USA, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z koronavirem sužovaného Wu-chanu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

USA, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z koronavirem sužovaného Wu-chanu

, čtk,
USA, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z koronavirem sužovaného Wu-chanu
Zdroj: čtk

Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se koncem prosince začala šířit nákaza novým koronavirem. Metropole provincie Chu-pej je kvůli této infekci v rámci preventivních opatření dopravně izolovaná.

List The Wall Street Journal dnes napsal, že Spojené státy připravují na neděli charterový let, kterým by se měli z Wu-chanu vrátit domů občané a diplomati USA. Podle deníku je ve městě v této chvíli přibližně 1000 amerických státních příslušníků. V objednávaném letadle jsou ale místa jen pro 230 cestujících. Na palubě bude pro případ, že by někteří z cestujících byli infikováni, také zdravotnický personál.

Podle deníku South China Morning Post o evakuaci francouzských občanů z Wu-chanu jedná též francouzský generální konzulát. Mělo by jít o zorganizování odvozu autobusy z Wu-chanu do města Čchang-ša, které je správním střediskem provincie Chu-nan.

Právě s Francouzi koordinuje možný odjezd tří Čechů z Wu-chanu české ministerstvo zahraničí. „Jednáme s francouzskou stranou o případné evakuaci těch Čechů, kteří by o to stáli,“ řekla dnes mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, dodala.

S čínskými úřady nyní podobně jedná také ruské velvyslanectví v Pekingu, napsala agentura RIA Novosti. „Zatím oficiální odpověď (ohledně možnosti odjezdu cizinců z Wu-chanu) nemáme. Naši občané nás žádají o objasnění, jak mohou odjet z provincie Chu-pej, jak mohou opustit Wu-chan. V současné době o tom s čínskou stranou jednáme,“ citovala agentura mluvčího ambasády Georgije Jegorova.

Přečtěte si: Sendvič se šunkou ze Šanghaje může zničit globální trh s vepřovým masem

Šunka, ilustrační foto

Dále čtěte:

Chaos v Číně. Peking už eviduje 26 obětí koronaviru

Česko jako zatím jediné na světě dokázalo vymýtit mor prasat, tvrdí veterináři