Tři oříšky pro Pendolino. Rychlovlaky se na koleje nevrátí ani o svátcích - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tři oříšky pro Pendolino. Rychlovlaky se na koleje nevrátí ani o svátcích

,
Tři oříšky pro Pendolino. Rychlovlaky se na koleje nevrátí ani o svátcích
Zdroj: Martin Siebert/Euro

České dráhy nepočítají s tím, že by během Vánoc obnovily provoz jednotek SC Pendolino mezi Prahou a Ostravou. Výjimkou je trio spojů posilového vlaku Košičan.

Pokud se dnes člověk podívá do eshopu Českých drah na spojení mezi Prahou a Ostravou, v nabídce objeví i spoje nejvyšší kategorie SC. Jenže jízdenky ani místenky se do nich koupit nedají. Operátorka pak po vytočení infolinky pouze sdělí, že stále není jasné, kdy se vlak Pendolino na koleje vrátí.

Podle Gabriely Novotné, mluvčí Českých drah, to však do konce roku nebude: „S obnovením u komerčních vlaků SC Pendolino a dalších dálkových vlaků, jakým je například IC Opavan, vyčkáváme na výraznější nárůst cestujících.“ A jedním dechem dodává: „V předvánočním a vánočním období budou obnovené pouze posilové vlaky ve špičce, konkrétně bude mezi Prahou, Ostravou, Žilinou a Košicemi ve vybrané špičkové dny obnoven posilový spoj SC 242/243 Pendolino Košičan.“

Z Prahy na Ostravsko a dál tak posilové pendolino pojede v 15.40 jen v pátek 18. prosince a pak ještě ve středu 23. a 30. prosince. Zpátky do Česka potom z Košic před pátou ráno zamíří v sobotu 19. prosince, na Štědrý den a na Silvestra.

Z toho vyplývá, že České dráhy očekávají, že kvůli obavám ze šíření koronaviru se cestující do vlaků nevrátí ani mezi svátky. Přitom Vánoce každoročně patří mezi největší železniční špičku, během níž je řada dálkových spojů vyprodaná mnoho dní dopředu.

Vlaky SC Pendolino z kolejí mezi Prahou a Moravskoslezským krajem zmizely 28. října, kdy České dráhy rozhodly o dočasném ukončení jejich provozu. V rámci zachování provozuschopnosti se nicméně občas na kolejích objeví. Třeba 19. a 20. listopadu tak jednotky nahradily tradiční soupravy na spojích EC mezi Prahou a Bohumínem. Kromě toho jezdí pendolino dál mezi metropolí a západními Čechami.