Účet za ochranné pomůcky. Týdenní spotřeba státu stojí miliardu korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Účet za ochranné pomůcky. Týdenní spotřeba státu stojí miliardu korun

čtk,
Účet za ochranné pomůcky. Týdenní spotřeba státu stojí miliardu korun
Zdroj: čtk

Ministerstvo vnitra utratilo zatím za ochranné pomůcky proti koronaviru nového typu nakupované v Číně skoro tři miliardy korun. Ministr vnitra Jana Hamáček (ČSSD) dnes České televizi řekl, že týdenní spotřeba státu ve stavu epidemie přijde i s dopravou na miliardu korun. I po zavedení leteckého mostu stále chybějí respirátory nejvyšší třídy FFP3, policie a hasiči jich mají ještě několik tisíc. Začalo jejich stahování, ministerstvo je pošle do nemocnic.

Krizový štáb ministerstva vnitra dnes podle Hamáčka doporučil, aby vznikla pracovní skupina, která začne chybějící respirátory FFP3 řešit. Podle Hamáčka je třeba stáhnout je ze všech pozic, kde nejsou třeba. „Policie už vydala pokyn stáhnout z výkonu služby, očekáváme, že to udělají i další,“ uvedl. Z 60.000, které vnitro objednalo pro své zaměstnance už v prosinci jich podle Hamáčka zbývají tisíce. Už dříve z těchto zásob podle ministra zdravotníkům šlo několik desítek tisíc.


Komentář: A čínská chřipka zrodila hvězdu. Plukovníka ve výslužbě

Ondřej Stratilík

Ministerstvo vnitra se podle Hamáčka snaží respirátory nejvyšší třídy pro použití v nemocnicích koupit stejně jako další pomůcky v Číně. Problém je podle Hamáčka v celkovém přístupu Číny v postupu proti koronaviru. Rizikové zóny měla rozdělené na červenou, kde používali respirátory „druhé třídy plus“, kterých už Česko nakoupilo několik milionů. V kritické zóně pak v Číně používali masky pro ještě větší riziko. Ty se nyní nákupčí v Číně snaží sehnat.

Do Česka tento týden přiletí se zásobami pomůcek z Číny dvakrát velkokapacitní letoun Ruslan a čtyři nebo pět letadel společnosti China Eastern. Hamáček spolu s hejtmany chystá plán pravidelného rozvozu tak, aby se dodávky ustálily. Nově začnou letadla vozit ochranné návleky, aby mohly doplnit dosud přivážené ochranné obleky, rukavice a brýle.

Na nedostatek zdravotního materiálu si stěžují lékaři. Ministerstvo zdravotnictví čelí kritice, že nedokázalo potřeby nakoupit. Už o víkendu začalo ministerstvo vnitra ze svých dodávek zásobovat vedle silových složek a krajů také páteřní síť nemocnic a záchrannou službu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze