Úspěch českých a moravských vinařů. Na prestižní soutěži získali 112 medailí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Úspěch českých a moravských vinařů. Na prestižní soutěži získali 112 medailí

Vlastimil Poliačik,
Úspěch českých a moravských vinařů. Na prestižní soutěži získali 112 medailí
Zdroj: Vinařský fond

Začátkem září se konal v jihomoravské metropoli 27. ročník mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles, který je přezdíván Vinařská olympiáda. Česká republika získala ocenění pro nejlepší bílé víno soutěže za Hibernal, výběr z hroznů 2015 a k tomu skvělých 112 medailí pro další přihlášená vína.

Během tří dnů, od 4. do 6. září, hodnotilo 250 zkušených vinařských světových odborníků na brněnském výstavišti 8 500 vín ze 46 zemí světa, mezi nimi také rekordních 370 vín z České republiky. V této velké konkurenci moravská a česká vína obdržela 112 medailí a to 6 velkých zlatých, 40 zlatých a 66 stříbrných. Třešničkou na dortu je pak ocenění pro nejlepší bílé víno soutěže a zároveň národního šampiona pro Hibernal, výběr z hroznů 2015 z B/V vinařství z moravských Milotic.

Hned dvě velké zlaté medaile, tedy ocenění pro mimořádná vína soutěže, si pak odvezlo vinařství Mikrosvín Mikulov za Veltlínské zelené 2018 pozdní sběr a Ryzlink vlašský 2018 pozdní sběr. Po jedné medaili získala vinařství Lahofer za Rulandské bílé 2018, výběr z hroznů, Bohemia Sekt Prestige Brut 2017 z vinařství Bohemia Sekt, Vinařství Pavlov za Ryzlink vlašský 2017 výběr z hroznů a samozřejmě také B/V vinařství za oceněný Hibernal 2015 výběr z hroznů.

Celkem bylo na soutěži uděleno 2 520 medailí, z toho 78 velkých zlatých, 824 zlatých a 1 618 stříbrných. Česká republika se se 112 obdrženými medailemi zařadila na čtvrté místo za evropské vinařské velmoci Francii, Španělsko, Itálii a Portugalsko.

Ocenění si zaslouží i pořadatelé

Podle Jaroslava Machovce, ředitele Vinařského fondu lze za velký úspěch považovat už to, že se v letošním, kvůli Covidu-19 naprosto nepředvídatelném roce vůbec podařilo takto velkou celosvětovou soutěž uspořádat, přivést na jižní Moravu světové degustátory a odborníky na víno a představit jim nejen moravská a česká vína, ale i zvyky, skvělé moravské jídlo a krásy regionu.

„Vzhledem k tomu, že se i díky domácímu pořadatelství do soutěže přihlásilo rekordních 370 moravských a českých vín, tak jsme doufali v dobré výsledky, ale počet oceněných vín a zisk titulu za nejlepší bílé víno soutěže je v tak vysoké konkurenci věc zcela mimořádná. My dávno víme, že moravští a čeští vinaři vyrábějí vína špičkové světové úrovně, teď se ale potvrdilo, že umí i nejlepší vína na světě,“ dodal Machovec.

Organizace Spojených národů dobrých vín

Historie soutěže Concours Mondial de Bruxelles začíná v roce 1994. Založil ji belgický novinář a exprezident Mezinárodní organizace novinářů píšících o víně (F.I.J.E.V.) Louis Havaux s podporou vydavatelského domu Vinopres (dnes je prezidentem soutěže jeho syn Baudouin Havaux). Tato mezinárodní soutěž vznikla na myšlence srovnat a vyhodnotit kvalitní vína různých finančních úrovní z vinařských regionů světa a tím je doporučit konzumentům.

Její podtitul zní The United Nations of Fine Wines (organizace Spojených národů dobrých vín). Zároveň se Havaux domníval, že v zemi, která je z hlediska pěstování révy vinné a výroby vína téměř bezvýznamná, bude klání vinařů nejobjektivnější. Hned v prvním ročníku se mu podařilo dát dohromady vzorky z 29 států. Akce velice rychle získala věhlas a uznání, zároveň však přerostla do poněkud gigantické velikosti.

To byl nejspíš i jeden z důvodů, několikrát nastaly komplikace s prostory, proč se organizátoři rozhodli k výrazné změně – soutěž se od roku 2006 stala putovní. Avšak nejdůležitějším důvodem této změny byl velký zájem zahraničních degustátorů o pořádání takového významného klání i ve své vlasti, a tak jako při olympiádě i propagaci země, respektive určitého vinařského regionu.

Putovní akce

Od doby, kdy se Concours Mondial de Bruxelles (CMB) stala skutečně mezinárodní i z hlediska míst konání, zavítala jak do vinařských velmocí, jako je Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, tak i menších zemí, například Bulharska, Slovenska, Švýcarska nebo zemí s víny začínajících, jako je Čína. Poslední, letošní ročník se konal na Jižní Moravě v Brně, respektive na brněnském výstavišti.

Přes situaci ztíženou koronavirem se představitelé moravských a českých vinařů jako pořadatelé dočkali chvály všech zahraničních účastníků a pořadatelů.

Kromě Jihomoravského kraje byly partnery akce například město Brno, Vinařský fond ČR, Svaz vinařů ČR, Národní vinařské centrum ve Valticích, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava nebo Veletrhy Brno.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze