Udělal z nás lepší prezidenty. S McCainem se rozloučili i Obama a Bush mladší - Euro.cz

Přihlášení

Udělal z nás lepší prezidenty. S McCainem se rozloučili i Obama a Bush mladší

, čtk,
Udělal z nás lepší prezidenty. S McCainem se rozloučili i Obama a Bush mladší
Zdroj: čtk

Na pietním rozloučení se zesnulým republikánským senátorem Johnem McCainem, který minulou sobotu ve věku 81 let podlehl rakovině mozku, dnes ve washingtonské národní katedrále promluvili mimo jiné bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama.

Projevy zahájila emotivní řečí McCainova dcera Meghan. Před shromážděním o zesnulém hovořili také McCainův přítel, senátor Joe Lieberman, či někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Na pietě není přítomen současný americký prezident Donald Trump, kterého McCain kritizoval.

Rodina zesnulého senátora za stát Arizona dala jasně najevo, že si nepřeje, aby se Trump zúčastnil rozloučení s McCainem v Arizoně, Washingtonu či vlastního pohřbu v Annapolisu ve státě Maryland.

Trump se místo toho vydal do svého golfového klubu ve virginském Sterlingu, informovala média. Po celou dobu dnešního obřadu psal na twitter příspěvky o tématech, která s McCainem nijak nesouvisela. Piety se nicméně účastní Trumpova dcera Ivanka a její muž Jared Kushner.

Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina. S odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali.


Byl to skutečný americký patriot, ocenil zesnulého senátora McCaina Pence


„Amerika Johna McCaina je štědrá, vstřícná a odvážná. Je důvtipná, sebevědomá a bezpečná. Plní své povinnosti. Promlouvá klidně, protože je silná. Nechvástá se, protože to nepotřebuje. Amerika Johna McCaina nepotřebuje být znovu velká, protože Amerika byla velká vždy,“ řekla ve svém emotivním vystoupení v slzách McCainova dcera Meghan. Odkazovala tak na Trumpův politický styl a volební heslo Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost).

„Jeho smrt Američanům podle všeho připomněla hodnoty, které z nás činí velký národ,“ řekl McCainův přítel Lieberman.

„Naše země má ohromné štěstí, že v dobách, kdy národ podstupuje nějakou zkoušku, se vždy objeví velké osobnosti, které nám připomenou naši zásadní jednotu… John McCain byl jedním z těch darů osudu,“ konstatoval ve své řeči Kissinger.

„John byl především mužem pevných zásad. Řídil se souborem občanských ctností, které daly jeho životu i této zemi smysl a sílu,“ charakterizoval McCaina Bush mladší.

Obama připomněl McCainovy zásadní vlastnosti – arizonský senátor byl podle něj nepředvídatelný a nekonformní, vždy šel proti proudu. „To se projevovalo v Johnově pohrdání sebelítostí. Prošel si peklem, a přesto mu nikdy nechyběla energie, optimismus a chuť do života,“ vyzdvihl Obama hlavní povahové rysy zesnulého senátora a připomněl zároveň jeho vietnamské zajetí a boj s nemocí.

Jak Bush mladší, tak Obama uvedli, že souboj s McCainem z nich udělal lepší prezidenty. McCain bude pohřben v neděli po soukromém obřadu na hřbitově v Annapolisu.

Čtěte více:

Zemřel americký republikánský senátor a někdejší prezidentský kandidát John McCain

  John McCain


Diskuze