo. Antivirová firma Kaspersky Lab zatím celosvětově zaznamenala zhruba 2000 napadených uživatelů.

„Ukrajina hlásí mimořádné výpadky IT v bankovním sektoru, energetických rozvodných sítích a poštovních společnostech. Mezi významně postiženými zeměmi je i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky,“ uvedla antivirová společnost Eset. Mezi zasaženými zeměmi firma jmenovala také Španělsko a Indii, podle Kaspersky Lab jsou mezi napadenými také instituce z Polska, Velké Británie, Německa, Francie a USA. Hackeři žádají od svých obětí platbu 300 dolarů (zhruba 7000 korun) v bitcoinové měně, jinak napadená zařízení neodšifrují.

Nový škodlivý software se podle Esetu šíří podobně jako vyděračský program WannaCry, jehož útok zasáhl před více než měsícem statisíce počítačů, a navíc využívá nástroj pro vzdálenou instalaci a spouštění libovolných aplikací. „Škodlivému kódu stačí, aby infikoval jediný počítač a dostal se tak do firemní sítě, kde pak malware může získat administrátorská práva a šíří se do dalších počítačů,“ uvedl analytik Esetu Robert Lipovský.


Stojí ruští hackeři i za katarskou krizí? Čtěte více


Bezpečnostní analytik společnosti Kaspersky Lab David Emm uvedl, že se s největší pravděpodobností jedná o nový škodlivý software. Zatím se podle něj zdá, že se jedná o komplexní útok, na kterém se podílí několik aktérů.

Firmy zjišťují škody

Terčem útoku se stala mimo jiné francouzská stavební skupina Saint-Gobain. Ta působí i v České republice, v tuzemských závodech však provoz narušen nebyl. Napadena byla i ruská pobočka české skupiny Home Credit, která podle agentury Reuters uvedla, že nepřišla o žádná klientská data a že bankovní operace narušeny nebyly. Česká republika nicméně podle Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) výrazněji napadena nebyla.

Společnost Saint-Gobain oznámila, že po úterním útoku se postupně vrací chod všech systémů k normálu. Dodala také, že vyděračský virus (ransomware) nijak neovlivnil její zákazníky či výrobní linky. Kvůli ochraně dat byly vypnuty všechny její IT systémy.

„V některých případech šlo o preventivní opatření, i když počítače třeba napadeny nebyly. Naše české závody ale dál vyrábějí,“ řekl mluvčí firmy Jakub Benda. V České republice má skupina Saint-Gobain celkem čtyři společnosti, devět značek, 14 výrobních závodů a téměř 4000 zaměstnanců.

Postižena byla i realitní pobočka francouzské banky BNP Paribas. „Mezinárodní kybernetický útok zasáhl i naši nebankovní pobočku Real Estate. Přijali jsme nezbytná opatření, abychom útok okamžitě zastavili,“ uvedla dnes banka v prohlášení. Divize BNP Paribas Real Estate poskytuje poradenské, realitní a investiční služby především v Evropě a zaměstnává zhruba 3500 lidí.

V ukrajinských obchodech francouzského řetězce Auchan ransomware postihl platební terminály. „Auchan byl zasažen jen na Ukrajině, jako následek nefungovaly v úterý platební terminály. Dnes již ale vše řádně funguje,“ uvedla mluvčí společnosti. Dodala, že firma obchody kvůli platebním potížím neuzavřela.

Auchan působí v 17 zemích a 65 procent jeho tržeb pochází ze zahraničí. Na Ukrajině řetězec provozuje jedenáct hypermarketů, ve kterých zaměstnává 3600 lidí.

Již v úterý bylo známo, že ransomware napadl počítače a elektronickou infrastrukturu například dánského rejdaře Maersk, britské reklamní společnosti WPP, nizozemské zasilatelské firmy TNT, amerického výrobce léků Merck či největší ruské ropné společnosti Rosněfť.

Přečtěte si také:

Ruští hackeři prý napadli americký volební software. Kreml to popírá

WikiLeaks: CIA se při hackování umí vydávat za RusySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?
Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
Na kolik vás vyjde, když vás chytnou s neplatnými doklady?
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Auta
Fungují u nás správně dobíjecí stanice? Česká obchodní…
Mlhovkáři, nízké slunce, námraza… Jste připraveni na podzimní nástrahy silnic?
Sedm užitečných prvků výbavy moderních aut, které nikdo nepoužívá
Spoluzakladatel Škody Václav Klement se narodil přesně před 150 lety
Nová Panamera konečně dostala verzi GTS. Nabídne 460 koní a sportovnější podvozek
Technologie
Sticky Notes se poprvé objevují na Androidu. Kupodivu ve OneNotu
Tenčí, lehčí a voděodolný. Amazon představil nový Kindle Paperwhite
Google chystá velké změny Androidu. Může to ale prodražit mobily
Pro iPady vyjde Photoshop CC, který se vyrovná verzi pro tradiční počítače
Huawei Mate 20 Pro: nejočekávanější smartphone je plný překvapení (video)
Hry pro příležitostné hráče